islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
68 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 68 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty96%E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty0%E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty0%E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty0%E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty1%E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty2%E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Empty
11112011
MesazhE premtja në xhaminë më të madhe në Evropë

E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë Xhamia-e-Romes-264x198

Në shtetin më katolik të Evropës, brenda mureve gjeografike të një qyteti, i cili qysh prej vitit 1929 mban në zemër të tij shtetin zyrtar të besimit të krishterë, Vatikanin, në horizontin e kryeqytetit italian Romë, përveç kupolës së Shën Pjetrit bën sfond xhamia më e madhe e Evropës. Është instituti më i madh, më i rëndësishëm e më i organizuar i kultit islamik në Evropë, i përuruar më 1995, por më një ide realizuese qysh më vitin 1969, por dhe e vetmja xhami e madhe pa zërin e hoxhës që me altoparlant duhet të ftojë çdo ditë besimtarë për orën e faljes.

Menjëherë sapo kalon lagjen Parioli, një nga më luksozet e Romës, në pjesën veriore të këtij qyteti, tabela rrugore “Rruga e Xhamisë”, të orienton drejt një hapësire të gjelbër, krejtësisht të qetë ku herë pas here bëjnë sfond fusha sportive të boshatisura në këtë mëngjes nëntori. Është e premte, një ditë e rëndësishme për besimtarët myslimanë, që me veshjet e tyre karakteristike popullojnë pas çdo hapi “Rrugën e Xhamisë”. Pothuajse në një ritëm e në një heshtje imponuese, burra, gra, fëmijë të çdo etnie e moshe, nxitojnë për diku. Ky vend është xhamia e tyre, më e madhja në Evropë, vendi më i shenjtë i myslimanëve në Romë, vendi i faljes, i takimit me bashkëkombësit e tyre, vendi i halleve, i vdekjes, i festave, i martesës.

Aroma e erëzave, e kafesë, e qofteve, e sheqerit të djegur, e majasë, tymi etj., tezgat e shumta që mbushin trotuarin e rrugës, shumëngjyrat e veshjeve, llojshmëria e produkteve të ekspozuara, muzika e vargjeve të Kuranit që dalin nga magnetofonat e pozicionuar ku munden japin idenë e një tregu të vërtetë oriental. Është një e premte e bukur nëntori, plot diell, që gëzon më shumë këtë atmosferë, është e premtja e shenjtë e faljes për besimtarët myslimanë, po dhe e premtja e tregut, e pazarit, e blerjes së specialiteteve kulinare të vendeve myslimane, bakllava, kadaif, qofte, mish të pjekur, kuskus, kos, tapete, sixhade Sirie, objekte faljeje, veshje tradicionale, gjen në këtë merkatë gjithçka. Egjiptianë, marokenë, pakistanezë, afrikanë, indianë, shqiptarë, por dhe italianë, të gjithë të besimit mysliman kalojnë çdo të premte nëpër tezgat e kësaj merkate, orët e para të mëngjesit, derisa të nisë falja e kësaj dite. Nga një tezgë në tjetrën nuk mund të rrish pa provuar diçka, era e brumit, e mishit të pjekur, e rigonit të përzier me aromën e qepës së fërguar të kujtojnë edhe nuhatjen brenda mureve në një kuzhinë shqiptare.

Jo shumë larg, mes një pyllëzimi, dallohet kupola ngjyrë plumbi e një ndërtese të bardhë. Lë pas zhurmën e tregut e gjendesh mes bardhësisë së tullave travertino që e veshin dhe jeshillëkut të pemëve rreth e qark. Sapo kapërcen portën e hekurt, të mirëpret një hapësirë e pafund, e mbuluar nga ky diell nëntori ku vende-vende hijezojnë palmat e shparsura. Pak më tutje disa shkallë të drejtojnë në një korridor të gjerë plot kolona të larta e elegante në mbarim të së cilave gjendet një holl i mbuluar e përballë dera e hyrjes në këtë vend të shenjtë.

Mbi një nga muret lexohet shkruar në dy gjuhë, arabisht e italisht: “Në emër të Zotit të urtë e të mëshirshëm, Hijesia e tij, mbreti Faisal i Arabisë Saudite, gjatë një vizite të tij më vitin 1973 në Itali u shprehu autoriteteve italiane dëshirën për të realizuar në Romë, një tempull islamik për Qendrën Kulturore Islamike në Itali. Për të realizuar këtë dëshirë e nën nxitjen e Presidentit të Republikës, Giovanni Leone, Këshilli i Përgjithshëm i Romës vendosi më 15 maj të vitit 1974 t’i dhurojë Qendrës Islamike terrenin prej 30 mijë metra katrorë. Më 11 dhjetor 1984 (1405 me kalendarin mysliman) u vendos guri i parë në praninë e Presidentit të Republikës italiane Sandro Pertini, ministrit të Pelegrinazhit të Arabisë Saudite, ambasadorit të Mbretërisë së Arabisë Saudite e Sekretarit të Përgjithshëm të Lidhjes Islamike… përurimi u krye më 21 qershor 1995 në praninë e Presidentit të Republikës Italiane, Luigi Scalfaro. Falënderojmë Zotin e urtë e të mëshirshëm e të gjithë që na ndihmuan në realizimin e këtij monumenti të madh islamik”.

Në shtetin më katolik të Evropës, brenda mureve gjeografike të një qyteti, i cili qysh prej vitit 1929 mban në zemër të tij shtetin zyrtar të besimit të krishterë, Vatikanin, në horizontin e kryeqytetin italian Romë, përveç kupolës së Shën Pjetrit, bën sfond xhamia më e madhe e Evropës. Është instituti më i madh, më i rëndësishëm e më i organizuar i kultit islamik në Evropë, i përuruar më 1995, por më një ide realizuese qysh më vitin 1969, por dhe e vetmja xhami e madhe pa zërin e hoxhës që me altoparlant duhet të ftojë çdo ditë besimtarë për orën e faljes.

Xhamia e Romës, më e madhja në Evropë, është dhe e vetmja xhami pa thirrjen e hoxhës në horizont, që duhet të ftojë besimtarët në orën e faljes. Por besimtarët e dinë kur duhet të hyjnë, të premten ora e faljes është më 13:30. Përballë hollit të mbuluar që të drejton në portën e tempullit të shenjtë, shtohen njerëzit që braktisin shëtitjen mes tezgash për të kryer ritin e tyre të faljes. Gratë që nuk janë të mbuluar, lidhin mbi kokë shamitë shumëngjyrëshe e të gjithë lënë këpucët jashtë. Ndodhem brenda xhamisë më të madhe të Evropës.

Arkitekti i saj, italiani Paolo Portoghesi, ka mundur të realizojë një përzierje mendimi modern e fetar, përcjellë me linjat e buta të strukturës, kolonat që të kujtojnë një oaz paqeje e lojën e dritës në një klimë meditimi me ngjyrat e materialet delikate.

Tema e Kuranit “Allahu është dritë” mbizotëron në ambientin e saj, drita është elementi sekret zbukurues i saj, që hyn gati fshehurazi brenda sallës. Jashtë shndrit në bardhësinë e ndërtesës e brenda në mozaikun me gurë marokin të kupolës.

Është një bukuri sublime që të humb fjalët. Kaligrafia arabe ka mbushur muret me fjalët e Kuranit, vetëm pak dritë e ngjyra blu mbretëron në sallë, është kaq mikpritëse e shpirtërore. Në dy krahë gjenden dy shkallë që udhëheqin në katin e dytë, vendi i faljes së grave, që si në çdo xhami tjetër është i ndarë nga ai i burrave. Kjo është salla qendrore e faljes, e hapur veç të premteve e që mban mbi 2000-3000 myslimanë që falen. Në ditët normale, besimtarët falen në atë që ata quajnë “xhamia e vogël”, e hapur çdo ditë e në çdo orë, mjaft e këndshme me zbukurimet e mozaikëve të ardhur nga Turqia. Sot është e premte dhe salla qendrore është e tejmbushur.

E përuruar më 1995, xhamia e Romës është njëkohësisht një pikë referimi për të gjithë besimtarët myslimanë në kryeqytetin italian. Është jo vetëm vendi i shenjtë ku falen të premteve apo gjatë ditëve të tjera të javës, por dhe vendi i takimit mes besimtarëve më të njëjtën kombësi, është vendi i martesave sipas ritit mysliman, vendi i asistimit të ceremonisë së vdekjes, i riatdhesimit të të ndjerëve ne atdheun e tyre, është vendi i konsultimeve me imamin e mbi të gjitha një vend strehimi shpirtëror për çdo mysliman.

Brenda mureve të saj gjendet Qendra Kulturore Islamike e hapur në Romë që më vitin 1969, me një rrjet akademik të koordinuar në nivel italian e evropian, një shkollë për mësimin e gjuhës arabe dhe biblioteka fetare.

Është ora 13:30. Imami egjiptian Ala al-Din Muhammad Isma’il al-Ghobashi, ngjitet në vendin e tij, mbi sallë mbretëron heshtja e nis ritit i faljes të së premtes së shenjtë në një atmosferë që pëshpërin “Allahu është drita”.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë :: Komentet

No Comment.
 

E premtja në xhaminë më të madhe në Evropë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» ''Marseja do te ketë xhaminë më të madhe në Evrope''
» Xhamia më e madhe në Evropë
» Në Çeçeni ndërtohet xhamia e dytë më e madhe në Evropë
» Vehabistët në Zvicër planifikojnë të ndërtojnë xhaminë më të madhe në vend
» Nis punën Komisioni për xhaminë e madhe të Tiranës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Aktualitete-
Kërce tek: