islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
47 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 47 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty96%Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty0%Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty0%Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty0%Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty1%Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty2%Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë Empty
MesazhTitulli: Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë   Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë EmptyMon 24 May 2010 - 16:07

Përshëndetje, Mami dhe Babi


Nuk e di ndryshe si mund t`ju afrohem që t`ua sqaroj arsyetimin


që qëndron për ndryshimin e mënyrës se jetës sime që keni dëgjuar dhe kuptuar për të.



Më kujtohet gjatë, që kurrë nuk kam qenë një besimtare e vërtet krishtere,


sepse kishte shumë gjëra të cilat nuk kishin kuptim për mua, për shembull,
pse duhet të e lus priftin që t`i mi fal mëkatet e mija? Pse duhet t`i lutem të shenjtëve
dhe jo drejtpërdrejt Zotit, pse Jezusi (Isa a.s) konsiderohet biri i Zotit,
pse janë aq shumë versione të biblës dhe ka aq shumë kundërthënie mes tyre?



Para fillimit të semestrit në vitin e dytë (Shtator 2005) kureshtja im rreth islamit e zuri vendin e saj dhe unë fillova t`i bëja disa kërkime rreth tij. Fillimisht këto kërkime nuk ishin të thella, mirëpo kur erdhi Ramazani në muajin Tetor të 2005-tës unë i vëzhgoja se si shokët e mi Muslimanë e madhëronin Allahun (Zotin) dhe se sa e vërtet ishte feja e tyre, kisha përshtypje se ishin njerëz më të lumtur në botë...


Kjo fe filloj të më pasionoj mua, dhe unë vërtet doja të dija më shumë rreth saj. I bleva disa librat (rreth fes islame) në UK (Mbretërit e Bashkuara) dhe i lexova disa prej tyre .


Nuk mora ndonjë vendim por vetëm fillova të lexoj më shumë rreth islamit dhe të familjarizohem me të.
Feja Islame filloj të më dukej e logjikshme sepse e kishte parim që duhej lutur vetëm Allahut, t`i kërkohet ndihmë dhe falje vetëm Atij, dhe libri i shenjt i myslimanëve (Kur`ani) ishte shkruar qindra vite me herët i cili edhe sot është i njejt i pandryshuar (janë përkthime të ndryshme mirëpo jo versione të ndryshme të Kur`anit). Gjithashtu me habiti fakti se si një libër i shkruar qindra vite me parë është në gjendje t`i shpjegoj situatat të ndërlikuara shkencore, të cilat janë zbuluar vetëm disa vite më parë nga shkencëtarët, ose se si i sqaron Kur`ani etapat qe i kalon foshnja ne mitrën e nënës?
Si ka mundësi që ndonjë njeri qindra vite me parë të dinte kaq hollësisht për këtë?
Posaçërisht kur këto i zbuluan shkencëtarë për më pak se 100 vite më parë? Si mund t`i sqarojmë këto mrekulli në këtë libër?
Gjithashtu si mund të e mohoj një libër të shenjt i cili është aq i qartë në sqarim të teknologjisë së përparuar, sqaron se si dita kthehet ne nate, krijimin e njeriut që fillon me ujë, shtresat e qiellit, etj.
Për me tepër na mëson se fillimi i universit është nga planetët tektonik, u pasionova edhe më shumë për këtë libër kur pash edhe shumë sqarime shkencore të tjera që gjinden në të.

Një gjë tjetër e cila më ka prekur shpirtërisht është që gjithashtu Islami beson në të gjithë profetët - JEZUSIN (Isaun a.s) MUSAIN

DAVUDIN IBRAHIMIN DHE MUHAMEDIN (s.a.w.s) të gjithë janë të përmendur në Kur`an, Kurani gjithashtu n`a tregon neve që ne duhet të i respektojmë të gjitha fetë.

Mami dhe babi, unë nuk e di se sa herë ua kam bërë të qartë në çka besoj unë, dhe nuk mund të jap më shumë nga vetja ime!

Çdo herë ju kam folur për orë të tëra rreth islamit, me aq sa dija.

Gjithashtu unë fillova që të shoqërohem me shoqet Muslimane; u ndjeva që


ato do të më ofrojnë një sqarim më të saktë për Islamin.

Islami n`a mëson që t`a respektojmë vetveten, kjo më ndihmoj


të e vlerësoj vetën më shumë, kuptova që duhet të qëndroj larg nga gjërat e dëmshme
siç janë: pijet alkoolike, duhani dhe shëtitja me njerëz që mendojnë vetëm në ngatërresa.
Ju tregova se çfarë ishin dhe donin shokët e mi (të vjetër), ata ishin duke më drejtuar në
një drejtim të gabuar, dhe unë nuk doja të isha në atë rrugë, besimi në Islam me bëri më të lehtë që të qëndroj larg nga kurthet e shejtanit dhe më mësoj që të bëj gjërat e mira.


Gjithashtu Islami ishte edhe është arsyeja për suksesin tim në shkollë.

Mendjen time e fokusova në studime në vend që të dilja jashtë gjithë kohën me shokët
e mi të vjetër sikur që bëja më parë, dhe më besoni që ju nuk do të dëshironit të jem siç janë ata tani, nëse unë do të isha si ata ju do të kishit arsye të mjaftueshme që të mendonit për mua se jam një person i keq, jam e papërgjegjshme dhe jam turp i familjes sime.


Pas pothuajse një viti që shpenzova në studimin e islamit unë nuk kisha asnjë

dyshim në mendjen time që të mendoja se islami nuk është fe e drejt.


Tashmë po parapërgatitesha që të bëhem një Muslimane Sunnite.

Në fillim të Qershorit të 2006-tës shkova në gjamin e Westbury NY të
bëja pyetjet e mëtutjeshme rreth Islamit dhe pasi bisedova me një motër muslimane dhe
imamin e xhamisë unë e dija që ishte koha e duhur që të merrja vendimin e drejt.
E shqiptova shehadetin pas dy javësh; që do të thotë: bindje ose dëshmi në Arabisht, deklaratë e besimit. Fillova të dëshmoj në prezencën e rreth 80 deri 100 Muslimaneve "ash hadu anla ilaha illallah, wa ash hadu anla Mohammad roosul Allah" që do të thotë " Besoj se Allahu është i vetmi Zot që me meritë adhurohet dhe se Muhammedi është i dërguari i tij".

Ishte një përjetim mahnitës.


Tashmë isha e pranuar në Islam, isha e mirëpritur prej çdo muslimaneje që gjendej në gjami me krahë të hapura, kisha një ndjejnë të veçantë, u ndjeva shumë mirë, e dija që ky ishte vendimi më i drejt në jetën time.
Është e pamundur t`a sqaroj nxitimin tim për t`u thelluar edhe më tej në islam, emocionet, fatin tim të mirë dhe ndjenjën e kënaqësisë që e kisha në ato momente.
Mirëpo e dija që këtu diçka nuk ishte në rregull, që nuk kisha mundësi të e festoja këtë gëzim me njerëzit që i doja më së shumti, që mendojnë për mua më së shumti, e kam fjalën për tymami, edhe për babin.Ky moment ishte i mrekullueshëm mirëpo i pakompletuar pa ju.
Vërtet do të doja që ju të ishit krenar për mua ashtu siç jam unë për veten time.

Dhemb aq shumë kur mendoj që sfida ime më e madhe do të jetë t `ju tregoj juve për mua ,Islamin ,fatit tim të mire dhe shkaqet e lumturisë sime. E di që ju e doni më të mirën për mua, ju dëshironi që të jem e lumtur dhe e përgjegjshme, dëshironi që të më pavërsoni dhe të jem e aftë të marr vendime të DREJTA. Unë e morra vendimin e duhur, dhe e bëra plotësisht vetëm, lexova gjithçka rreth Islamit vetëm, e zbulova islamin vet, ISHA UNË që morra çdo vendim nga momenti kur e pranova islamin deri në këtë pikë ku jam tani.

Nuk mund t`ju gënjej dhe t`ju them qe nuk ndikoi askush te unë dhe nuk më tregoj askush rreth islamit, sepse nuk do të kisha ndryshe se si të dëshiroja që të dija çdo ditë e më shumë për Islamin, apo jo?


E vëzhgova nga njerëzit e tjerë dhe unë isha ajo që interesohesha për islamin , sepse shihja diçka të bukur në të. Si mund te dimë për shijen e tortës me qokollad pa e provuar atë,
nëse është e mirë apo e keqe? Ne e shijojmë atë, provojmë të krahasojmë me shijet tjera dhe në fund marrim një vendim, nëse e pëlqejmë vazhdojmë të e hamë, nëse nuk e pëlqejmë
e lëmë atë.
Mami dhe babi, e di që mendoni se dukem e dobët ndonjëherë, në disa situata
dhe e di që me këtë paraqes shenja të prekshmërisë (femërore), por konvertimin në Islam
e vendosa unë, vet pa imponimin e askujt, është e rëndë për mua që mendoni se i gjithë ky studim-kërkim për Islamin dhe konvertimi ishte i imponuar nga dikush tjetër, por në fund
të fundit të vërtetën e di vetëm Zoti, dhe para tij do të qëndrojmë në ditën e gjykimit, dhe
Ai është që i di hollësitë.
Unë besoj në fenë Islame, besoj në Allahun, dallimi i vetëm ndërmjet Islamit dhe Krishterimit është që nuk besojmë në Jezusin si bir të Zotit MIRËPO BESOJMË QË AI ISHTE I DËRGUARI I ZOTIT.
Në Kur`an thuhet se të gjithë profetët ishin të dërguarit e Zotit, të gjithë erdhën për t`a përhapur fjalën dhe fenë e Zotit, por të gjithë erdhën për kohën e tyre, ndërsa Muhammedi (s.a.w.s) ishte i dërguari i fundit i Zotit, vulë e pejgamberëve dhe ishte i dërguar për mbarë njerëzimin.



E di që fjalët e mija janë vështir për t`u besuar pas këtij aksidenti që kishim

para dy dite, por nuk mund të bëjë asgjë më shumë për t`ju dëshmuar
juve se si dhe çka me bëri të merrja këtë vendim për Islamin.
Dhe më e rëndësishmja, dua që ju të kuptoni që ishte vërtet e pamundur
t`ju sqaroja për të gjitha arsyet që më bën të pranoj fenë Islame, ky email nuk është
as 1/100-ta pjesë e asaj që ju tregova, shpenzova orë të tëra duke folur me të tjerët
mbi ndjenjat e mia për Islamin, dëshiroj dhe e lus Allahun që një dit të kem mundësi t`ju tregoj gjithçka që ndjej për Islamin.

Ende mbetem bija juaj të cilën e kishit pothuajse për 21 vite, nuk kam ndryshuar asgjë


mbi ndjenjat që kam për ju, ju ende jeni njerëzit më të rëndësishëm në jetën time, ju dua juve me shumë se çdo gjë tjetër, unë vetëm besoj ndryshe dhe shpresoj se kjo nuk do t`ju bëj të ndiheni të turpëruar, besimi im nuk do t`ju lëndoj as fizikisht, dhe unë nuk do t`a frekuentojmë lidhjen tonë.


Ju dua te dyve shumë dhe lutem për më të mirën për juve,


Carolina Amirah DeFonseca

Burimi : www.islamway.com
Përktheu dhe e përshtati: Ibn Uthman
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një letër nga një vajzë muslimane dërguar prindërve të saj krishterë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Konferenca "Perspektiva muslimane dhe e krishtere"
» Letër rinisë muslimane
» Letër motrës muslimane
» [Aktuale] Kardinali gjerman: Një familje krishterë vlen më shumë se tri muslimanë
» JAM I KËNAQUR ME MUHAMEDIN SI I DËRGUAR

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kthime në Islam-
Kërce tek: