islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Xhamia më e madhe në Evropë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Xhamia më e madhe në Evropë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
47 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 47 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Xhamia më e madhe në Evropë Empty96%Xhamia më e madhe në Evropë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Xhamia më e madhe në Evropë Empty0%Xhamia më e madhe në Evropë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Xhamia më e madhe në Evropë Empty0%Xhamia më e madhe në Evropë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Xhamia më e madhe në Evropë Empty0%Xhamia më e madhe në Evropë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Xhamia më e madhe në Evropë Empty1%Xhamia më e madhe në Evropë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Xhamia më e madhe në Evropë Empty2%Xhamia më e madhe në Evropë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Xhamia më e madhe në Evropë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator



Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Xhamia më e madhe në Evropë Empty
MesazhTitulli: Xhamia më e madhe në Evropë   Xhamia më e madhe në Evropë EmptyThu 27 May 2010 - 21:26

Xhamia më e madhe në Evropë
Posted by Regi on Jun 28, 2007
Labels: Në Fokus



Në veri të kryeqytetit të Krishterizmit ngrihet Xhamia e Madhe e Romës, instituti fetar islam më i madh në Evropë.
Me një sipërfaqe prej rreth 30 000 m2 ajo mund të përmbajë dymijë deri më tremijë besimtarë nëse llogaritet hyrja e mbuluar jashtë sallës ku kryhen namazet.
Të premtet xhamia mbushet. Qindra besimtarë që banojnë në kryeqytetin apo në rrethinën e tij mblidhen në Xhaminë e Madhe të Romës për të kryer namazin e Xhumasë. Numri i tyre shtohet akoma më shumë me rastin e dy festave të mëdha islame: Fitër Bajramit dhe Kurban Bajramit.
Muslimanët që frekuentojnë xhaminë u përkasin shtetësive të ndryshme si arabë, pakistanez, afrikan, etj. Gjithashtu edhe italianët që kanë përqafuar Islamin me kënaqësi shkojnë në shtëpinë e Zotit për ta adhuruar Atë. Xhamia e Romës nuk pret vetëm musliman, por edhe njerëz qu u përkasin besimeve të ndryshme shpesh shkojnë ta vizitojnë pasi që është një ndër monumentet moderne dhe bashkëkohore të Romës.
Gjat ditës së Premte momenti shpirtëror brenda xhamisë shoqërohet me një gjallëri të madhe jashtë saj. Çdo javë, me rastin e Namazit të Xhumasë mbahet edhe një treg i madh në rrethinat e xhamisë që ofron para së gjithash specialitete të Magrebit, Indisë e gjithë botës islame. Pas kryerjes së namazit të Xhumasë besimtarët ndalen në treg për të shijuar specialitetet e tokave të tyre dhe për të blerë gjërat e nevojshme.


Si dhe kur lindi ideja për të ndërtuar një xhami të madhe në kryeqytetin e Krishterizmit?

Kjo ide lindi në vitin 1966 me rastin e vizitës në Romë të mbretit Feisal të Arabisë Saudite. Gjat qëndrimit të tij në kryeqytet, mbreti Feisal kërkoi të shkoj të falet, por në atë kohë nuk kishte ndonjë xhami në Romë, kështu që e shpien në një shtëpi private ku mund të kryente namazin. Ishte pikërisht ky rasti kur mbreti i Arabisë Saudite u propozoi autoriteteve italiane që të ndërtohej një xhami në Romë. Një propozim i tillë u miratua sepse nuk ishte kërkes e muslimanëve që mes tjerash në atë kohë ishin një numër i vogël në Itali, por dëshira e qeverisë italiane për të përmirësuar lidhjet diplomatike e komerciale me vendet arabe, fillimisht me Arabinë Saudite që pranoi të financoj ndërtimin.
Në 1969 qeveria pranon këtë projekt dhe kështu lindi Qendra Kulturore Islame e Italisë. Përveç Arabisë Saudite viset që financuan ndërtimin janë: Bangladeshi, Egjipti, Indonezia, Malejzia, Maroko, Omani, Pakistani, Senegali dhe Turqia.
Në vitin 1975 Paolo VI shprehi pajtimin e tij për këtë projekt. Pas një viti Komuna e Romës dhuroi terrenin për xhaminë, por ndërtimi filloi tek në vitin 1984 dhe inaugurimi u bë më 21 qershor 1995.
U zgjodhën dy projekte: ai i italianit Paolo Portoghesi dhe ai i iranianit Sami Musawi. Dy arkitektët nuk ishin një çift i përshtatshëm meqënse projekti i Portoghesit i afrohej arkitekturës perëndimore ndërsa ai i Musawit kulturës islame. Kështu që nuk kishte një bashkëpunim të vërtet midis dy arkitektëve. Pas rënjes së shahut të Iranit, në vitin 1980, Musawin e larguan nga Italia, kështu që projekti mbeti vetëm në duartë e Portoghesit, i cili qe projektisti i vërtetë i Xhamisë së Madhe të Romës.
Ndërtimi i një xhamie në Romë qe një hap i vështirë sepse së pari duhej t’i përshtatej arkitekturës italiane dhe parasëgjithash nuk mund të ishte më e lartë se objektet fetare të krishtera. Lartësia e minares qe me të vërtet një problem: assesi nuk mund të ishte më e lartë se kupola e San Pietro-s, në fakt, minareja e Xhamisë së Romës sot është pak e shpërpjestuar në krahasim me pjesën tjetër të objektit edhe pse ajo nuk ka të njejtin rol që ka në shumë vende muslimane pasi që nuk ka altoparlantë: ky ishte një ndër kushtet për ndërtimin e saj. Një tjetër problem ishte lokalizimi i xhamisë. Derisa xhamia në vendet muslimane gjindet ne qendër të qytetit apo fshatit, nuk mund të vendosej gjithashtu në një vend të krishterë. Kështu u zgjodh një zonë periferike e pabanuar, sidoqoftë një zonë e gjelbërt që ditëve të sodit është bërë shumë tërheqëse për musliman e jo-musliman.

Në vitin 1991 çmimi i përgjithshëm i xhamisë kishte kaluar 60 miliardët, por akoma kishte punë për të arritur në fund. Pas luftës së Golfit, Arabia Saudite, që deri atëherë kishte paguar gati krejt, mbylli bursën. Në këtë moment ndërhyn mbreti i Marokos, Hassan II. Jep rreth 30 miliardë lira dhe bie punonjësit e tij nga Maroku, rreth 300 punëtorë, të cilët stolisin brendësinë e xhamisë sipas modelit të xhamisë së Kazablankës.


Struktura e xhamisë





Në Xhaminë e Madhe të Romës, e shtruar në të gjelbërt, lënë përshtypje vijat e lakuara që janë të pranishme kahdo, pastaj shtyllat me tre kërcej të përkujtojnë në drunjë te mëdhenjë dhe gjatë faljes së namazit të duket se je i pranishëm në ndonjë pyll. Në sallë mbretëron një klimë medituese e krijuar nga përdorimi i dritës dhe ngjyrave: bluja përhapet në sallë dhe nuk hyn shumë dritë nga jashtë. Ngjyra e mozaikëve marokene në sallën e madhe të mahnit.
Përveç sallës së madhe ka edhe një tjetër sallë më të vogël, gjithashtu shumë e bukur, e stolisur me mozaike nga Turqia. Kjo sallë është e hapur çdo ditë, ndërsa salla e madhe veç me rastin e namazit të Xhumasë dhe festave të mëdha. Në katin përdhes gjindet një bibliotekë e madhe që përmban 40 000 vëllime, një sallë konferencash, zyra dhe lokale për kurse të gjuhës arabe.
Materialet e përdorura janë tipikisht romane. Ngjyra e travertinit dhe guri roman që mbështjell xhaminë janë shumë mbresëlënëse. Materiale tjera italiane të përdorura në ndërtim dhe zbukurim janë: tullat ngjyrë kashte që zbukurojnë ballinën, guri i hirtë i kornizave të dritareve dhe plumbi që mbështjell kupolat.



Organizimi

Aktualisht imam në Xhaminë e Madhe të Romës është egjiptiani Ala Eldin Mohamed Ismail el Ghobasyh, i cili zëvendëson egjiptianin Mahmud Hammd Scheweita (1998-21 maj 2006). Përgjegjës i Qendrës Islame është Abdallah Redouane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Xhamia më e madhe në Evropë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Në Çeçeni ndërtohet xhamia e dytë më e madhe në Evropë
» E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë
» ''Marseja do te ketë xhaminë më të madhe në Evrope''
» Xhamia me e madhe ne Evropën perendimore
» Xhamia e madhe gjashtëkatëshe hapet në Berlin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: