islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
64 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 64 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty96%Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty0%Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty0%Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty0%Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty1%Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty2%Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Empty
03042013
MesazhStudentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë

Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë 200-150_1364903463
Studentet jomuslimane të Universitetit të Bostonit (SHBA) vullnetarisht kanë kaluar një ditë duke bartur hixhabin, si pjesë e projektit të universitet “muaji mars, rritja e ndërgjegjësimit për Islamin”, me të cilin është synuar korrigjimi i keqkuptimeve që kanë të bëjnë me Islamin dhe hixhabit

Studentët e Universitetit të Bostonit shpeshherë i mbulojnë kokat e tyre me gjëra të tilla si kapela bejsbolli, shalle, kapela fetare, por ekziston diçka që ngre emocione, krijon paragjykime dhe mahnitje, e kjo është hixhabi. Në disa vende bartja e hixhabit në shkolla publike, universitete dhe institucione qeveritare është e ndaluar. Sakina Hassanali, kryetare e unionit islam në universitetin e Bostonit thotë se hixhabi i saj tërheq vëmendjen. "Kjo kryesisht lidhet me paragjykimet. Për shembull, njerëzit mendojnë se unë flas arabisht", thotë ajo. Në të vërtetë, Hassanali është nga Tanzania ku flitet anglishtja dhe suahilishtja.
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë 2_1364903355
Hassanali thotë se disa studente kanë pranuar komente negative nga miqtë dhe kolegët, por të gjitha thonë se kanë përjetuar raeksione pozitive.
Unë pashë ftesën në web sajtin e Unionit George Sherman, dhe thash me vete, nëse do ta bëjë, do të të jetë shumë interesantë", thotë Dian Qu, studente e Fakultetit të Arteve dhe Shkencës.
"U kërkova atyre t’më tregojnë se si rregullohet hixhabi, por më vonë harrova, dhe e vura atë në mënyrën time", thotë Qu, e cila ka prejardhje nga Kina.

Qu nuk ishte e interesuara e vetme.

Ajo është njëra nga 40 jomuslimanet të cilat janë intersuar ta kalojnë një ditë me hixhab, dhe ta përkrahin 'ditën e hixhabit' në Universitetin e Bostonit.
I dashuri i saj këmbënguli që ajo ta heq shaminë derisa shetiste me ate, por ajo nuk pranoi.
"Unë vetëm u ktheva dhe fillova të eci vetëm", thotë ajo.
"Dita e hixhabit" është një prej disa ngjarjeve të sponsorizuar nga Unioni Islam i Universitetit të Bostonit, si pjesë e projektit 'Marsi-muaji i ndërgjegjësimit për Islamin."
Studentet kishin mundësi të paraqiten në konviktet e tyre studentore ose nëpërmjet web sajtit të Unionit George Sherman, dhe secila kishte mundësi ta marrë linkun e videos me përmbajtje edukative, si dhe distinktivin rozë me mbishkrimin "Dita e hixhabit B.U.-Pyetëm për hixhabin tim."
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë Sonya-perez_1364902088
Sonia Perez Arias ka përjetuar një përvojë pozitive.

“Tërë ditën kam bartur një hixhab shumëngjyrësh, komentet e njerëzve kanë qenë të ndryshme, disa miqë më kanë përqeshur duke mos e kuptur arsyen pse kam pranuar të merr pjesë në këtë, por kishte edhe të tjerë që më përshëndesnin derisa shetisja në Commonwealth Avenue. Unë i dua sfidat e reja. Muslimanët më përshëndesnin arabisht. Nuk dija si t'ju përgjigjem atyre.", thotë Arias, e cila konsiderohet të jetë ateiste.
Studentja nga Trinidadi, Anya Gonzales, është krishtere. Gjatë jetës është njoftuar me një numër të madh të muslimanëve. "Unë jam shumë e lumtur që kam bërë këtë", thotë Gonzales, e cila është shumë e kënaqur që ka pranuar të jetë e mbuluar brenda një dite. Është lehtë të ruhet modestia kur është ftohtë, thotë ajo. Duke bartur hixhabin, për një ditë, ajo kuptoi se çfarë do të thotë të jesh e mbuluar gjatë tërë vitit. "Kam fituar mendime tjera për gratë muslimane", thotë ajo.
Richa Kaul frikën fillestare e ka zëvendësuar me mirëkuptim dhe besim.
Hindusja Kaul, iu bashkua projektit nga kurioziteti dhe të tregojë "respektin për kulturën islame."
" Frikën dhe nervozizmin e vetëm e ndjeva kur e hapa derën e klasës, dhe pash disa duke kthyer kokat e tyre. Vura re se njerëzit më parë e shohin hixhabit e pastaj juve."
"Momenti më i quditshëm i ditës ishte kur era ma hoqi hixhabin, dhe një kalimtar ktheu kokën, duke mos më shikuar nga turpi. Ndoshta ka menduar se për herë të parë jamë zbuluar në publik", tha Kaul.
"Kurrë nuk do ta harrojë fytyrën e tij", shtoi ajo.
Islami e sheh mbulesën si një kod të detyrueshëm të veshjes, e jo si një simbol fetar që tregon përkatësinë.

Përvoja pozitive

Mbështetja e jomuslimanëve në "Ditën e hixhabit 'ka hasur në lëvdata, sepse ata kanë shprehur gatishmëri për korrigjimin e keqkuptimeve që kanë të bëjnë me Islamin dhe hixhabin.
"Unë dua t’i përgëzoj studentet e universitetit të Bostonit të cilët kanë pranuar sfidën e" Ditës së hixhabit 'duke vendosur të përjetojnë shpërblimin subjektiv për shkak të zgjedhjes personale dhe të rrezikojnë të bëhen objekt përqeshës i personave me paragjykime", thotë Shehla Hari, profesoreshë e antropologjisë në Fakultetin e arteve dhe shkencës.
"Dita e hixhabit" nuk është ngjarja e vetme që u organizua me rastin e muajit të universitetit.
Gjatë muajit mars, Unioni islam i universitetit organizoi një sërë aktivitetesh, duke përfshirë "Petalet e Profetit s.a.v.s.", shpërndarjen e luleve në sheshin Marsh, si dhe faljen e namazit të akshamit në shesh. Është organizuar gjithashtu edhe diskutimi publik "Çka është Islami" në qendrën Howard Thruman.
"Përgjigja ka qenë e masive", thotë Hassanali, duke iu referuar ngjarjes "Petalet e Profetit s.a.v.s". "Edhe pse ne ishim ato që dhuronim lule, një djalë na është afruar dhe na dhuroi neve lule." "Ky akt me të vërtetë na preku dhe tregoi se çfarë komunitetit kemi në B.U."
Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë 1_1364902262
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë :: Komentet

No Comment.
 

Studentet e Universitetit të Bostonit bartin hixhabin për një ditë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Nga Banka Islame për Zhvillim 64 bursa për studentët e Universitetit të Prishtinës
» Norvegji:Policet dhe Gjygjtaret do të mundin të bartin shami
» Ate dite..! Ate dite,,,,videoprojekt shum i bukur punuar nga satfi i Forumit.
» Hixhabin, oj motra ime
» Dhe le të flasin për Hixhabin Tim!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Aktualitete-
Kërce tek: