islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2996 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Clirim Sopa

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Hz.Omeri dhe Melekët e varrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
MesazhTitulli: Hz.Omeri dhe Melekët e varrit   Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyMon 4 Jan 2010 - 9:55

Hz.Omeri dhe Melekët e Varrit

Resulullahu në një mbledhje ku ishte i pranishëm edhe Hazreti Aliu, i tha Hazreti Omerit:
- 0 Omer! Kur të ndahesh nga kjo jetë do të të fusin në një varr të ngushtë. Aty do të të vijnë Munkeri dhe Nekiri (engjëjt që marin në pyetje të vdekurit), sytë e tyre vetëtijnë si rrufe dhe zëri i tyre i ngjan zhurmës së qiellit. cfarë do të bësh kur të vijë ajo kohë?
- 0 Resulullah a do të jem i vetëdijshëm atëhere ashtu si jam tani?
- Po do të jesh o Omer.
- Atëherë nuk frikësohem, por me lejen e Allahut u jap atyre përgjigjen e duhur.
Pasi ndërroi jetë Hazreti Omeri e varrosën. Hazreti Aliu bëri dua për të dhe filloi të priste derisa erdhën Munkeri dhe Nekiri të dyt filluan të pyesin Hazreti Omerin:
- Kush ështe Zoti jot?
Hazreti Omeri i pyeti ata:
- Sa rrugë të gjate keni bërë për të ardhur deri këtu? - Kemi ardhur nga një rrugë shtatë vjet e largët.
- Ju keni ardhur nga një rrugë kaq e largët dhe nuk e keni harruar Allahun, e si mund ta kem harruar unë i cili kam bërë vetëm disa minuta rrugë?
Melekët thanë:
- Ne e dinim se ti do të përgjigjeshe në .këtë mënyreë, por të pyetëm se kjo është detyra jonë.
Pastaj Hazreti Omeri i tha atyre:
- Nuk ju lë të ikni pa më dhënë fjalën që nuk do ti paraqiteni në mënyrë kaq të frikshme ymetit të Muhammedit s.a.v.s.
Pasi Melekët i dhanë fjalën i la ata të iknin.
Hazreti Aliu i cili ishte dëshmitar i gjithë kësaj ngjarjeje tha "0 Omer! Paske qenë me të vërtetë një burrë që e mban fjalën"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Hz.Omeri dhe Melekët e varrit Empty
MesazhTitulli: selamun alejkum   Hz.Omeri dhe Melekët e varrit EmptyFri 9 Apr 2010 - 17:31

Nje imam apo ulema thonte se ne var pergjigje do te jete direkt prej zemre,than disa si ashtu.
Tha , eshte njesoj si kur te shtypnim nje limon do te del leng limoni e ate dite do te shtypet zemra se a e ka njeriu imanin ne zemer.
Disa njerez thuajn se une i di pergjigjet prandaj nuk e kam dert per ate dite ne var mirpo nese imani nuk eshte ne zemer e ka kot secili prej neve.

zoti na ruajt prej azabit te varit dhe zoti na ruajt nga denimi i varit

selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hz.Omeri dhe Melekët e varrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: