islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
64 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 64 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty96%Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty0%Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty0%Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty0%Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty1%Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty2%Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi


Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
MesazhTitulli: Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj   Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 20 Oct 2011 - 0:38

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj All-llah

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj

Nuk ka ndonjë njeri në kë botë përveç se dëshiron siguri, i gjallë dhe i vdekur. Shumica e mëkateve fillojnë atëherë kur njeriu humb sigurinë e tij. Frika e njeriut ndaj dikujt( përveç Krijuesit) është fillimi i dështimit dhe sprova më e madhe me të cilën Allahu i sprovon robët e Tij. “Sigurisht që Ne do t’ju provojmë me frikë dhe uri, me dëmtim të pasurisë, të njerëzve dhe të të lashtave! Prandaj, përgëzoji të duruarit” ( Bekare 55). Disa njerëz ndoshta mendojnë se siguria mundë të arrihet përmes grumbullimit të pasurisë. Për këtë ky njeri mundohet që të tuboj prej pasurisë së tij nga çdo anë, e lejuar dhe e pa lejuar. Tërë rrugët në këtë drejtim i shfrytëzon vetëm që ta mbizotëroj frikën e tij. Lufton dhe mbyt dhe bëhet sikur një bishë e egër vetëm që të arrij deri te ky qëllim.



Dikush ndoshta mendon se siguria mundë të arrihet përmes pozitës. Lufton për të fituar karrigen e postit. Pastaj lufton edhe më shumë që ta ruaj atë nga frika se mos po ja merr dikush dhe po bëhet pjesëmarrës në të.
Dikush ndoshta mendon se shumimi i fëmijëve dhe fuqia fisnore i sjell ati siguri. Kështu që lufton për fisin e tij dhe iu del në ndihmë atyre duke mos e shikuar se a kanë qenë prej atyre që kanë bërë padrejtësi apo prej atyre që iu është bërë padrejtësi. I mbron ata në të drejtën dhe në të padrejtën. Shpërndan për ta atë që e meritojnë dhe atë që nuk e meritojnë, prej posteve dhe prej pasurisë. Tërë këtë e bënë që të bëj një fis të fortë që ata ti ndihmojnë në problemet e tij si dhe që ai mos të pyetet për veprimet e tij, të qëlluara apo të gabuara.
Por, siguria e vërtetë në këtë botë dhe në botën tjetër është kur lidhjet njeriu i ka të forta me Allahun. Kur njeriu kthehet tek Allahu dhe troket derën e Tij. Kur njeriu kapet për litarin e fortë të Allahut. Ja se ç’thotë Allahu me rastin kur Ibrahimi polemizoi me idhujtarët e kohës së tij: “Cili nga ne e meriton të jetë i sigurt? Më thoni, nëse njihni të vërtetën! Sa për ata që besojnë dhe nuk e molepsin ( njollosin) besimin e tyre me padrejtësi (idhujtari), pikërisht atyre u takon siguria dhe ata janë të udhëzuar.” ( Enam 81,82).
Si ka mundësi që të frikohet besimtari ndaj krijesës, kur ai është në përkujdesjen e Krijuesit të Tij?!!
Një zjarr i madh i cili digjte edhe zogjtë në qiell ishte përgatitur për një rob besimtar. Ai ishte Ibrahimi alejhi selam. Kjo ishte sprovë e madhe, por prapë nuk mundi të largoi nga zemra e Ibrahimit vendosshmerin dhe bindjen e tij në Allahun. Kur ata dëshiruan ta hedhin Ibrahimin në zjarr thanë: “Ata thanë: “Përgatitni për të një furrë dhe hidheni në zjarrin flakërues!” ( Saffat 97). Por vullneti i Allahut ishte që Ibrahimi të gjej shpëtim nga ky zjarr. “Ne thamë: “O zjarr, bëhu i ftohtë dhe shpëtim për Ibrahimin!” (Enbija 69).

Një ushtri me fuqi shumë të madhe, në krye të së cilës ishte Faraoni kalonte fusha dhe kodra duke i ndjekur disa rob besimtar. Gjersa këta besimtar arritën në një situatë të rëndë, para kishin detin ndërsa mbrapa kishin armikun. Sprova filloi të bëhet edhe më e vështirë, por kjo nuk arriti në zemrën e besimtarit: “Në agim, ata (njerëzit e Faraonit) iu afruan atyre. Kur dy grupet panë njëri-tjetrin, shokët e Musait thirrën: “Me të vërtetë, na zunë!” Ai ( Musai) tha: “Kurrsesi! Në të vërtetë, me mua është Zoti im. Ai do të ma tregojë rrugën”. ( Shuara 60-62). Edhe kjo sprovë nuk mundi ta largoj sigurinë dhe bindjen e tij se ai është në përkujdesjen e Allahut.
Një ushtri arrin në derën e shpellës. Ndërsa në të ishin të zgjedhurit e Allahut prej Pejgamberëve dhe të sinqertëve. Në të ishte Muhamedi alejhi selam me shokun e tij Ebu Bekrin. Nuk kishin ndonjë forcë e cila do të ju bënte ballë atyre. Sikur dikush prej tyre të shikonte nën këmbët e tij do ta shihte të Dërguarin e Allahut dhe Ebu Bekrin. Sprova u ashpërsua edhe më shumë. Por, zemra e fuqishme e besimtarit i cili e ndien përkujdesjen e Allahut ndaj tij tha sikur që thanë vëllezërit e tij më herët. “ O Ebu Bekr. Çka mendon për dy persona që Allahu është i treti me ta”.
Krenaria e vërtet dhe siguria e vërtetë është kur njeriu afrohet tek Allahu, kur njeriu mbështet tek Ai. Kur njeriu troket derën e Tij në rehati dhe në vështërsi. Besimtari e di se atë që e ngrit Allahu nuk ka kush që e ul. Atë që e ndihmon Allahu nuk ka kush që e mposht. Ai ( Allahu) mbron besimtarët. Forcon zemrat e tyre. Iu përgjigjet kur ata i luten. I ndihmon kur ata kërkojnë ndihmën e Tij. Ai është Allahu, përveç të Cilit nuk ka Zot tjetër (të denjë për adhurim). Ai është Sunduesi, i Shenjti (i pastër nga çdo e metë), Paqëdhënësi, Dhënësi i sigurisë, Mbikëqyrësi mbi gjithçka, i Plotfuqishmi, Imponuesi, Madhështori. Qoftë i lartësuar Allahu mbi gjithçka që ia shoqërojnë Atij (në adhurim)! Ai është Allahu, Krijuesi, Zanafillësi, Ai që çdo gjëje i jep trajtë. Atij i përkasin emrat më të bukur; Atë e përlëvdon gjithçka që ndodhet në qiej dhe në Tokë, Ai është i Plotfuqishmi dhe i Urti.
Allahu është Ai të cilit duhet ti mbështetemi. Le të jetë motoja e besimtarit “Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
hixhabi
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 99
Data e regjistrimit : 06/09/2011
Nacionaliteti-Sheti : ne token shqiptare

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
MesazhTitulli: Re: Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj   Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 20 Oct 2011 - 5:08

Allahu na udhezofte ne te drejten dhe na meshirofte.shume e bukur ALLAHU ta shperblefte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina


Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
MesazhTitulli: Re: Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj   Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 20 Oct 2011 - 13:43

Allahu ju shperblefte per postimin sidhe postimet e tjera qe sjellin ...
Gjithmon jam mbeshtet ke Zoti im Zoti i gjithe krijesave cka ka te gjall e te vdekur, per cdo gje qe me ndodh jam ne dijen se ndoshta e kam sprov, ndoshta e kam denim e gjitha ajo e keqe kur me vjen , po ndonjehere me ndodh qe humbi durimin dhe s'di si te drejtohem sikur vetem per hallet e kqija i drejtohem Zotit ..Shpesh here kam mar guximin te bej vetevrasje , nga shume faktor te ndryshme. E di qe mekati me i madh eshte ajo,se Zoti vet na ka dha shpirt dhe vetem ai e cakton ditet se kur do e japim shpirtin ..Po ndonjehere problemet e shumta nuk kan fund sa vin e shtohet dite e me teper ..Mund te me thot dikush nga ju si i bohet halli kesaj pune ..?!

Me respekt Jasemina !
Selamu Alejkum!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
MesazhTitulli: Re: Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj   Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 20 Oct 2011 - 14:38

eselamu alejkum...Të gjithë njerëzit në këtë botë kanë sprova, dënime dhe halle e më së shumti muslimanët sepse Allahu xh.sh e sprovon atë që e donë më së shumti dhe thotë në Kur`anin Famëlartë: Mos e humbni shpresën në mëshirën e Allahut xh.sh. Çdo sprov ka zgjedhjen e vet dhe vetëm me durim tejkalohet çdo gjë dhe vetvrasja nuk vjen për asnjë gjë për asnjë hall në shprehje tek muslimani...Allahu na ruajt.
Çdo herë njeriu kur të jetë në halle duhet të mbështetet tek Allahu xh.sh pa dyshim Allahu xh.sh do i gjen rrugëdalje ose pa në atë sprov ndoshta ka ndonjë urtësi që ne nuke dimë.
Çdo her njeriu duhet që për ti tejkaluar dertet e veta të ndëgjon hallet e tjerve që janë më keq se ai dhe kështu i lehtësohet dhimbja dhe e falemenderon Allahun xh.sh.

Durimki jep fryte dhe i ngjan arës lëvorja e së cilës është e idhtë por brenda është e ëmbël si durimi që fundin e ka të mirë.
Nuk mundet njeriu të sporvohet më shumë se sa jan sprovuar Pejgamberët...Mundemi ne me thënë ata ishin Pejgamber, mirë po ai personi që humbi deven në mes të shkretirës dhe ndodhej mes jetës dhe vdekjes dhe që e humbi shpresën për të gjetur ujë dhe ushqim pasi që gjithë ushqimin dhe ujin e kishte të ngarkuar në deve dhe u detirua që tja hap varrin vetes mirëpo Allahu xh.sh ja gjeti deven ja solli përpara kur ai e kishte humbur shpresën dhe kur e pa ai deven i erdhi shpirti dhe nga gëzimi çka tha, ngatëroi fjalët: O Zot, Ti je rorbi im unë jam Zoti jot, në vend që të thotë O Zot, Ti je Zoti im unë jam robi yt.

Ja edhe një shembull në kohën e Pejgamberit a.s ndodhi një rast që ndoshta e keni ndëgjuar kur Xhabiri r.a As-habi i Pejgamberit a.s e thiri Pejgamberin a.s për drekë pasi që kishte therur një deve.Ki As-hab kishte dy djem njëri ishte në shkoll ndërsa tjetri më i vogël në shpi. Pasi që Xhabiri r.a e therri deven ai shkoi të mbledh dru për ta pjekur deven, ndërsa djali i madh u kthye nga shkolla dhe e pyeti të vllain se si babai e therri deven, vllau i tha ti shtriu për toke unë do të tregoj dhe e lidhi si deven dhe ja vurri thikën e therri.Kur e pa nëna këtë rast shkoi që ta ref fëmiun për atë cka bëri, ndërsa ai nga friga hypi mbi shtëpi dhe ra nga atje dhe vdiq edhe ai.Gruaja i morri që të dy thmit i mshefi nga ajo që mos ta mërzis Pejgamberin e Allahut xh.sh.Kur erdhi burri nga drut gruaja nuk i tregoi çka kishte ndodhur dhe erdhi Pejgamberi s.a.w.s dhe para se me fillu me hëngër ai tha unë e di që ke dy djem le të vin le të hanë dhe ata.
Gruaja durimtare tha ju hani lirisht se ne ua kemi veçuar atyre pjesën...Mirëpo Pejgamberi a.s tha unë nuk do të ha deri sa të vin dhe ata, atëherë burri hyri brenda me i kërku ndërsa gruaja nuk ja mshefi më të shoqit ja tregoi çka kishte ndodhur.Edhe burri i tregoi Pejgamberit s.a.w.s dhe në atë rast erdh Xhibrili ku i tregoi Pejgamberit a.s per durimin e kesaj gruaje e lavdroi ate qe beri durim vetem e vetem mos e merzis Pejgamberin a.s dhe Allahu xh.sh e porositi Pejgamberin a.s qe te ben dua dhe As-habet te bejn amiin e Allahu xh.sh ti ringjall femiet.Pejgamberi a.s veproi ashtu beni dua As-habet ben amiin ndersa femiet u ringjallen sikur te zgjohen nga gjumi dhe hengren se bashki mishin e pregatitur nga devja.....A thua valle ti je sprovuar me kesi sprovash si rastet qe i treguam e shume te tjera te pa treguara?!
Besojs ejo atëherë ska arsyye qe mos me bë sabër e të mbështetemi tek Allahu xh.sh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi


Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
MesazhTitulli: Re: Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj   Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj EmptyThu 20 Oct 2011 - 17:07

Natyra e ndaluar e mbytjes së vetëvetës:

Nuk ka mospajtime , në mesin e dijetarëve ose në mesin e Muslimanëve, se është e ndaluar që dikush të ia marr vetës shpirtin, për arsye personale.Ajo është për arsye se një person është mbuluar me dëshprim, ose keqardhje, ose i ka humb të gjitha shpresat kur ka hasë në vështirësi.

Ka shum Hadithe dhe ajete Kuranore qe e bëjnë të qart se ai Musliman që bënë aso vepre nuk ka për të hyrë në Xhenet sepse një vepër e atill përfshin braktisjen e Islamit: besimin se nuk duhet të dëshprohet plotësisht, nuk duhet ti dorzohet plotësish marrëzis, dhe kurr mos ta braktis mbështetjen në Allahun (Subhane ve Teala)
Vendimi Islam:


Ata -Musliman dhe jo-Musliam- që i shpallin operacionet martire si të palejuara, dhe jo-Islamike, duke i konsideru ato të jenë vepra që ata i quajn "vetëvrasje" dhe i arsyetojnë ato deklarata duke cekë ajete Kuranore dhe Hadithe që i referohen personave që e mbysin veten e tyre.
Shumë shpesh, ata që i mohojn operacionet martire përdorin përkthimin e hadithit, ose interpretimin e Kuranit të Shenjët ku përdoret fjala "vetëvrasje".Për shmbull hadithi që përdoret shpesh:


Pejgamberi (sala Allahu`alejhi ve selam) ka thënë,"Ai që e mbyt veten me ngulfatje do të vazhdoj që ta ngulfat veten në Zjarr-Xhehnemi (përgjithmon) dhe ai që bënë vetëvrasje duke e therr veten do të vazhdoj që ta therr veten në Zjarr-Xhehenemi."(Sahi Buhari)

Allahu s.v.t. ka thënë:"..dhe mos e mbytni veten tuaj..".1

Allahu s.v.t. thotë:"..e mos hidhni veten në shkatërrim dhe bëni mirë, se me të vërtetë All-llahu i do bëmirësit".2

Ka thënë Allahu s.v.t. në lidhje me një nga bijtë e Ademit: "Vetja (nefsi) e nxiti atë duke ia paraqitur si të drejtë vrasjen e vëllait të vet. Kështuqë ai e
vrau atë dhe u bë prej të humburve."3

Allahu s.v.t. thotë: "Kush e mbytë një besimtarë me qëllim, dënimi i tij është xhehenemi, në të cilin do të jetë përgjithmonë4. All-llahu është i hidhëruar ndaj tij,e ka mallkuar dhe i ka përgaditur dënim të madh".5

Allahu s.v.t. thotë: "Për shkak të kësaj, Ne urdhëruam për bijtë e Ismailit që, nëse ndokush vriste dikë jo për shpagim vrasjeje apo për krime në tokë, do të ishte sikur të kishte vrarë krejt njerëzimin. Nga ana tjetër, nëse ndokush shpëton një jetë, do të ishte sikur të kishte shpëtuar jetën e gjithë njerëzimi
.

Estagfurullah estagfurullah estagfurullah moter e nderuar shiko se sa e sa argumente te qarta All-llahu xh.sh na u ka dhene njerzimit , kur Ai thot a nuk po ju shohin syt e tu qe Diellin Henen Ajrin Ujin e te gjitha e gjitha qe po e shijoni a nuk jan argumente per ju si dhe shume argumente qe shkruan kunder vetevrasjes, A mos valle vetvrasja do i shukate te gjitha problemet ,Jo moter e nderuar se vetevrasja nuk eshte zgjidhje problemeve sepse te gjithe ballafaqohemi me probleme te kesaj jete dikush me pak e dikush me shum ,dije moter e nderuar All-llahu te gezofte -se All-llahu e sprovon nje popull at te cilin e don prandaj mos u deshpero kurre sepse e ke All-llahun me vete,Kurse ne anen tjeter ti nuk je e vetmuar ku ti gjindesh ne mesin e forumit Islamieshtedrit ketu mundesh ne qdo aspekt te kerkosh ndihme ,te pershendes me pershendetjen me te bukur islame -Es-selamu 'alejkum we rahmetull-llahi we berekatuhu

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content





Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty
MesazhTitulli: Re: Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj   Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Me mua është Zoti im, Ai do të më udhëzoj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» ÇKA ËSHTË ZOTI PËR HALIL BUDAKOVËN ?
» Zoti a është i kënaqur prej meje!!??...
» I vetmi që më ka ndihmu, është vetëm Zoti
» Muaji i Kuranit: Mos u mërzit, Zoti është me ne
» Vallë , a është Zoti I kënaqur prej meje?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: