islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
41 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 41 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty96%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty0%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty0%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty0%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty1%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty2%Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina


Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? Empty
01022012
MesazhCka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv?

Allahu ka krijuar shumë meshkuj, por pak prej tyre jan burra. Në botë tash ka me shumë se 750 milion meshkuj që dëshmojnë në La ilaha ilAllah, por sa prej tyre jan burra të vërtetë? Sa prej tyre jan burra që jetojnë me qëllim që te lëjne një trashëgmi pas vete për të tjerët që ta pasojnë? Sa prej tyre do të jenë krijesat më produktive të kohës së tyre?

A është burr i vërtetë ai qe ecën me pantollona zhaga për tokë, ka një kerr të madh, shtëpi të madhe, por e ze namazi i sabahut në gjumë? A është burr i vërtetë ai që ka 50 punëtor, një Ferrari dhe një grua apo dy ndoshta, por kur Allahu e thërret për 5 kohët e faljes, ai nuk ia vë veshin? A është pjekuri që ta sundosh botë, por ta harrosh se Kush e krijoi atë?

Allahu i Lartesuar thotë:

Ata janë njerëz që nuk i pengon as tregtia e largët e as shitblerja në vend për ta përmendur All-llahun, për ta falur namazin dhe për ta dhënë zeqatin, ata i frikësohen një dite kur do të tronditen zemrat dhe shikimet.(24:37)

Allahu shumë mirë e qartëson se kush jan burrat e vërtetë. Kromozomet janë ato që na bëjnë meshkuj, dhe është bendëshmëria në Allahun që i bën burra ata meshkuj. Ky ka qenë rasti i atyre burrave rreth Profetit (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) dhe burrave më produktiv të kohës sonë.

Ajo se cka do të gjeni vëllezer dhe motra kur lexoni historinë tonë, është se ngritja e civilizimit Islam ka qenë e ndërlidhur ngush me burra që kishin vizion të qartë dhe bindje të fuqishme, të cilët shfrytëzuan kohën e tyre në nivelin më të lartë dhe ishin burra produktiv.

Profeti Muhammed (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të) ka thënë, ‘Cdo njëri është i ndihmuar nga ana e Allahut për qëllimin për të cilin është krijuar”. (Buhariu)

Çdonjëri nga ne ka një qëllim. Ky është mbi qëllimin e përgjithshëm të krijimit, njohjen dhe adhurimin e Allahut. Ndonse, përfundimisht ne të gjtihë jemi krijuar për ta adhuruar Allahun, që nga une e deri tek pajisja që jeni duke e lexuar kete artikull.

Secili prej nesh e ka një qëllim, por sfida është, a do te jemi ne ata që e përmbushim qellimin tonë, apo do të vdesim pa e përmbushur atë qëllim?

Ndalu për një qast, mendo se për c’arsyje je krijuar? A ke menduar ndonjëherë se për cfar qëllimi është jeta jote dhe se cka do të arrijshë gjat saj? Vëllezër dhe motra, jam i sigurtë se shumica nga ne kemi shpenzuar kohë duke planifikuar se cka do të bëjmë dhe cka do të arrijmë këtë pushim, se sa që kemi menduar se cka do të arrijmë në jetën tonë?

Fuqija e të kuptuarit qëllimin personal të krijimit është madhështore. Do të jeshë i lirë nga prangat e materializmit dhe presionit shoqëror kur e ke ne mendje qëllimin se ti, si rob i Allahut, je i lindur ne këtë ditë, në këtë vend, dhe cka pritet prej teje. Po qëse e ke kuptuar atë, dije se Allahu do të të ndihmoj, siq ka thënë Profeti Muhamed (Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të): “Cdonjëri është i ndihmuar nga ana e Allahut për qëllimin për të cilin është krijuar”. (Buhariu)

Mos i merrni këto fjalë si porosi që ta braktisni dhe injoroni botën rreth jush, më saktë kjo është një thirrje që ju ta kuptoni këtë botë. Nuk është marre të kesh pasuri, me kusht që të kesh një relacion se cfar i takon asaj, gjërat argëtuese dhe lumturia e vërtetë është në Ahiret. Kur ta kuptosh këtë do ta gjesh vehtën se nuk do të vraposh pas pasurisë, por do të përparosh në drejtim të përmbushjes së vizionit tënd që mund të ta ngrit pasurinë tënde përgjatë udhëtimit ose nuk do të ketë edhe aq rëndësi të madhe tër ty.

Produktiviteti arrinë majën kur drejtëpërdrejtë është i lidhur me qëllim. Prandaj, nëse ke mundësi ta kuptosh qëllimin, vetvetiu do të bëhesh njeriu më produktiv që ka vendi, sepse je i vetëdijshëm që je diku jetuar në një garë (luftë) kundër kohës për ta arritur vizionin tënd para se të vijë takimi me engjëllin e vdekjes. Konsideroje njohjen e qëllimit tënd nga jeta dhe rruga e te Dërguarit (Paqja dhe Mëshira e Allahut qofshin mbi të). Kur xhaxhai i tij erdhi ti ofronte atij botën, mbret të arabëve, pasuri të shumtë dhe gra më të bukura, ai tha: “Sikur t’më vendosni diellin në dorën e djathtë dhe hënën në të majtën, unë nuk do ta lë këtë fe që jam diku thirrut”

Kjo është fuqija e qellimit.

Vëllezër dhe motra, kur të jeshë i vetëdijshëm se cfar dëshiron, do e shohësh se jo veq qe ke për tu bërë më produktiv në këtë jetë të shkrutër qe ke, por do të bëhesh burr i vërtetë dhe burrnesh e vërtetë, sikur ata që i përmend Allahu. Ata janë njerëz që nuk i pengon as tregtia e largët e as shitblerja në vend për ta përmendur All-llahun, për ta falur namazin dhe për ta dhënë zeqatin, ata i frikësohen një dite kur do të tronditen zemrat dhe shikimet.(24:37)

Unë do t’ju kujtoj juve vetëm një gjë, ju e keni një qëllim të veçantë, ju duhet ta kërkoni atë, dhe kur ta gjeni do ta shihni se do të bëheni njeriu më i fuqishëm dhe më produktiv që keni menduar ndonjëherë. Dhe kjo do ta bëjë një ummet edhe më produktiv.

Sa më shumë të kemi njerëz që kan gjetur qëllimin e tyre nga Ummeti, ma produktiv Ummeti do të bëhet. Ne duhet te jemi ndryshimi qe e dojmë në vehten tonë, dhe duhet t'i ftojmë të gjithë ata që mundemi, e ti inkurajojmë të mendojnë për visionin e tyre personal, sepse Ummeti jonë do të ngritet mbi të, me vullnetin e Allahut Fuqiplotë.

Ummeti fillon nga secili prej nesh. Ejani e t’bëhemi vizionar dhe produktiv dhe të shohim se si kjo do ta ngrit (zgjon) Ummetin tonë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: reddit

Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv? :: Komentet

No Comment.
 

Cka nevojitet për të ndërtuar një ummet produktiv?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv
» Shega - Njëra ndër frutet e lashta që na nevojitet sot!
» Çka mund të bëjmë më së paku për këtë Ummet? dijar1986
» Selamu Alejkum{Pyetje Hoxhës}
» Mustafa Islamoglu - I Dërguari a.s. i ndërtuar nga shpallja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: