islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Mbi dy llojet e diturisë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Mbi dy llojet e diturisë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Mbi dy llojet e diturisë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Mbi dy llojet e diturisë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Mbi dy llojet e diturisë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Mbi dy llojet e diturisë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Mbi dy llojet e diturisë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Mbi dy llojet e diturisë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Mbi dy llojet e diturisë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
62 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 62 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mbi dy llojet e diturisë Empty96%Mbi dy llojet e diturisë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Mbi dy llojet e diturisë Empty0%Mbi dy llojet e diturisë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mbi dy llojet e diturisë Empty0%Mbi dy llojet e diturisë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mbi dy llojet e diturisë Empty0%Mbi dy llojet e diturisë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mbi dy llojet e diturisë Empty1%Mbi dy llojet e diturisë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mbi dy llojet e diturisë Empty2%Mbi dy llojet e diturisë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mbi dy llojet e diturisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous



Mbi dy llojet e diturisë Empty
MesazhTitulli: Mbi dy llojet e diturisë   Mbi dy llojet e diturisë EmptyWed 4 Aug 2010 - 18:50


Ekzistojnë grupacione dhe individ të cilët në bazë të fjalëve të Ebu Hurejres r.a. mendojnë dhe konkludojnë se si ekzistojnë dy lloje të diturisë, të ndryshme nga njëra tjetra, d.m.th. bëjnë dallimin në mes tyre sikur ka të bëjë me dy anë të kundërta të një medalje.
Për të parën thonë se ka të bëjë me informacione të ndryshme, urdhëresa, ndalesa, udhëzime dhe ngjajshëm, dhe të cilat i hasim në hadithet e Pejgamberit s.a.v.s., siç janë rregullat, lajmërimet për popujt e kaluar dhe ngjarjet, për moralin dhe temat tjera të njohura, por janë të lidhura me të jashtmen (dhahir) dhe paraqesin diturinë e Sheriatit. Por, lloji tjetër, thonë ata ka të bëjë me llojin e diturisë së veçantë e cila nuk është e njohur për masën e rëndomtë dhe të cilën e posedojnë vetëm disa të lumtur, d.m.th. diturinë e brendshme (batin).
Imam Buhariu transmeton që Ebu Hurejre r.a. me një rast ka thënë: “Kam mbajtur mend nga Pejgamberi s.a.v.s. dy enë (lloje) të diturisë: Njërën prej tyre e kam derdhur (kumtuar), ndërsa sikur të dytën ta derdhja (kumtoja), ky gabzher imi do të prehej.”1
Me këto fjalë, Ebu Hurejre r.a. e ka ndarë diturinë që e ka mbajtur mend nga Pejgamberi s.a.v.s. në dy lloje kryesore. Për të parën thotë se e ka transmetuar pa frikë për veten dhe jetën e tij, ndërsa llojin e dytë të diturisë nuk e ka kumtuar haptas dhe është ngurruar nga transmetimi i saj.
Ekzistojnë grupacione dhe individ të cilët në bazë të fjalëve të Ebu Hurejres mendojnë dhe konkludojnë se si ekzistojnë dy lloje të diturisë, të ndryshme nga njëra tjetra, d.m.th. bëjnë dallimin në mes tyre sikur ka të bëjë me dy anë të kundërta të një medalje.
Për të parën thonë se ka të bëjë me informacione të ndryshme, urdhëresa, ndalesa, udhëzime dhe ngjajshëm, dhe të cilat i hasim në hadithet e Pejgamberit s.a.v.s., siç janë rregullat, lajmërimet për popujt e kaluar dhe ngjarjet, për moralin dhe temat tjera të njohura, por janë të lidhura me të jashtmen (dhahir) dhe paraqesin diturinë e Sheriatit. Por, lloji tjetër, thonë ata ka të bëjë me llojin e diturisë së veçantë e cila nuk është e njohur për masën e rëndomtë dhe të cilën e posedojnë vetëm disa të lumtur, d.m.th. diturinë e brendshme (batin).
Individët e rrallë që kanë njohur këtë janë mbi njerëzit tjerë, si në shkallë ashtu edhe në njohjen e Allahut të madhërishëm dhe vetëm këta posedojnë diturinë e vërtetë dhe esenciale. Me këtë mendojnë në çështje të ndryshme nga lëmi i (gajbit (padukshmës dhe të panjohurës) dhe diturisë mbi Allahun e madhërishëm, dhe mënyrat e afrimit tek Ai, si dhe vetëm nëpërmes këtij lloji të diturisë është e mundur ta njohësh realisht Allahun e madhërishëm dhe të afrohesh tek Ai. Të gjithë ata që nuk kanë këtë lloj diturie, krahas kësaj ndarje dhe kuptimi, këta janë shumica e njerëzve, janë të cunguar nga mirësia e madhe dhe nuk kanë mundësi të lirohen nga kornizat e kësaj bote kalimtare dhe të hyjnë në botën e padukshme, mahnitëse, në mënyrë që të zbulojnë realitetin e vërtetë dhe fshehtësitë e njohura vetëm për njerëzit e zgjedhur (zbulim hyjnor - mënjanim i perdeve). Sepse, thonë ata, sikur Ebu Hurejre të zbulonte këtë dituri të fshehtë, Allahu i madhërishëm do ta dënonte ashtu që (dikush) do t’ia priste gabzherin duke e lënë të vdekur.

IKJA NGA KUPTIMI I DREJTË
Ata thonë më tutje se nuk është e lejuar t’ia transmetosh masës së rëndomtë këto fshehtësi mahnitëse, por vetëm individëve të zgjedhur të cilët kalojnë vërtetime të caktuara dhe sipas vlerësimit të tyre arrijnë shkallë të caktuara. Më tej janë të mendimit se si të zgjedhurit e tyre, diturinë e marrin direkt nga Allahu i madhërishëm dhe thonë: “Më ka treguar zemra ime nga Zoti im”, dhe thonë: “Ju (besimtarë të rëndomtë) e merrni diturinë nga të vdekurit (duke menduar në hadithe dhe vargun e transmetuesve d.m.th. njerëzit që i kanë transmetuar hadithet, të gjithë ata janë të vdekur), e ne e marrim diturinë nga i Gjalli i Cili nuk vdes!”
Mirëpo ky është shembull i shpjegimit jo të drejtë të hadithit dhe ikje nga kuptimi i tij i drejtë (sjellje e ujit në mullirin personal). Të tillët as nuk janë përpjekur të njohin kontekstin dhe shkakun i cili e ka nxitur Ebu Hurejren të thotë atë që e ka thënë.
Lloji i parë i diturisë të cilin Ebu Hurejre e ka kumtuar haptas dhe me te ka mësuar për atë që ka dëgjuar nga Pejgamberi s.a.v.s. e që ka të bëjë me rregulla, çështjet e besimit, moralit dhe çështje të zakonshme nga jeta e përditshme.
Lloji i dytë i diturisë, në realitet është shpjegim për ndodhitë e ardhshme dhe fitnet (ngatërresat) që do t’u ndodhin myslimanëve, gjegjësisht për akterët dhe aparatin e pushtetit të padrejtë i cili do të mbjellë çrregullime dhe shkaktojë konflikte në mes myslimanëve. Në realitet, Pejgamberi s.a.v.s. e ka paralajmëruar Ebu Hurejren për disa ngjarje të ardhshme dhe grupe të veçanta dhe dinastitë sunduese të cilat do të bëjnë terror mbi msylimanët dhe shkaktojnë gjakderdhje të pafajshme.
Ebu Hurejre i përjetoi disa nga këto ngjarje dhe çrregullime brenda shtetit islam, andaj ka thënë që sikur t’i kumtonte të gjitha ato që di për këto, padyshim do ta vrisnin të padrejtët të cilët në këto hadithe do ta njihnin veten. Për këtë vendosi që të mos flet haptas dhe konkretisht, por transmetohet se e kishte zakon që nëpërmjet aluzioneve (mënyrë e shprehjes me të cilën një gjë flitet, për qëllim është diç tjetër) të paralajmërojë në ardhjen e ngatërresave dhe zbulojë kush janë të padrejtët si p.sh. kur ka thënë: “Më ruaj Zot 60 viteve të para të këtij shekulli dhe pushtetit të fëmijëve!” Me këtë ka paralajmëruar që në vitin 60 sipas Hixhretit do të vjen pushteti i padrejtë i cili do të jetë shkas i ngatërresave dhe kundërthënieve për çka shumë besimtarë të sinqertë dhe me famë do të pësojnë.
Allahu i madhërishëm e pranoi lutjen e Ebu Hurejres dhe ai vdiç në vitin 59 sipas Hixhretit, dhe ashtu siç paralajmëroi (sepse për këtë e lajmëroi Pejgamberi s.a.v.s.), në vitin 60 sipas Hixhretit në pushtet erdhi Jezid ibn Muaviu i cili veproi ashtu si veproi. Andaj ky është kuptimi i vërtetë i fjalëve të Ebu Hurejres r.a. për dy lloje të diturisë për të cilat ka menduar, por nuk i ka thënë. Lloji i dytë i diturisë gjithashtu është gajb d.m.th. për ne e panjohur përderisa Pejgamberi s.a.v.s. nuk e paralajmëroi, sepse përmban shënime për ngjarjet e ardhshme:
“Ai është që e di të fshehtën, por fshehtësinë e vet nuk ia zbulon askujt.2
Me përjashtim të ndonjë të dërguari që Ai do. Atëbotë Ai vë roje para edhe prapa tij (kur i shpall fshehtësinë).”
Disa e zgjerojnë kuptimin e hadithit edhe me lloje tjera të gajbit, si p.sh. disa dituri specifike për Allahun e madhërishëm, mënyrën mënyrën e njohjes dhe ardhjes tek Ai dhe ngjajshëm, e të cilat nuk na janë kumtuar në Kuran dhe hadithe. Por, verseti i cituar është argument kundër tyre, ngase i Lartësuari qartë na këshillon që fshehtësitë nuk i di kush pos Tij, përveç të dërguarit të Tij të cilët Ai i njofton për atë që dëshiron dhe sa dëshiron. Për këtë askush nuk mund të thirret në Hidrin a.s., sepse ai ka qenë nebijj (lajmëtar) të cilit Allahu i madhërishëm nëpërmes shpalljes (vahjit) ia ka zbuluar disa fshehtësi, sepse siç Hidri i thotë Musait a.s.:
“Dhe unë nuk e punova tërë atë sipas bindjes sime (po sipas udhëzimit të Zotit).”3
Është e çuditshme kur dikush thotë: “Musai e ka pasur ‘Ilmu dhahir’, ndërsa Hidri ‘Ilmu batin’, kështu që ne e posedojmë ‘Ilmu batin’, e ju jeni pasues të Sheriatit ‘Ilmu dhahir’.” Njeriu do të mendojë në bazë të këtyre fjalëve se si Musai a.s. ka qenë një injorant i paudhëzuar në njohjen e Zotit të tij! Duhet shqyrtuar disa çështje:
1. Nëse ka qenë e saktë që Ebu Hurejre ka qenë i njoftuar me dituri të caktuar të fshehtë, e ka marrë nga Pejgamberi s.a.v.s. derisa ka qenë gjallë. Pasi që Pejgamberi s.a.v.s. kaloi në botën më të mirë, nuk është e mundur të njohësh nga lëmi i gajbit d.m.th. për ne të panjohura.
2. Allahu i lartësuar na ka treguar që vetëm të dërguarve të Tij u zbulon disa fshehtësi, andaj si mundet të thotë dikush “Zemra ime më tregon nga Zoti im”, duke u sjellur kinse ai vet merr shpalljen. Secilit mysliman i është e njohur që vetëm pejgamberët e pranojnë shpalljen (vahj) e jo njerëzit tjerë (Ebu Bekri, i pari i gjithë euliave asnjëherë nuk ka pohuar se i vie shpallja).
3. I Dërguari i Allahut s.a.v.s. asnjëherë nuk ka pohuar që është i aftë vet t’i zbulojë të fshehtat:
“Thuaj: “Unë nuk kam në dorë për veten time as ndonjë dobi, as ndonjë dëm, pos çka do All-llahu. Sikur ta dija të fshehtën, do t’i shumoja për vete të dobishmet, e nuk do të më prekte gjë e keqe. Unë nuk jam tjetër vetëm se qortues dhe përgëzues për njerëzit që besojnë.”
Nëse ky është rast me Pejgamberin s.a.v.s., shtrohet pyetja: Kush janë këta “ekspert” pas tij që u zbulohen fshehtësitë e Zotit dhe zhytja në thellësira?!4

SECILI ILHAM TESTOHET ME VAHJ
4. Kur Pejgamberi transmeton diç nga Zoti i tij, kjo është shpallje (vahj) të cilën nuk ka dyshim, dhe për këtë nuk diskutohet dhe as që bëhet pyetja, pos vetëm pasohet. Njerëzit tjerë (që nuk janë pejgamber) munden ndonjëherë të njohin disa të vërteta, por edhe jo fshehtësi që i Lartësuari i di vetëm për Vete, ose u zbulon të dërguarve të Tij. Ebu Hurejre transmeton që Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Te popujt që kanë qenë para jush, ka pasur njerëz të cilëve u është paraqitur (muhaddesune) dhe nëse dikush është i tillë në mesin e ummetit tim, atëherë ky është Omeri.” Në versionin tjetër thotë: “. . . njerëz që janë të inspiruar me elokuencë (jukel-lemune) e nuk janë pejgamber . . .”5
Ibn Vehbi ka thënë: “Fjala muhaddesun (atyre që u paraqitet) d.m.th. mulhemun (ata që kanë qenë të inspiruar).” Pra, është e mundur që ata - të afërmit e Allahut për shkak të pastërtisë së tyre shpirtërore të frymëzohen (ilham - inspirim), kështu që flasin vetëm të vërtetën dhe punojnë atë që Allahu i madhërishëm është i kënaqur.
Mirëpo, secili ilham testohet me vahj, d.m.th. nëse ndien se ka njohur diç dhe ka zbuluar duhet të shikojë nëpërmes prizmës së Kuranit fisnik dhe Sunnetit.
Nëse njohuria e tij i përgjigjet dhe është në përputhshmëri me Fjalët e Allahut dhe Sunnetin e Pejgamberit s.a.v.s., le ta falënderojë Zotin e tij për këtë. Në të kundërtën ky nuk është ilham të cilin e pranon islami.
Pra, është e mundur që disa persona të njohin atë që disa tjerë nuk e kanë njohur, dhe që fshehin disa njohuri nga shumë njerëz atëherë kur frikësohen që ato do të jenë gabimisht të kuptuara dhe të akaraktezuara.
Por, ky është term i rrëshqitshëm në të cilin kanë rrëshqitur shumë dhe shumica e njerëzve nuk është në gjendje të bëjë dallimin në mes inspirimit (ilham) të cilin Allahu i madhërishëm ia dhuron kujt të dojë dhe cytjeve të shejtanit (vesveseve - informatave të rrjeshme që u përshpërit në zemrat e njerëzve).
Tani bëhet e qartë sa larg nga e vërteta dhe realiteti janë pohimet për njohuri të caktuara të cilat shpesh nuk kanë mbështetje në Kuran dhe Sunnet, por i kundërvihen këtyre burimeve themelore të islamit.
Kurani fisnik thotë:
“Nuk janë të barabartë i verbëri dhe ai që sheh.
Dhe as errësirat e drita.
E as hija me vapën.
E nuk janë të njëjtë as të gjallit e të vdekurit.”6
E vërteta nuk është e njëjtë sikur humbja, e vërteta është Allahu i madhërishëm, i Cili është i pavarur nga krijesat dhe Atë nuk e përfshin asgjë, ndërsa Ai me diturinë e Tij përfshin çdo send, Ai është me ne në çdo moment dhe çdo vend me diturinë e Tij, për çfarë qartë sugjeron edhe fundi i këtij verseti:
“. . . Ai është me ju kudo që të jeni, All-llahu është përcjellës i asaj që punoni.”7
“. . . Asnjë send nuk është si Ai.”8
Masa injorante humbaset me shpjegimet e pasakta dhe largohet nga gjendja reale e gjërave, në vend që të jetë e prehur dhe e sigurt në frymën e islamit i cili është i natyrshëm, i kuptueshëm, i afërt, autentik e jo artificial, i largët, i fshehtë, i hutueshëm. Reformatori i madh imam Ebu Hamid el-Gazali, si dhe dijetarët tjerë të mëdhenj, kanë treguar për rëndësinë e kuptimit të drejtë të teksteve dhe kanë tërhequr vërejtjen në shpjegimet jo të drejta në pajtim me Kuranin dhe Sunnetin. Ai transmeton se shejh Sirri i ka thënë njëherë nxënësit të tij Xhunejdit: “Nëse do Allahu i dashur, së pari të bën muhaddith e pastaj dervish, më mirë se sa së pari të bëhesh dervish e pastaj muhaddith.”9
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbi dy llojet e diturisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» M O D E S T I A
» Te deshiruarit e diturise
» Zeqati i Ilmit - Diturise
» Rrugët e kërkimit të diturisë
» [Temë Islame] Rëndësia e diturisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: