islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryPytësoriKërkoidentifikimiRegjistrohuCalendarTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySat 14 Sep 2019 - 7:30 nga Agim Tanushi

» Foto Duaja e dites së tret
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

» Vegjetarianët janë më pak të shëndetshëm se konsumuesit e mishit
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:49 nga Admin

» Muslimanët në Bullgari ruajnë Kuranin e punuar me dorë si pasurinë më të madhe
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:34 nga Admin

» Lajme Ditore: Përvjetori i marshit të protestave, vriten 4 palestinezë në Rripin e Gazës
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:31 nga Admin

» Lajme Ditore; Një suedez gjobitet për fyerje të muslimanëve
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:28 nga Admin

» Lajme Ditore: Turqi, fillon procesi i votimit për zgjedhjet lokale
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:25 nga Admin

» Lajme Ditore: Përmbytjet në Afganistan vrasin 17 persona
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:18 nga Admin

» Lajmet Ditore:Gaza, forcat izraelite martirizojnë dy palestinezë gjatë protestave
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 31 Mar 2019 - 12:16 nga Admin

» Besimtarët janë si një trup i vetëm
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52 nga Admin

» Ja pse duhet te pini shume ije?!
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:21 nga Admin

» Ajete kuranore ne lidhje me familjen dhe femijet
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:17 nga Admin

» MARIETA NGA JERUZALEMI
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:12 nga Admin

» Lajme Ditore: Ne Berlin te Gjermanise priten muslimanet me lule
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:10 nga Admin

» Lajme Ditore:Opozita planifikon atentate dhe sulme terroriste në Venezuelë
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:09 nga Admin

» Lajme Ditore: lina  Lajmet Izraeli kryen sulme ajrore në Gaza
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:07 nga Admin

» Lajmet Ditore: Mali, të paktën 134 të vdekur nga sulmi
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 20:03 nga Admin

» Lajme Ditore: Liga Arabe nuk do të diskutojë që Sirisë ti kthehet anëtarësimi
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySun 24 Mar 2019 - 19:29 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2993 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri mehmetaslan

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24164 artikuj v 13329 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
Share
 

 Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyFri 24 Dec 2010 - 21:25

Selam.
Sa i takon leximit të Kuranit prej fillimit e deri nëfund quhet hatme.
Nëse Kuranin e lexoni pas ndonji dijetari(ai lexon nji ajet dhe ju e përserini mbas tij)prej fillimi deri në fund llogaritet hatme.
Sa i takon pranimit të hatmes ate e din vetëm Allahu xh.sh., por për cdo shkronjë që po e lexoni do të keni 10 sevap, sipas hdithit të Muhammedit a.s.
Un mendoj se mos e leni kleximin e Kuranit, qoft për te vdekur apo për të gjallit.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.


hit counter
Lexuar

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Re: Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyFri 28 Jan 2011 - 20:30

es-selamu alejkum hoxh i nderuar e kam nje pytje per duaen e bukes a asht qekjo dua ne rregull edhe nese ka mundsi me shkruni kur e lexoj une ket dua a duhet me za te lart apo ne vete dhe te tjeret qka duhet lexu qe se din ket dua edhe a duhet fatihan pas kesaj apo vetem ket dua ma bani hallal inshalla jam e kjart selam Duaja e Bukes
Elhamdulil-lahil-ledhi etamena ve sekana ve xhealna minel muslimin.All-llahum-magfir verham vahfedh sahibet taami vel aaaakilin.Ve limen sea fihi ve li xhemil mu minine vel mu minat.All-llahum-me nev-vir kulubena bienvari muhab-betike ve dhikrike ja dhel xhelali vel ikram.All-llahum-mehjina hajaten taj-jibeten bis-sihati ve selameti vel afijeh fid-dini ved-dunja vel ahirah in-neke ala kul-li shejin kadir.All.llahum-me ina neseluke tamamen-ni meh.Ve devamel afijeh.Verzukna husnel hatimeh.All-llahum-me zid vela tenkus bihurmetin-nebiji sal-All-llahu alejhi ve sel-lem.Ve bi hurmeti sir-ri suretul fatia(elhamdulilahi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Selam.   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyFri 28 Jan 2011 - 21:39

Selam.
Motër e nderuar duaja është në rregull, nëse këte e thua kur je vet , mundet edhe pa zë, por kur jeni me njerëz më mire është që të thuhet me zë. Duaja që thuhet me zë të tjerët mirë është që vetëm të thuan Amin.
Pa përfundimit të duas lexohet Fatihaja dhe më pas përfundon me Salavatet.
Unë po ta shkruaj edhe në gjuhën shqipe që kur ta thuash të kuptojn edhe ata që po e ndëgjojn.
Bismil-lahir-rahmanir-rahim.
Falenderimi dhe lavdërimi i takon Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fes Islame, i cili na bëri të mundur cka me hëngër dhe cka me pi, na bëri prej atyre që Zotin e përmendin shpesh dhe pa ja nda.
Mëshira, bereqeti dhe rahmeti i Allahut qoftë mbi ata që pregatitën kë ushqim, të cilët e hëngrën kët ushqim, të cilët u gjendën në kët vend.
O Zot i gjithësis na mundëso të ham prej hajeve të Xhennetit, të pijm uj prej kronit të keotherit, të shoqërohemi me shokët e Xhennetit, për nder të këtyre nimeteve si dhe për nder të Muhammedit a.s. te këndojm suren fatiha.
Me respekt:
Mr. Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Re: Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySat 29 Jan 2011 - 17:31

es-selamu alejkum hoxh i nderuar njer kerkoj tma bajshe hallall Allahu XH.SH te shperbleft per pergjigjen dhe desha te pyes a duhet edhe ne shqip me ba duan e bukes si ma ke shkru ti pas si te bajm ne arabisht me ze si ne arabisht si ne shqip me ze inshalla kjart Allahu te shperbleft es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Selam   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySat 29 Jan 2011 - 17:41

Selam.
Inshaallh Allahu të gjithve na shperblen.
Sa i takon duas se a me ze apo pa ze, po jua them se neve kur po i bejme duat, un personalisht e bej et dua qe ua shkrujta juve. Dhe e bej vetem ne gjuhen shqipe dhe e bej me ze te lart,
Mendoj se jam i qart.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Re: Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 8 Feb 2011 - 17:59

selamun alejkum kam nje pytje hoxh i nderuar me trego per sexhden e leximit te kuranit tilavet sexhden a duhet pa tjeter me fal tilavet Razz kur vjen ajeti a po pasi te perfundojm kuranin inshalla jam e kjart Allahu ju shperbleft per pergjigjen es-selmun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Selam.   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyTue 8 Feb 2011 - 21:25

Selam.
Sa i takon pyetjes suaj do të mundohem të përgjigjem, duke menduar që të jem i qart.
Në Kuran ka disa ajete ku përmendet fjala Razz, dhe personi që e lexon kët ajet obligohet që të bëj Razz.
Gjithsejt në Kuran janë 14 Razz, bërja e këtyre sexhdeve është vaxhib(obligim).
Më mirë do të ishte që njeriu posa ta lexoj ajetin e sexhdes,menjëher posa ta perfundoj leximin e ajetit ta bëj sexhden e leximit(sexhdeittilavetin)
Sexhdeja e leximit bëhet në kët mënyrë: Duke qen me abdes drejtohem kah kiblrja duke thënë merzi(pa tekbir) drejt shkojm në seshde, e pasi që themi 3 her Subhanerabbijel -eala,duke u cu prej sexhdes është mirë që të themi edhe kët dua(lutje) Gufraneke rabbena ve ilejkel mesir.
Me respekt; Furkan.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Re: Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptyFri 11 Feb 2011 - 21:23

Es-selamun alejkum hoxh i nderuar kam nje pytje pse asht mekat me shiku shpien ekosoves edhe pse une se percjell kurr ate por ne nje ders e kam degju nje hoxh kur tha si me pi alkohol si me shiku shpien e kosoves mundsisht pak ma gjersisht nje keshill rreth kesaj inshalla jam ekjart Allahu XH.SH ju shperbleft per pergjegjen es-seamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Selam.   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? EmptySat 12 Feb 2011 - 13:51

Selam.
Sa i takon pyetjes suaj edhe pse nuk kam njohuri rreth kësaj shtëpie,por sa i takon në aspektin fetar mendoj se është mëkat shiqimi i këtij programi pasi që në këtë program mohohen gjërat fetaro-kombtare dhe si duket rrinis sonë po i japin nji kahje kah ajo që quhet "kultur", duke ndjekur kët kultur si duket jemi zhveshur nga kulura jonë origjinale.
Shkaku tjetër është se jemi dëshmitar ku armiqt e fes po mundohen si e si te shkatrojn moralin e rrinis islame.
Me respekt.
Furkan.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty
MesazhTitulli: Re: Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?   Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sahkruajti Sara-Luan. A më pranohet hatmeja?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: