islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyYesterday at 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyYesterday at 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24184 artikuj v 13348 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8325
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet Empty
MesazhTitulli: Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet   Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet EmptySat 3 Aug 2013 - 19:37

[Only admins are allowed to see this image]
Dr. Mustafa Ceriq
Nata e Kadrit është momenti më i rëndësishëm në historinë e njerëzimit. Nata e Kadrit është më e mirë se njëmijë muaj:
- sepse atë natë hapet qielli që Toka ta shohë ku e ka vendin
- sepse atë natëhapet Lehvi Mahfudhi që njeriu ta kuptojë kush është dhe çka është. Sepse melaqet dhe Xhibrili zbresin për çdo çështje. Sepse atë natë ndahet çdo gjë dhe vendoset në vendin e vet të vërtetë. Sepse atë natë ka filluar të shkruajë lapsi dhe të lexohet fjala. Për arsye se në natën e bekuar të Kadrit All-llahu (xh. sh.) e shpalli librin e përjetshëm Kur’anin në të cilin veçohet e pavërteta nga gënjeshtra, në të cilin përkrahet drejtësia e dënohet padrejtësia, në të cilin premtohet se do të triumfojë e mira, e do të jetë e dështuarkeqja.
- A e dëgjon Toka zërin nga qielli i cili i thotë që nuk do të ishte ajo qëështë po të mos ishte qielli i stolisur me yllësi edhe Dielli me dritën e tij edhe Hëna që shkon pas tij edhe yjet që ndriçojnë në errësirë edhe malet të cilat sikur janë të palëvizshme, por ato lëvizin siç lëvizin retë dhe po të mos ishte deti në të cilin notojnë anijet si kodra edhe erërat të cilat mbarësojnë edhe shiu që gjelbëron, edhe nata që i shtrinë errësirat edhe dita që agon, nuk do të ishte Toka ajo qëështë.
- A e di Toka çfarë do të bëhet kur të çahet qielli dhe ta dëgjojë Zotin e vet dhe kur Dielli ta humbë shkëlqimin dhe kur Hëna të përgjysmohet dhe kur të bien yjet edhe malet të lëvizin dhe kur detet të mbushën me zjarr dhe të derdhët njëri mbi tjetrin, dhe kur Toka të zgjerohet dhe kur të dridhet me dridhjen më të fuqishme dhe kur ta nxjerrë barrën e vet dhe njeriu tëthirr: Çfarë ka?!
Atë ditë, Toka lajmet e veta do t’i tregojë, sepse Zoti do ta urdhërojë.
- A e lexon njeriu në emër të Zotit të vet atë që i ka zbritur natën e Kadrit nga Lehvi Mahfudhi që ta mësojë se nuk do të ishte ai qëështë po të mos ishte krijuar nga gjaku i ngjizur (mpiksur), që nuk do të ishte ai qëështë, po të mos ishte krijuar nga lëngu që hidhet, i cili del mes shpinës (kurrizit) dhe kraharorit, që nuk do të ishte ai qëështë po të mos ishte krijuar nga përzierja e farës që të dëgjojë dhe shohë, që nuk do të ishte ai qëështë, po të mos ishte krijuar që të përpiqet, që nuk do të ishte ai qëështë, po të mos ishte krijuar në kohë të saktë dhe i drejtuar.
- A e ka mësuar njeriu që nuk është humbës (i dështuar) vetëm nëse beson dhe bën vepra të mira dhe nëse fletë drejtë dhe i porositë për këtë edhe të tjerët, dhe nëse është këmbëngulës në të mirën, por edhe të tjerët i porosit për këtë. A mendon njeriu se eshtrat e tij nuk do t’i tubohen? Gjithsesi, edhe shenjat në gishtin e tij tregues përsëri do të krijohen. A mendon ai se do të jetë i lirë të bëjë çfarë të dojë, se nuk do të përgjigjet? A nuk ka qenë pikë e farës që hidhet, pastaj gjak i mpiksur, të cilit All-llahu pastaj i caktoi madhësinë dhe ia bëri formën e harmonizuar dhe prej tij pastaj krijoi dy lloje mashkull dhe femër, dhe Ai,vallë, a nuk ështënë gjendje t’ingjallëtë vdekurit?!
- A mendon ai se askush atij s’mund t’i bëjëasgjë? A mendon se askush nuk e sheh? A nuk i ka dhënë All-llahu dy sy, gjuhën dhe dy buzë, dhe i shpjegoi edhe të mirën edhetë keqën? A mendon ai se pasuria e tij do ta bëjë të pavdekshëm?! A i beson njeriu asaj që i shpallet nga Zoti i vet – që të besojë në All-llahun, edhe melaqet e Tij, edhe librat e Tij, edhe Pejgamberet e Tij? A beson se nuk është mirësi qëvetëm ta kthejë fytyrën e vet nga lindja dhe perëndimi.
- A beson, vërtet, qënjeri i ndershëm (i mirë) është ai që beson në All-llahun dhe botën tjetër, edhe në melaqet, edhe në librat, edhe nëpejgamberet dhe i cili nga pasuria,edhe pse e do, u jep kushërirave të vet edhe jetimeve, edhe të varfërve, edhe udhëtarëve – mysafirë, edhe të pastrehëve, edhe për lirim nga robëria, dhe ai që e fal namazin dhe ejep zekatin, dhe që kur e merr një gjë obligim, e plotëson atë, dhe i ndershëm ( i mirë) është në mënyrë të veçantë ai qëështë i durueshëm në skamje, edhe në sëmundje, edhe në fushë betejë.
Ky njeri mund të thotë se është besimtar i sinqertë.
- Ai e ka frikë All-llahun dhe largohet nga veprat e këqija. A e di njeriu që All-llahu dëshiron t’i a lehtësojë, për shkak se është krijuar qenie e pafuqishme, a e di njeriu që dëshiron të mallkojë dhe të bekojë, sepse është i ngutshëm, që dëshiron të debatojë më shumë se askush mbi atë që nuk e di. A e di njeriu se është krijuar për i ngutshëm, qëështëmendjelehtë dhe i padrejtë ndaj vetvetes, qëështë mosmirënjohës i hapët, kur e ndjen begatinë, ai gëzohet për të, e kur i ndodhë ndonjë fatkeqësi për shkak të asaj që ia kanë bërë duart e veta, atëherë njeriu nuk e pranon begatinë.
- A e di njeriu që e harron atë që duhet të mbajë mend? A di ta mbajë mend atë që nuk guxon ta harrojë? Ademi e harroi atë që duhej ta mbante mend. Nuk qe i vendosur. Prandaj i është thënë lapsit ta shkruajë fjalën që filloi të zbresëNatëne Kadrit në mënyrë që njeriu të mos ketë arsyetim që nuk e ka ditë, sepse e ka humbur fjalën.
Prandaj, Kur’ani është libër që lexohet në mënyrë që njeriu të mos thotë që nuk ka ditë, sepse e ka harruar fjalën.
- Prandaj Kur’ani është në gjuhën arabe që njeriu të mos ketë mundësi të thotë që e ka të paqartë fjalën. Prandaj, Kur’ani është libër që përkujton dhe i cili përkujtohet me lexim të vazhdueshëm, nëmënyrë që njeriu të mos thotë që nuk e ka dëgjuar fjalën e Zotit. Për këtë arsye melaqet dhe Xhibrili zbresin që t’ia përkujtojnë atij qëi bën dobi përkujtimi, e dobi i bën atij që e kafrikë All-llahun.
E nuk ka dobi prej tij ai qëështë mëi keqi...
- Melaqet dhe Xhibrili sjellin përgjigje për çdo çështje të cilën duhet ta mësojë njeriu, mbi të cilën duhet mendojë drejtë, në të cilën duhet të besojë dhe të cilën duhet ta dije me siguri. Në natën eKadrit qëështë më e mirë se njëmijë muaj, çdo gjëje i jepet kuptimi i vërtetë pikërisht sikur Pejgamberit të fundit Muahmmedit (s) atë natë në malin Hira All-llahu e caktoi qëëndrrat, sikur në agun e dritës, t’i dalin të qarta sikur Ylli i mëngjesit, ylli i ndritshëm.
- Për çfarë ka ëndërruar Muhammedi (s), sikur se thotë H. Aishja, pasi ishte tërhequr në vetmi të devotshme në malin Hira: që të pret përgjigjet në pyetjen kush është njeriu, prej nga është njeriu dhe ku shkon ai njeri? Ëndërronte Muhammedi (s) për botën në të cilën njeriu nuk do të jetë i humbur, i harruar, i mposhtur dhe i nënçmuar. Muhammedi (s) ëndërronte për një botë në të cilën jetojnë njerëz të cilët janë krijuar prej një gruaje dhe një burri, prej të cilëve kanë lindur popuj dhe fise që të njihen dhe të pranohen mesvete dhe midis të cilëve më i miri është ai i cili mëshumë e ka frikë Zotin. Ëndërronte Muhammedi (s) për një botë në të cilën njerëzit do ta përkrahin të mirën, e do ta dënojnë të keqën.
- Ëndrrat e tij janë njëmendësuar, sepse ummeti i tij u dëshmua si më i miri në histori pikërisht për shkak se promovoi të mirën dhe e luftoi të keqën në botë.Përktheu: Mr. Muhidin Ahmeti

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Në natën e e Lejletul-Kadrit çdo gjë dallohet dhe vendoset në vendin e vet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: