islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
49 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 49 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty96%Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty0%Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty0%Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty0%Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty1%Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty2%Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
14122012
MesazhAllahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim)

Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) 200-150_1355401336

Shejh Muhammed Hassani tregon ngjarjen që ndodhi në afërsi të Qabesë, në të cilën ai personalisht ishte dëshmitar.

Shejhu tregon: "Një ditë isha duke ecur në drejtim të Qabesë, vëmendjen ma tërhoqi njeriu i cili me duar të ngritura i lutej Allahut të Madhërishëm. Sipas veshjes, e dallova se ishte nga Jemeni.
Aq shumë kishte ngritur duart sa që iu shihte e bardha e nënsqetullave. Nuk më kujtohet të kem parë dikë të lutet me aq përkushtim. Kokën dhe duart i kishte ngrit kah qielli, ndërsa buzët dhe shpirti i tij i bënin lutje Krijuesit Fuqiplotë. Zërin e tij e dëgjonin ata që ishin pranë tij. Kur e pashë në këtë gjendje, zemra m’u copëtua. U nisa t’i afrohem dhe të shoh nëse ai ka nevojë për ndihmë, por në momentin e fundit e ndryshova mendjen dhe u ktheva. Nuk desha ta shqetësoj dhe t’ia ndërpres lutjet. I fala pas tij dy rekate, u ula duke e shikuar dhe duke admiruar përkushtimin e tij ndaj lutjes.
U lut për një kohë të gjatë. Duke e shikuar, pranë meje kaloi një vëlla nga Meka. Ishte në të njëjtën gjendje në të cilën isha edhe unë. Duke ecur në drejtim të Qabesë, u kthye kah njeriu dhe e shikoi me habi, iu afrua dhe i dha selam, por njeri nga Jemeni ishte aq i preokupuar me lutje sa që nuk iu përgjigj selamit, duke vazhduar lutjet.
Më pas, vëllai ynë saudit nxori nga xhepi i tij një shumë të caktuar parash dhe ngadalë ia vuri në xhepin njeriut që lutej, e pastaj u largua. Pas një kohë, njeriu i ndali lutjet dhe shikoi në xhepin e tij, i pa paratë, buzëqeshi dhe vazhdoi lutjet duke qarë. Me të përfunduar lutjet, nuk munda të rezistoja, iu afrova dhe i dhash selam, e putha në ballë dhe i thash: "Më vjen keq vëlla, por më duhet të të pyes, cili është shkaku i këtyre lutjeve dhe i kësaj gjendje?"
Njeriu qeshi dhe tha: "Pasha Allahun, kam ardhur këtu, ndërsa gjendjen time nuk e di askush përveç Allahut xh.sh. Wallahi, kurrë nuk e kam pyetur asnjë njeri për ndihmë, kurrë, gjithmonë jam mbështetur në Allahun xh.sh., dhe vetëm prej Tij kam kërkuar! Erdha në shtëpinë e Tij, ta lus për ndihmë dhe dalje nga kjo gjendje, me shpresën se Zoti im nuk do të më lë në baltë. Biri im, pasha Allahun, kohë më parë Zoti im më është përgjigjur mua, dhe lutja ime (dëshira) më është realizuar, pasha Allahun, më ka dhuruar tre herë më shumë se ç’kam kërkuar. "
Vetëm atëherë e kuptova se ky njeri nga Jemeni, kishte pasur probleme të mëdha financiare (ndoshta borxhe, apo diçka tjetër), prandaj i është lutur Allahut që ta shpëtoj nga kjo gjendje e rëndë. Allahu e di sa para i kishte dhënë sauditi, e atë, në atë moment, nuk e ka dërguar askush tjetër pos Allahut, që t’ia plotësoj lutjet e njeriut nga Jemeni.
Zoti në Kur’anin fisnik urdhëron e thotë: " E kur robët e Mi të pyesin ty për Mua, Unë jam afër, i përgjigjem lutjes kur lutësi më lutet, pra për të qenë ata drejt të udhëzuar, le të më përgjigjen ata Mua dhe le të më besojnë Mua. " (El-Bekare, 186)
Ndërsa i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të, ka thënë: "Vërtet, Zoti juaj, është i ‘turpshëm’ dhe fisnik. ka turp nga robi i Tij që t’ia kthejë duart bosh, kur robi i ngre duart drejt Tij". (Edu Daudi, Ibn Maxhe, shejh Albani ka thënë se hadithi është hasen).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) :: Komentet

No Comment.
 

Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim)

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» [Tregim islam] Operacioni i një Hafëzi të Kuranit! (ALLAHU-EKBER)
» [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu
» [Tregim islam] Vetëm Allahu e din sa e dua Atë
» [Tregim islam] Rrëfimi për njeriun të cilit Allahu ia plotësoi çdo dëshirë
» [Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: