islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Akoma në Gjumë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Akoma në Gjumë EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Akoma në Gjumë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Akoma në Gjumë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Akoma në Gjumë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Akoma në Gjumë EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Akoma në Gjumë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Akoma në Gjumë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Akoma në Gjumë EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Akoma në Gjumë EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Akoma në Gjumë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Akoma në Gjumë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Akoma në Gjumë EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Akoma në Gjumë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Akoma në Gjumë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Akoma në Gjumë EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Akoma në Gjumë EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Akoma në Gjumë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Akoma në Gjumë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Akoma në Gjumë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Akoma në Gjumë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Akoma në Gjumë EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Akoma në Gjumë EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Akoma në Gjumë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Akoma në Gjumë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Akoma në Gjumë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Akoma në Gjumë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Akoma në Gjumë EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Akoma në Gjumë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Akoma në Gjumë EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Akoma në Gjumë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Akoma në Gjumë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Akoma në Gjumë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Akoma në Gjumë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Akoma në Gjumë EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Akoma në Gjumë EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Akoma në Gjumë EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Akoma në Gjumë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Akoma në Gjumë EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Akoma në Gjumë EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
70 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 70 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Akoma në Gjumë Empty96%Akoma në Gjumë Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Akoma në Gjumë Empty0%Akoma në Gjumë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Akoma në Gjumë Empty0%Akoma në Gjumë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Akoma në Gjumë Empty0%Akoma në Gjumë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Akoma në Gjumë Empty1%Akoma në Gjumë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Akoma në Gjumë Empty2%Akoma në Gjumë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Akoma në Gjumë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Akoma në Gjumë Empty
05122012
MesazhAkoma në Gjumë

Akoma në Gjumë Images?q=tbn:ANd9GcTJzTaEG_EZUG3SsM-7b_cxf1aCUFg5CHgAQI9BZCI-V97IOgS6LQ


Pasi mbajta një bisedë përpara një autori të madh,prita të dëgjoj pyetjet e njerëzve dhe çfarë kisha ndikuar tek ata.Mendova se pyetjet do të ishin rreth konfliktit të Gjirit Persik,sepse edhe fjala ime ishte për njërin prej qyteteve të Gjirit;për situatën tepër të dhimbshme të saj dhe ndikimet që la pas, të cilat tejkaluan vendet pjesëmarrëse, duke u shpërndarë në të gjithë popullatën islame kudo në çdo vend.

Por pyetja që më befasoi ishte në një drejtim tjetër dhe numri i atyre që pyetën ishte i madh, saqë ishte e pamundur t`i anashkaloja.

Njerëzit më pyetën: "A e dinë shpirtërat se si jemi ne? Dhe, të vdekurit tanë prej të afërmve dhe miqve a na i shikojnë punët tona dhe a kërkojnë falje për gjynahet tona?...."

U vonova në përgjigje duke urryer pyetjen dhe pyetsit.Njerëzit janë të zënë me çfarë ka pas materies dhe jo me vetë materien; janë të zënë me botën e padukshme dhe jo me botën e dukshme.Sikur ata të kenë përfunduar ështjet e prekshme dhe tani nuk u ka mbetur gjë tjetër,përveçse të merren me çështje të tjera....!!

Duke u rënë tërthorazi atyre thashë: "Në qoftë se juve ju preukupon kërkimi i faljes për gjunahet, atëherë melekët, siç thotë Kurani,kërkojn falje për ju: "Zoti ynë, Ti me mëshirën dhe me diturinë Tënde ke përfshirë çdo send, andaj falju atyre që u penduan dhe ndoqën rrugën Tënde."(Gafir:7) Madje,puna është edhe më e madhe se kaq,sepse "krijesat më të larta-meleul eala" i vështrojnë banorët e pafat të këtij planeti që bëjnë gjynahe dhe shpresojnë te Mëshiruesi që ata t`i falë: "Qiejt e lartë mbi ta (ose qiejt njëri mbi tjetrin) gati pëlcasin (nga madhëria e Zotit ose nga thëniet e çoroditura të idhujtarëve). Ndërkaq, engjëjt vazhdimisht madhërojnë (bëjnë tesbih) duke e falënderuar Zotin e tyre dhe kërkojnë falje të mëkateve për ata (besimtarët) që janë në tokë."(Shura,5)

Pyetsit thanë: "Këtë e dimë dhe nuk të pyesim për të.Ne po ju pyesim për Pejgamberin tonë,njerëzit e mirë të këtij umeti,për familjarët dhe të afërmit tanë të mirë.A janë ata të gjallë dhe a e dinë gjendjen tonë? A interesohen për punët tona dhe a bëjnë lutje për ne?"

Përsëri u zura ngushtë me këtë pyetje të urryer dhe u thashë se ata janë të gjallë, për këtë nuk ka aspak dyshim! Por, ata janë të gjallë te Zoti i tyre, ndërsa a janë ata që interesohen dhe shqetësohen për punët tona ,çfarë kemi bërë dhe çfarë kemi lënë pa bërë "Çdo njeri është peng i asaj që ka punuar"(Tur,3)


Njerëzit në dynja nuk e dinin të fshehtën (gajbin), as që do ta dinë pas vdekjes së tyre dhe nuk do ta dinë përfundimin e njerëzve të tjerë,përveçse kur ata do të kalojnë pranë tyre në botën tjetër.Prandaj është më mirë për ju,o popullatë muslimane, të rregulloni veten, t`u përvisheni punëve tuaja dhe të drejtoheni nga kënaqësia e Zotit, në vend që të merreni me këtë çështje, e cila nuk ju intereson.

Në këtë moment, u ngrit një fetar,shejh me bindje të fortë në vetene tij, duke thënë: "Bile, shpirtërat e dinë se në çfar gjendje jemi dhe na vështrojn neve; dhe i pari prej këtyre shpirtrave është i Dërguari më i amdh, i cili ka thënë: 'Jeta ime është më e mirë për ju dhe vdekja ime është më e mirë për ju.Punët tuaja më shfaqen mua dhe kur ju shoh ndonjë të keqe, i kërkoj Allahut falje për ju", në librin Er-Rruh -Shpirti të Ibnul Kajimit ka shumë argumente në lidhje me këtë që po them.

Edhe një herë tjetër më shikoje se si rrëshqisja në një debat shterpë të atij lloji që e urej.Por patjetër duhet të sqaroj ,prandaj i drejtohem shejhut kundërshtues: "Në hadithin e skatë ka ardhur se disa njerëz prej shokëve të të Dërguarit të Allahut , të afërm të tij,tërhiqen larg nga ai,në Ditën e Llogaris, ndërsa ai thotë:<>,i thuhet:<> " Ky tekst tregon se ai nuk e di gjendjen e njerëzve më të afërm të tij, ndërsa hadithi yt, të cilin e përmende, nuk vlen asgjë.Libri "Er-Ruh-Shpirti",i Ibnul Kajimit, po qe se do të vërtetohej se është i tij, është libër opinionesh dhe tregimesh, prej të cilit nuk ndërtohet ndonjëgjykim fetar.

Filloi zhurma, të cilën e kisha frikë, sepse fetari,shejhu dhe grupi i tij nuk e pëlqyen thënien time.Nuk më shqetësoi mospëlqimi i tyre, por ajo që më shqetësoi është fakti se njerëzit janë në një luginë dhe ne jemi në një luginë tjetër;debatojnë për çështje për të cilat nuk kanë dobi dhe as nuk kanë përgjegjësi për to,pastaj ndahemi për shkak të tyre të konfliktuar,në kohën që armiqtë e Islamit përpiqen ta zhdukin atë së bashku me umetin e tij.

Ngjarje e ndodhi të mëdha kanë kaluar për ne,të cilat duhet të na kishin zgjuar nga gjumi dhe të na e kishin prishur qetësinë e pavëmendjes.Por,siç duket,sëmundjet e vjetra akoma vazhdojnë të na shkatërrojnë e të na konfliktojnë njëri me tjetrin,duke bërë që disa njerëz të luftojnë për shkak se nuk lejohet që edhe një qime e vetme të hiqet prej mjekrës; ndërsa harrojnë dredhitë e mashtrimet që tundin e lëkundin shtetet e njerëzit.

Muhammed El Gazali
Përshtati në shqip:Lavdrim Hamja
Marur nga Revista Etika Nëntor 2012
Për Forumin Islamieshtedri:Ilaz Salihi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Akoma në Gjumë :: Komentet

No Comment.
 

Akoma në Gjumë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Akoma po qëndron mbrapa
» Rëndësia e lëvizjes në gjumë
» Çka ndodh kur jemi në gjumë?
» Jeta është gjumë që sytë ti kaplon, kurse vdekja shkundje që nga gjumi të zgjon
» Mburemi akoma!! Gjersa kemi musliman si ky?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: