islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
35 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 35 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty96%Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty0%Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty0%Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty0%Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty1%Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty2%Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç'eshte lumturija e vertet -3

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Ç'eshte lumturija e vertet -3 Empty
MesazhTitulli: Ç'eshte lumturija e vertet -3   Ç'eshte lumturija e vertet -3 EmptyMon 10 May 2010 - 11:50

Perktheu Afet Beadini
vazhdim
LUMTURIA TE NJERËZIT ME PËRGATITJE TË LARTË SHKOLLORE

Kështu pra, ku dhe te kush gjendet lumturia?
A gjendet lumturia tek ata me diploma, te dikush që bëhet doktor?
Më besoni, nuk është ashtu. Më lejoni që t’jua sqaroj këtë me një shembull. Do të tregoj një ngjarje nga revista el-Jamame, nën titullin “Doktoresha piskat”.
“Merreni diplomën time dhe më jepni një bashkëshort!” Mendoni se ç’thotë kjo doktoreshë e shkencave mjekësore. Ndoshta dikush mendon se ajo është shumë e lumtur. Ndonëse femër, ka doktoruar në shkencat e mjekësisë. Kështu pra, dikush mund të mendojë se, falë shkollimit të lartë, ajo është e gëzuar dhe në kulmin e lumturisë. Çfarë rrëfehet më tutje për të?
Çdo ditë, në ora shtatë, kur çohem nga shtrati, lotët më rrjedhin rrëke. Pse? Ulem pas këtij vozitësi e udhëtoj në ordinancën time private, në fakt deri në qelinë e burgut ( kështu e quan ajo ambulancën e saj). Kur arrij atje, në vend të lumturisë time, më presin gra me fëmijë. Ata e shikojnë pallton time të bardhë si të ishte një bërruce prej mëndafshi persian. Kështu duket në sytë e tyre kjo veshje, ndërsa për mua është një veshje pikëllimi!
Ajo vazhdon: “Hyj në ambulancën time, vendos stetoskopin, si një varëse teshash rreth qafës sime. Kështu, gati i mbusha 30 vjet, ndërsa jetën e shoh me pesimizëm”.
Në fund bërtet: “Merrmani diplomën, mantelin, tërë librat dhe lumturinë e rrejshme (pasurinë) dhe më jepni të dëgjoj fjalën ‘nënë’. Pastaj citoi poetin:
Sa shumë kam dëshiruar të më thërrasin doktoreshë, ja pra - u bëra; po ç’fitova prej saj?
Tregoni asaj që më merr për shembull, se sot jam bërë për t’u qarë (jam e dëshpëruar).
Dëshira ime e vetme është të përqafoj fëmijën time, por me para nuk mund ta blej!”
Nënshkrimi: dr. S.A.G., Rijad.
















LUMTURIA NË POZITË TË LARTË

Ndoshta lumturia gjendet tek ata që kanë pozita të larta, siç janë udhëheqësit ushtarakë, ministrat dhe ngjashëm me to.
Unë ju them: Jo!
A e dini pse?
Sepse përgjegjësia është një hall i madh i jetës, po edhe sikur ata të mos e ndjejnë një përgjegjësi të tillë, në Ditën e gjykimit do të shndërrohen në njerëz të helmuar, të brengosur dhe të penduar.
Këto njerëz të ngritur dhe klasa sunduese nuk ndahen prej dertit dhe frikës që të mos i humbin postet, gjë që do të ndodhë patjetër, herët a vonë, prandaj do të jetojnë deri në fund të jetës me pikëllim.
Pozita e lartë mund të jetë shkak për shkatërrimin e njeriut. Ndaj, këta njerëz jetojnë gjithmonë me shqetësime dhe frikë. Këtë mund ta shohim prej tregimeve për Faraonin dhe Hamanin të cilët i gëzonin të gjithë pozitat më të larta në shoqëri. Për këtë na rrëfen Kur’ani:
“Vërtet, faraoni ishte mbizotërues në tokë dhe ishte prej shkatërrimtarëve.” (10:83)
“... vërtet (faraoni) e ka tepruar.” (20:43)
“ Në ditën e kiametit ai (faraoni) i prinë popullit të vet dhe i fut në zjarr. Sa i shëmtuar është ai vend i ofruar. Edhe në këtë botë ata i përcolli mallkimi, e edhe në ditën e kiametit. Sa e keqe është ajo dhuratë e dhuruar.” (11:98-99)
“Edhe Karunin, faronin dhe Hamanin. Atyre Musai u solli fakte por ata treguan mendjemadhësi, ndaj nuk mundën t'i shpëtojnë dënimit. Secilin prej tyre e kemi dënuar për shkak të mëkatit të vet; disa prej tyre Ne i goditëm me furtunë plot rërë, disa i shkatërruam me krismë nga qielli, kurse disa të tjerë i sharruam në tokë dhe disa i përmbytëm në ujë. Allahu nuk u bëri atyre ndonjë padrejtësi, por ata vetës së tyre i bënë padrejtësi.” (29:40)
Pozita e lartë që kishin faraoni dhe Hamani në shoqëri qe shkak për shkatërrimin e tyre.
Të përmendim edhe disa shembuj të tjerë nga bota bashkëkohore.

1. Shahu Iranian

Njeriu që organizoi manifestimin më të njohur dhe grandioz në shenjë përkujtimi të themelimit të shtetit persian, njeriu që dëshironte ta zgjeronte sundimin e tij në Gjirin Persik dhe në tërë botën arabe, për t’u bashkuar me çifutët, eci duke çaluar si pavodë dhe jetoi me shumë pasuri. Si e pat fundin?
Iku! U përzu! U largua! E as që mundi të gjejë ndonjë vend që do t’i afronte strehim; madje as Amerika nuk i afroi strehim, edhe pse për ata ka qenë ithtari më i merituar, prapë s’e morën në mbrojte. Në këtë gjendje mbeti deri në vdekje dhe vdiq si rrëmbyes, i munduar prej sëmundjes së kancerit, në Egjipt. Prej halleve të mëdha, e kaploi kanceri.
Fëmijët e tij, familja, u shpërndanë nëpër shumë kontinente të botës.

2.Presidenti i Filipinës - Ferdinand Marcos

Ç’ndodhi me këtë diktator?
Duke lexuar rreth tij, arrita të kuptoj se prej fatit të tij mund të nxjerrim një mësim të dobishëm.
Ai është një udhëheqës, të cilit Allahu xh.sh. ia mundësoi ta provonte shijen e hidhërimit dhe pikëllimit që në këtë botë, para ahiretit. Papritmas e kapluan fatkeqësitë dhe prej pozitës së presidentit bëhet ikës, të cilin nuk e njohin as miqtë, as shokët. Nuk mund të qëndrojë në asnjë shtet sa të dëshirojë. Madje edhe kur vdiq nuk lejuan as një pëllëmbë tokë për varrin e tij. Falënderimi të takon vetëm Ty o Allah, Krijues i çdo sendi që ekziston!


3.Bokass – Jeam Bedel

Kush ka qenë ky Bokass?
Veten e paraqiste si perandor. Dita e diell ende mbahet mend në Afrikën e Mesme.
Gjatë vizitës së tij në Francë, kundër tij u bë grusht shteti, prandaj u detyrua të mbetej atje. Nuk mund të qëndronte pa u kthyer në vendin e vet, ndaj edhe u kthye, me një emër të rremë, por e zbuluan, e burgosën dhe e gjykuan. Ende nuk dihet se a është i vrarë apo i burgosur. Por dihet se është sëmuar shumë dhe ka vuajtur prej shumë sëmundjeve, ndërsa më të vështira kanë qenë sëmundjet e pikëllimit dhe dëshpërimit, kjo madje në shtetin e vet ku sundonte dhe ku ishte perandor.

Këto ishin vetëm disa shembuj të shkurtër, ndërsa shembujt e tillë janë të shumtë në të kaluarën dhe në kohën tonë, të cilët presin caktimin e Allahut. Dhe caktimi i Tij nuk ndryshon.
Kështu pra, kjo është lumturia e rreme për të cilën shumica mendojnë se është e vërtetë.
Disa njerëz në shikim të parë duken të lumtur, por në realitet janë duke pirë helme dhe pikëllim. Këtë më së miri na e përshkruan një poet në poezinë e tij:

Njerëzit më shohin të buzëqeshur,
por nuk e dinë pse jam i tillë,
u tregoj gëzim dhe kënaqësi,
prandaj ata dëshirojnë të jenë në vendin tim.
Sikur ta dinin se jam i dëshpëruar
Dhe se e gjithë kjo tokë për mua është e ngushtë,
Do të iknin prej meje pa më shikuar.
Madje edhe në mospraninë time
Do të shprehnin pakënaqësi ndaj meje.

Të tillë janë ata që dëshirojnë të arrijnë njerëzit me pozita të larta.
Ja pra, një nga shembujt më të qartë të lumturisë së rreme. Kjo është jeta e njerëzve në Evropë, sidomos në vendet skandinave. Këto janë shtetet më të pasura, me një standard të lartë, porse prapë me një numër të madh vetëvrasjesh të regjistruara. Finlanda është një nga shtetet me standard më të lartë dhe me të ardhura më të larta personale, por përsëri në rend të parë qëndron vetëvrasja.
Mirëpo, në shtetet islame, edhe pse shumica prej tyre janë të varfra, regjistrohen më pak vetëvrasje. Kështu e shohim të vërtetën, se lumturia nuk qëndron në pasuri, famë e as në diploma a të ngjashme. Të gjitha këto janë kalimtare në këtë botë. Ku gjenden burimet e lumturisë së vërtetë? Cilat janë cilësitë e njerëzve të lumtur, të atyre që vërtet janë të lumtur? Para se t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve, shkurtimisht do të tregojmë pengesat në rrugën drejt lumturisë.



vazhdon










img]http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs126.snc1/5414_1073955139009_1530103268_30192389_2941862_s.jpg[/img]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç'eshte lumturija e vertet -3
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ç'eshte lumturija e vertet -1
» Ç'eshte lumturija e vertet - 2
» Hixhami cështë kjo dhe si bëhet?
» Bidati, cështë dhe si considerohet ai??!!
» E vërtet e jo iluzion

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: