islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8307
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
MesazhTitulli: [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!   [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 28 Oct 2014 - 22:23

[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Pema10Njeriu është një qenie me vyrtyte të larta, është i ngjajshëm me të gjitha krijesat e tjera sa i pëket përbërjes fizike të tij.Mirëpo është i dalluar me mendjen e tij, me sjelljet dhe me punën e tij. Vetëm njeriu ka aftësinë e vetëdijes, ai din të mendojë.
Ai me mendjen arrinë të punojë dhe të bëhet njeri i mirë duke shërbyer në rrethin e tij. Ka prej atyre që vetëm veten e mendojnë. Këtyre u thuan egoistë.
Pejgamberi a.s. thotë: "Njerëzit janë si xehe të ndryshme, ndër ta ka të atillë që drita e hyjnisë ka arritur ta ndriçojë zemrën dhe shpirtin e tij. Të tjerët edhe pse me shumicë qëndrojnë të ndriçuar , ndonjëherë i ikin asaj, por përsëri kthehen, e disa largohen në tërësi prej dritës dhe mësohen të jetojnë në erësirë".
Njeriu me këtë cilësi të keqe mund ta arrijë edhe nivelin e shtazës por edhe atë më të ulët se shtaza. Të marrim shembull një njeri i cili jeton dhe punon për ta mbushur barkun dhe duke vazhduar në këtë drejtim ai do të hyjë nën veprimin e karakterit shtazarak, si kali që vrapon vetëm për të ushqyer veten.
Ndonjëherë njeriu jepet edhe pas lakmisë dhe syrin ia mbyll lakmia. Në këtë gjendje ai i tejkalon nevojat dhe asgjë nuk i duket mjaftueshëm. Jo që ka nevojë por vetëm të zotërojë shumë e më shumë . Por kur të vijë puna për të dhënë, për të dhuruar atëherë ai tregon koprraci. Epshi i njeriut nuk mbaron me kaq, ai ndjonjëherë është i dhënë pas sëmundjeve që janë të rrezikshme. Për shembull: xhelozia. Gjendja e xhelozisë është një gjendje që tërësisht e harron veten. Në vend se të mendojë për lumturinë e vet, ai tërë kohën e shpenzon që të tjerët mos të jenë të lumturë. Këtë nuk mundemi ta gjejmë te asnjë shtazë. Në këtë mënyrë
njeriu bie ndër nivelin e shtazës.

Asnjë shtazë nuk ndien lumturi pa lumturinë e e tjetrit. Ndërsa njeriu tregon mendjemadhësi.Ai jeton për vete, mendon vetëm për vete, punon vetëm për vete. Dhe kështu shihet njeriu që vetëm për vete punon, dhe nuk ka asnjë dobi njerëzimi prej tij sikurse druri që pemë s’lëshon...
Marur nga revista e Medreses Isa Beu "Ikre" 2014
Autore:Adevije Baftijar III– B
Paralelja e vajzave Shkup

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: