islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Lajmet Ditore] Rexhepi: Nëse qeveria nuk na i jep ndihmat, do ta bëjmë këtu Bangladesh me Koronavirus (Video)
Shkence:Historia e një astronauti EmptyToday at 14:43 nga Admin

» [Teme islame] Sprovat si meshire
Shkence:Historia e një astronauti EmptyToday at 2:48 nga Admin

» [Lajmet Dituar] Gjermani, rritet në mbi 2.000 numri i të vdekurve nga COVID-19
Shkence:Historia e një astronauti EmptyToday at 2:14 nga Admin

» [Lajme Ditore] Vendim i Komisionit Evropian, ja deri kur do ndalohen udhëtimet në BE
Shkence:Historia e një astronauti EmptyToday at 2:12 nga Admin

» Erdogan: Turqia është një prej vendeve më të përgatitura në luftën ndaj Covid-19
Shkence:Historia e një astronauti EmptyToday at 2:08 nga Admin

»  Ballina Koronavirusi Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin, ja shpjegimi që jep shkenca KORONAVIRUSISHËNDETITOP LAJM Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin, ja shpjegimi që jep
Shkence:Historia e një astronauti EmptyToday at 1:06 nga Admin

» Duaja kunder mesyshi tek femijet
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 3:19 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Microsoft dhe youtube vine me rissi
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 3:01 nga Admin

» [Teknologji the Shkence] Diference e madhe mes 4G dhe 5G rrjeti I se ardhmes
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 2:58 nga Admin

» [Shendetesi] Vaji I Rigonit
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 2:54 nga Admin

» [Shendetesi] Vezet e Ziera dhe cfare I ndodhe organizmit
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 2:51 nga Admin

» [Nje tregim motivues] Historia e lavres se flutures
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 2:47 nga Admin

» Lajm Shprese dhenes- COVID 19-Shenja Shprese ne Europ
Shkence:Historia e një astronauti EmptyYesterday at 2:28 nga Admin

» Sonte eshte nata e beratit- VLERA e kesaj nate
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 7 Apr 2020 - 21:13 nga Admin

» Sonte eshte nata e beratit- VLERA e kesaj nate
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 7 Apr 2020 - 21:13 nga Admin

» [Tregim Islam] Kujdesi ndaj maceve shkak per shkrimin e memes!
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 7 Apr 2020 - 0:32 nga Admin

» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 6 Apr 2020 - 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 6 Apr 2020 - 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 6 Apr 2020 - 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 6 Apr 2020 - 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 6 Apr 2020 - 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Shkence:Historia e një astronauti EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Shkence:Historia e një astronauti EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Shkence:Historia e një astronauti EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Shkence:Historia e një astronauti EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Shkence:Historia e një astronauti EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Shkence:Historia e një astronauti EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Shkence:Historia e një astronauti EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Shkence:Historia e një astronauti EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Shkence:Historia e një astronauti EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3002 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Albioni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24204 artikuj v 13368 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shkence:Historia e një astronauti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8345
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shkence:Historia e një astronauti Empty
MesazhTitulli: Shkence:Historia e një astronauti   Shkence:Historia e një astronauti EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19

Shkence:Historia e një astronauti 20190111 Të bëhem astronaut... Kjo është një prej ëndrrave kryesore të fëmijëve. Por në përgjithësi ajo mbetet vetëm ëndërr. A e keni menduar ndonjë herë se me çfarë vështirësh duhet të përballet një astronaut? Le t’i hedhim një sy udhëtimit të një astronauti normal:
Astronauti futet brenda anijes kozmike. Bëhen kontrollet dhe përgatitjet e fundit. Rreth 16 sekonda para nisjes sistemi i ftohjes së zërit godet me ujë raketat. Qëllimi kësaj është parandalimi i dëmtimeve prej akustikës. Gjatë këtij procesi harxhohen plot 1 milion litra ujë; nuk e keni lexuar gabim, janë pikërisht 1 milion litra ujë! Kanë mbetur vetëm 10 sekonda para nisjes! Fillon djegia e gazrave brenda anijes kozmike. Një vonesë prej vetëm një sekond, mund të shkaktoj fatkeqësi të tmerrshme.
Motorët fillojnë të punojnë. Motorët e marrin lëndën djegëse nga një tank portokall që të gjithë e kemi shikuar në fotografi. Brenda 3 sekondash motorët duhet të arrijnë performancën e nevojshme për lëshim. Në momentin që arrihet kjo performancë kompjuteri jep urdhrin e nisjes dhe raketat e ndihmojnë anijen kozmike që të lartësohet në qiell. Momenti i nisjes është përfundimtar dhe nuk ka kthim pas. 1-2 sekonda pas nisjes, kompjuteri qendror jep urdhrin që ndan pjesët që e mbajnë anijen kozmike pas platformës. Tashmë ajo është e lirë për të fluturuar!
Pas nisjes astronautët japin raporte të vazhdueshme. Këtë veprim ato e bëjnë në një nxitim prej 4 – 5 gram. Pra nëse një astronaut në tokë peshon 80 kg , në atë moment e ndjen veten si 350-400 kg. Për ta përballuar një gjë të tillë duhet të kesh rezistencë të mrekullueshme. 2 minuta pas nisjes, në lartësinë prej 50 km; raketat pranë anije kozmike shkëputen dhe bien në tokë të pajisura me parashuta. Ndërkohë anija kozmike vazhdon udhëtimin e saj me një shpejtësi prej 5.500 km/orë!
Pas 8.5 minutash anija kozmike arrin në lartësinë prej 27.000 km! Në 113 km lëshohet edhe tanku portokall. Gjatë kësaj kohe astronautët vazhdojnë ta ndjejnë veten 4-5 herë më të rëndë dhe vazhdojnë të qëndrojnë në një shtypje të tillë! Më pas anija kozmike zë vend në orbitën e Tokës dhe sillet rreth saj. Një sjellje e plotë zgjat 90 minuta. Kjo nënkupton që brenda 24 orëve astronauti shikon 16 herë lindjen dhe perëndimin e  Diellit!
Astronautët përfundojnë misionin e tyre dhe bëhen gati për kthimin në shtëpi. Teksa hyjnë në atmosferën e Tokës, në lartësinë prej 120 km anija kozmike fillon të digjet. Ndërkohë shpejtësia është 8 km në sekondë. Anija zbret në tokë pa përdorur motorë prandaj ajo ka vetëm 1 shans për të zbritur në tokë. Astronauti duhet të jetë super-njeri për ta arritur një gjë të tillë, për të zbritur në tokë anijen kozmike duke e ditur se ka vetëm një shans! Ja pra, ky është udhëtimi i vështirë i astronautit. Mund të themi se gjërat nuk janë edhe aq të bukura sa i kemi ëndërruar. Çfarë mund të themi më? Allahu u dhëntë durim!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shkence:Historia e një astronauti 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Shkence:Historia e një astronauti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: