islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Lajmet Ditore] Rexhepi: Nëse qeveria nuk na i jep ndihmat, do ta bëjmë këtu Bangladesh me Koronavirus (Video)
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyToday at 14:43 nga Admin

» [Teme islame] Sprovat si meshire
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyToday at 2:48 nga Admin

» [Lajmet Dituar] Gjermani, rritet në mbi 2.000 numri i të vdekurve nga COVID-19
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyToday at 2:14 nga Admin

» [Lajme Ditore] Vendim i Komisionit Evropian, ja deri kur do ndalohen udhëtimet në BE
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyToday at 2:12 nga Admin

» Erdogan: Turqia është një prej vendeve më të përgatitura në luftën ndaj Covid-19
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyToday at 2:08 nga Admin

»  Ballina Koronavirusi Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin, ja shpjegimi që jep shkenca KORONAVIRUSISHËNDETITOP LAJM Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin, ja shpjegimi që jep
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyToday at 1:06 nga Admin

» Duaja kunder mesyshi tek femijet
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 3:19 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Microsoft dhe youtube vine me rissi
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 3:01 nga Admin

» [Teknologji the Shkence] Diference e madhe mes 4G dhe 5G rrjeti I se ardhmes
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 2:58 nga Admin

» [Shendetesi] Vaji I Rigonit
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 2:54 nga Admin

» [Shendetesi] Vezet e Ziera dhe cfare I ndodhe organizmit
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 2:51 nga Admin

» [Nje tregim motivues] Historia e lavres se flutures
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 2:47 nga Admin

» Lajm Shprese dhenes- COVID 19-Shenja Shprese ne Europ
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyYesterday at 2:28 nga Admin

» Sonte eshte nata e beratit- VLERA e kesaj nate
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 7 Apr 2020 - 21:13 nga Admin

» Sonte eshte nata e beratit- VLERA e kesaj nate
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 7 Apr 2020 - 21:13 nga Admin

» [Tregim Islam] Kujdesi ndaj maceve shkak per shkrimin e memes!
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 7 Apr 2020 - 0:32 nga Admin

» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 6 Apr 2020 - 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 6 Apr 2020 - 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 6 Apr 2020 - 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 6 Apr 2020 - 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 6 Apr 2020 - 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3002 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Albioni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24204 artikuj v 13368 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8345
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" Empty
MesazhTitulli: Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"   Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptyFri 26 May 2017 - 20:14

Hudbe e Xhumas
04.05.2019
Islamischen Verein Frankenthal
Ligjerues: Ilaz Salihi
Tema: Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!
 "Falënderimi i takon Allahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe mëshirë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga Krijuesi prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona të liga. Më i lartësuari është Allahu, që agjërimin na e ka bërë obligim dhe përmes tij të synojmë devocionin (takvallëkun). Kë e udhëzon Allahu, s'ka kush e lajthit dhe kë e largon nga rruga e vërtetë, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se s'ka hyjni tjetër përveç Allahut, i Cili është Një, dhe dëshmoj se Muhamedi alejhi selam është rob dhe i Dërguar i Tij.
 
Të nderuar Xhemt!
Është gjë e natyrshme që njeriu të shprehë gëzim në momente të veçanta; disa gëzohen për çështjet e kësaj bote të përkohshme dhe disa gëzohen kur u jepet rasti për të manifestuar adhurimin ndaj Allahut me atë që Ai ka urdhëruar.
Është fat i madh të takohemi përsëri me muajin e bekuar, me muajin e mëshirës, të bereqetit dhe të sakrificës, me muajin e faljeve të mëkateve, me muajin në të cilin zbritën librat e shenjtë, Tevrati, Ingjili, Zeburi, fletushkat e tjera si dhe Kurani Famëmadh.
Ky është muaji në të cilin u zhvillua lufta e Bedrit, Gjithashtu edhe Meka u çlirua gjatë muajit të agjërimit. Sa të lumtur jemi që përsëri arritëm të takohemi me muajin e veçantë, të cilin Allahu Fuqiplotë e veçoi me Natën e Kadrit, muaj që nuk ka të krahasuar me asnjë muaj nga muajt e vitit.
Pa dyshim, besimtari i përkushtuar gëzohet kur mysafiri thërret dhe troket në derë dhe ia uron mirëseardhjen me nderimet më të larta, me shprehjet më të bukura, me zemërgje
Gëzohet shpirti i myslimanit sepse aktiviteti i tij do të jetë përpjekja dhe gara për të fituar një mbiemër cilësor, një fjalë të bukur me karakteristika lavdërimi, pra epitetin “i devotshëm”. Pse të mos gëzohet besimtari nga muaji i bereqetit, i dhuratave, i namazit, i durimit, i faljes, i pendimit, i devotshmërisë, i mëshirës, i pastërtisë, i bamirësisë, i fitores, i ngadhënjimit…?
[Only admins are allowed to see this image]rësinë më të madhe dhe me respektin më të sinqertë. 
 “Thuaj: Vetëm Mirësisë së Allahut dhe Mëshirës së Tij le t’i gëzohen. Kjo është më e mirë se ajo (pasuri) që ata grumbullojnë.” (Junus, 58)
Mirë se erdhe muaj i bekuar! Mirë se erdhe muaj i faljes dhe i mëshirës! I nderuar mik, pas një pritjeje të gjatë dhe pas një viti të plotë, prapë po na viziton. Gjatë kësaj kohe shumë njerëz vdiqën dhe shumë të tjerë lindën, shumë njerëz përjetuan lumturinë dhe shumë të tjerë shijuan hidhërimin.
Të nderuar muslimanë! Me mall dhe dëshirë, me gëzim dhe hare ua shprehim këto ndjenja edhe të tjerëve. Muhamedi (lavdë­ri­mi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të) i përgëzonte besimtarët me ardhjen e muajit të bekuar, në të cilin hapen portat e faljes dhe njëkohësisht mbyllen dyert dhe hyrjet e së keqes.
Pa dyshim që urimi i Muhamedit (lavdë­ri­mi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të) na përgëzon:
“Ju ka ardhur Ramazani, muaj i bekuar. Allahu ua ka obliguar agjërimin e këtij muaji. Në këtë muaj hapen dyert e qiellit, mbyllen dyert e xhehenemit, lidhen në pranga shejtanët. Allahu në këtë muaj ka (veçuar) një natë, e cila është më e mirë se një mijë muaj. Ai që privohet nga të mirat e kësaj nate, është privuar nga çdo e mirë.” (Nesaiu)
Mirë se vjen pas një pritjeje të gjatë e të përmallueshme! Mirë se vjen i nderuari mik, me erën tënde të këndshme do të kënaqen zemrat tona, me vizitën tënde do të na pastrosh nga gjynahet dhe do të na mbulosh të metat.
 Dymbëdhjetë muajt janë si shembulli i bijve të Jakubit alejhi selam; muaji i Ramazanit në mesin e muajve është si Jusufi alejhi selam në mesin e vëllezërve. Ashtu siç ishte Jusufi alejhi selam më i dashur për Jakubin alejhi selam, edhe muaji Ramazan është ndër muajt më të zgjedhur të Krijuesit. Jusufi alejhi selam ishte i sjellshëm dhe i mëshirshëm ndaj vëllezërve, me gjithë sjelljen e tyre të egër. Ai me butësi dhe falje i amnistoi duke u thënë: “Asnjë qortim për ju këtë ditë, Allahu ju fali dhe Ai është më Mëshirëploti se çdo mëshirues!” (Jusuf, 92)
Po kështu, ky muaj do të jetë falje dhe mëshirë për besimtarët, prangosje e shejtanëve. Gëzohu me faljen e Allahut të Lartësuar.
Gëzohu që Ai të dha mundësinë e përmirësimit dhe të pendimit. Gëzohu me hapjen e dyerve të xhenetit dhe mbylljen e dyerve të xhehenemit.
Në fund: E lus Allahun e Lartësuar me emrat e Tij të bukur dhe cilësitë e Tij të larta që ta pastrojë nijetin!
Ø  O Allah! Na bën të lumtur në këtë botë dhe në botën tjetër!
Ø  O Allah! Na regjistro në rangun e të shpëtuarve në dynja dhe në ahiret!
Ø  O Allah! Na zbardh fytyrën në atë ditë kur zbardhen fytyrat e miqve të Tu!
Ø  O Allah! Pranojua veprat besimtarëve dhe besimtarëve në këtë muaj të bekuar!
Ø  O Allah! Na fal neve dhe prindërit tanë!
Ø  O Allah! Më forco mua dhe familjen time në fenë Tënde
Ø  O Allah! Na mundëso që në këtë muaj ta shijojmë kënaqësinë e adhurimit Tënd!
Ø  O Allah! Sundues i Arshit të madh, më ndihmo të të falënderoj! 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8345
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" Empty
MesazhTitulli: Re: Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"   Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptySun 5 May 2019 - 12:17

Hudbe e mbajtur te xhuman

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8345
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" Empty
MesazhTitulli: Re: Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"   Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" EmptySun 5 May 2019 - 12:17

Hudbe e mbajtur te xhuman

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" Empty
MesazhTitulli: Re: Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"   Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!" Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: