islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
55 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 55 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty96%Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty0%Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty0%Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty0%Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty1%Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty2%Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Empty
MesazhTitulli: Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë   Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë EmptyFri 16 Sep 2011 - 11:52

Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Kurani-i-hapur-264x176
Kur të gjithë të harrojnë dhe të lënë anash, kur të ndjehesh plotësisht i vetmuar, në momentin që askush nuk të kupton, kur shefi yt i punës të maltreton apo kërkon që të bëhesh magjistar për të kryer punën që të ka dhënë… kur të mendosh se nuk ke rrugëdalje, përule kokën, ngriti duart lartë drejt Zotit tënd, dyert e të cilit të presin hapur, trokit në to me sinqeritetin e zemrës dhe lotët e pendimit.

Falënderoje për mirësitë që t’i ka dhënë. Falënderoje me sinqeritet të plotë. Lavdëroje duke e thirrur me emrat dhe cilësitë më të bukura, sepse në këtë botë askush nuk i meriton fjalët më të bukura se Ai. Përkujto të Dërguarin e Allahut s.a.v.s., të cilin na e dërgoi si shpëtim për të na nxjerrë nga errësira në dritë. Dërgoji salavate dhe selame për të, për familjen dhe shokët e tij të pastër. “Kur dikush nga ju lutet, se pari le të falënderoj Allahun pastaj le të dërgoj salavate për të Dërguarin s.a.v.s., dhe pastaj le të kërkoj çfarë të dojë. (Ebu Davud)

Pastaj kujto mëkatet e tua, të vogla qofshin apo të mëdha, dhe mos i kurse lotët gjatë këtij përkujtimi. Gëzoje Zotin me pendimin tënd të sinqertë dhe të pastër, sepse kjo është më parësore se të gjitha.

“Duaja më e mirë është që nga Allahu i Madhërishëm të kërkoni faljen e mëkateve dhe shëndetin në këtë botë dhe në botën tjetër. Nëse këto dyja të jepen në të dy botët, do të jesh i lumtur dhe i shpëtuar.” (Ahmed)

Mos u brengos, Zoti yt do të gëzohet me kthimin tënd dhe do të pranojë pendimin tënd menjëherë, pa asnjë analizë, siç do ta bënte edhe nëna dhe babai yt, ashtu siç do ta bënte motra, vëllai dhe të gjithë ata që i kishe harruar apo që të mirat ua ktheve me mendjemadhësi dhe mëkate.

Me një zë të përulur, hapja zemrën dhe shpirtin të Gjithëdijshmit, lehtësoje atë mërzi që të ngushton dhe të s’të le të marrësh frymë, le të çojnë, fjalët e pathëna, ëndrrat dhe dëshirat e paralizuara drejtë Atij i Cili asnjëherë nuk do të lodhet nga nevojat dhe kërkesat tuaja. Lejo që lutjet të ecin sikur lumi dhe të renditen sikur diamantet sa që të mos u dihet numri.. dhe do të shohësh se nuk je vetëm, por ke Atë i Cili të mjafton si mbrojtës, ndihmës dhe mirëbërës. “Kur njeriu bën dua, Allahu i Madhërishëm ose e pranon ose do t’ia ruaj për botën tjetër, dhe ose e ruan nga të këqijat aq sa është duaja” (Tirmidhi)

Harroji të gjithë njerëzit prej të cilëve ke pritur të të kuptojnë, sepse edhe ata janë gabimtarë sikur ti. Edhe ata janë të lodhur nga kërkesat dhe dëshirat e tyre. Shpirtrat e tyre janë të dobët, dhe mos ua zë për të madhe nëse tek ty shohin njeriun e çuditshëm, që fantazon, të vetmuarin dhe gabimtarin… ata janë vetëm njerëz dhe nuk kanë durim të dëgjojnë lotët dhe rënkimet toja ndërsa kërkesat toja për ta janë ngarkesa, pra mos humb kohën me ta derisa i Mëshirshmi dhe Mbrojtësi yt te pret pa durim. Ai gëzohet me kthimin tënd ashtu siç gëzohet nëna me kthimin e djalit nga rrugët e shëmtuara. Kthehu nga Ai me dhuratat më të çmuara, ktheju me cilësinë e devotshmërisë, me një fytyrë shkëlqyese dhe me një zemër të mbushur me istigfare dhe me dhikre të shumta. Afroju me falënderimin tënd për të gjitha të mirat, duke i numëruar një nga një.

Mos harro as gjënë më të vogël e as gjënë më të madhe në mënyrë që të
fitosh edhe më shumë se ajo që deri tani ke pasur, sepse ajo është një
pretim i Atij që gjithmonë përbush atë që premton.
“Pra, ju më kujtoni Mua, Unë ju kujtoj juve. Më Falënderoni e mos Më mohoni. “ (Bekare, 152)

Mos u ndal duke u lutur sepse nëpërmjet saj ndërtosh fatin dhe të ardhmen tënde. Thuaja gjitha atë që deri tani të është dukur vetëm një fantazi e kotë.


Fatin nuk mund ta pengoj askush përveç duasë, ndërsa jetën nuk mund ta zgjas asgjë përveç mirësisë.” (Tirmidhiu)

Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë Allahu-ekber

Këtu mos kërko logjikën sepse Zoti yt është i Plotfuqishëm dhe Ai vetëm thotë “Bëhu”- dhe ajo bëhet. Mos u brengos. Nuk do ta lodhësh me nevojat dhe dëshirat që i ke, sepse kjo është rruga drejt rahmetit të Tij, kujto se Allahu i Mëshirshëm nuk i do ata që bëhen kryeneç dhe nuk e lusin Atë. Mos harro edhe prindërit në këtë lutje, sepse ata janë më të merituarit për t’i kujtuar dhe vetëm kështu do të arrish garancën se edhe fëmijët tuaj një ditë do të luten për ty!

Në lutjet toja mos kurse edhe vëllezërit dhe motrat, kujto ata që të kanë bërë mirë por edhe ata që kanë bërë ndonjë zullum ndaj teje, sepse engjëjt në çdo fjalë tënden do të thonë AMIN, pra, lutu me urtësi dhe
konsideroje këtë tregtinë më të mirë.

Transmetohet nga ibn Safvani se: “Lutja që myslimani e bën për vëllaun e vet që nuk është prezent do të pranohet. Tek koka e tij ka një engjëll dhe në momentin kur ai lutet për vëllaun e tij, engjëlli thotë: Amin, edhe për ty qoftë ashtu.”

A nuk është kjo një ndjenjë e bukur? Vallë, a nuk e ke tani zemrën më të qetë? E di se është ashtu, inshaallah, je i sigurt se ndihma e Zotit është shumë afër.

Zemra kërkon edhe më shumë, ndoshta ke ende nevoja dhe dëshira? Të kaloi nervozizmi dhe depresioni! Të kaloi frika dhe pashpresa! Elhamdulilah.

Vazhdo, lutu dhe mos u ndal sepse Zoti yt të është afruar me rahmetin e Tij, pra mos humb kohë. Le të jetë kjo natë një fillim i shoqërisë me Atë i Cili nuk do të tradhtojë asnjëherë.

Mos lejo që i Mëshirshmi të pres me dyer hapur, ndërsa t’i i kalon dhe kërkon ndihmë dhe këshilla nga dikush i cili nuk mund të të kuptoj e as të të ndihmoj sepse ai edhe vetes nuk mund t’i ndihmoj pa dëshirën dhe vullnetin e Zotit, pra pse humb kohë, ktheju Atij i Cili gjithmonë është i gatshëm të të dal në ndihmë.

Shfrytëzo mirësitë e lutjes dhe ndërto fatin dhe ardhmërinë tënde me ndihmën dhe mëshirën e Allahut!

Burimi: islambosna.ba

Shqipëroi: Arsim Dauti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Trokit në dyert e mëshirës së Allahut Fuqiplotë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» [Fëmijët dhe Islami] GJURMËT E MËSHIRËS SË ALLAHUT NË VDEKJEN E FËMIJËVE
» Vlera e mëshirës
» Ramazan o muaj i mëshirës
» Ramazani Muaji I meshires
» Ramazani muaji i mëshirës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: