islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
(Tregim Islam) 5 Keshilla EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Tregim Islam) 5 Keshilla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Tregim Islam) 5 Keshilla Empty
MesazhTitulli: (Tregim Islam) 5 Keshilla   (Tregim Islam) 5 Keshilla EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22

(Tregim Islam) 5 Keshilla 20191021

Një njeri i devotshëm pa në ëndërr sikur iu tha:
“Kur të mbërrijë sabahu, gjënë e parë që të shohësh kapërdije, të dytën fshehe, të tretës plotësoja
kërkesën, të katërtën mos e mërzit, ndërsa nga e pesta largohu!”
Erdhi sabahu dhe njeriu doli jashtë. Filloi udhën dhe ç’të shohë, një mal i madh i doli përpara. U habit. Tha me vete:

“Zoti im më urdhëroi ta kapërdij. Ai nuk më urdhëron me diçka për të cilën nuk kam mundësi.”
Dhe kështu vendosi ta kapërdinte. Filloi të ecte drejt tij, por sa më shumë që ecte aq më shumë mali zvogëlohej. Kur mbërriti ai tashmë ishte sa një kafshatë, e kapërdiu. Shijen e kishte të ëmbël. E falënderoi
Allahun e vazhdoi të ecte.

Përballë iu shfaq një govatë që mbiu nga toka. Mendoi: “Zoti më urdhëroi që këtë ta fsheh.” Prandaj hapi një gropë dhe e mbuloi atë. Eci më tutje por kur kthehu kokën pas, vuri re që govata kish dalë përsëri mbi faqen e dheut. U kthye dhe e groposi edhe një herë. Eci edhe pak dhe përsëri shikoi govatën të cilën e groposi për të tretën herë. Tha me vete “Unë e bëra detyrën time.” dhe u largua.

Rrugës i doli para një zog që po ndiqej nga një skifter. Zogu i tha: “O ti rob i dashur i Allahut, me fsheh, më ndihmo!” E mori dhe e fshehu atë në gjirin e tij. Më pas foli skifteri: |O ti rob i dashur i Allahut, unë jam i uritur. Jam gjithë ditën në ndjekje të këtij zogu, dua ta kap atë, mos u bëj pengesë e rriskut tim!” Njeriu tha me vete: “M’u urdhërua të plotësoj kërkesën e të tretit dhe e plotësova. M’u tha të mos mërzis të katërtin. Tani ç’të bëj?” U hutua. Pastaj mori thikën, ndau një copë mish nga kofsha e tij dhe ia hodhi skifterit. Më pas e la zogun të lirë dhe vazhdoi.

Rrugës pa një kufomë që kundërmonte erë të keqe. E la dhe u largua.
Kur erdhi nata bëri këtë lutje:
“Unë iu binda urdhrit Tënd. O Zot, të lutem më trego kuptimin e këtyre punëve.”
Përsëri në ëndërr një zë i tha:
“E para që shikove dhe gëlltite ishte zemërimi yt. Në fillim u duk i madh sa një mal, por me durim, u
zvogëlua aq shumë sa u bë një kafshatë e ëmbël.
E dyta, ishte puna jote e mirë. Sado që ta fshehësh, ajo ka për të dalë mbi faqen e dheut.
E treta ishte një amanet që të ishte dorëzuar. Mos e tradhto atë!
E katërta ishte kjo: nëse një njëri kërkon diçka prej teje, jepja, edhe nëse është diçka e domosdoshme për ty.
E pesta ishte përgojimi. Largohu nga ata që përgojojnë.
Me të vërtetë, vetëm Allahu di më së miri.” Të fitosh kënaqësinë dhe dashurinë e Allahut nuk
është një punë shumë e vështirë… mjafton të zbatojmë urdhrat e Tij dhe të largohemi nga gjithçka Ai ka ndaluar. 
Këto urdhëresa dhe ndalesa nuk janë një barrë që nuk mund të mbarten nga njeriu sepse Ai nuk ngarkon askënd përtej mundësive të tij…
.

Allahu ju shperbleft per postimin.
(Tregim Islam) 5 Keshilla 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
(Tregim Islam) 5 Keshilla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: