islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
67 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 67 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty96%[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty0%[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty0%[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty0%[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty1%[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty2%[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA Empty
30102014
Mesazh[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA

[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA 2Q==Dita e xhumasë është ajo ditë për të cilën Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thënë: “Dita më e mirë që ka lindur dielli është dita e xhumasë”. Ibën Kajimi ,All-llahu e mëshiroftë thotë: “Prej udhëzimit të Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ishte madhërimi i kësaj dite, fisnikërimi i saj, dhe dallimi i saj me adhurime në krahasim me ditët tjera.” Ibën Kajimi, All-llahu e mëshiroftë, numëroi më shumë se tridhjetë veçori dhe vlera për këtë ditë të madhe, dhe prej tyre do t’i cekim disa më kryesore.
1. Dita e xhumasë është ditë feste që përsëritet. Në këtë ditë ndalohet agjërimi ndarazi prej ditëve tjera, kështu që me këtë kundërshtohen krishterët dhe jehuditë, dhe i jepet mundësi muslimanit që të forcohet për disa adhurime të posaçme të kësaj dite si, namazi, lutjet, e tjerë.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotë: “Me të vërtetë dita e xhumasë është ditë feste, dhe ditën e festës mos e bëni ditë agjërimi, përveç nëse ia bashkëngjitni një ditë para ose pas.”
2. Dita e xhumasë është dita e “tepricës”, dita kur i shfaqet All-llahu azze ue xhel besimtarëve në Xhennet. All-llahu azze ve xhel thotë: “Aty do të kenë çfarë të duan – e prej Nesh (do të kenë) edhe më shumë.” Kaf 35. Enes ibën Malik, radijallahu anhu, thotë: “I paraqitet All-llahu azze ue xhel besimtarëve në Xhennet çdo xhuma.”
3.Dita e xhumasë është prej ditëve më të mira. Pejgamberi, sal-lallllahu alejhi ve sel-lem, thotë: “Dita më e mirë që ka lindur dielli është dita e xhumasë”.
4. Në këtë ditë ka një orë në të cilën pranohet duaja. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sellem, thotë: “Në këtë ditë gjendet një orë, nëse e takon një rob musliman duke u falur dhe kërkon prej All-llahut azze ve xhel diç, All-llahu ia jep atë”.
5. Në këtë ditë pëlqehet veprimi i veprave të mira. Pejgamberi, sal-lallllahu alejhi ve sel-lem, thotë: “Ai i cili i vepron këto pesë vepra brenda dite, All-llahu azze ve xhel e shënon prej banorëve të Xhennetit: Viziton të sëmurin, prezanton në xhenaze, agjëron këtë ditë, shkon në xhami për faljen e namazit të xhumasë, dhe liron një rob.” Sqarim: Agjërimi që ceket në këtë hadith është agjërimi i cili bie në këtë ditë pa qëllim veçimi të kësaj dite, siç e ceka më lartë.
6.Kjo ditë është dita kur do të ndodhë Kiameti. Pejgamberi, sallall-llahu alejhi ve sel-lem, thotë: “S’do të ndodhë Kiameti përveçse në ditën e xhuma.”
7- Kjo ditë është dita kur falen mëkatet. Transmeton Selman el Farisij, radijallahu anhu, se Pejgamberi, sal-lallllahu alejhi ve sellem, ka thënë: “Një njeri që pastrohet në ditën e xhuma, e pastron veten e tij me sa të mundet, i lyen flokët me vaj ose parfumohet nga parfumet e shtëpisë së tij, shkon në xhami dhe nuk shkakton ndarje mes njerëzve (që janë ulur), falet ashtu siç e ka urdhëruar All-llahu dhe pastaj dëgjon me vëmendje atë që thotë imami, do t`i falen të gjitha mëkatet nga e xhumaja deri në xhumanë tjetër.”
8. Ai i cili shkon për ta falur namazin e xhumasë duke ecur në këmbë, ka shpërblim të madh. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sellem, thotë: “Kush pastrohet ditën e xhuma dhe rregullohet sa më mirë që është e mundshme, dhe shpejton sa më herët që është e mundshme, e shkon në këmbë e jo duke kalëruar, pastaj i afrohet imamit, e përcjell hutben me vëmendje pa kurrfarë lëvizje të palejueshme (më gjymtyrë ose megojë) do të ketë shpërblim sikur të ketë agjëruar dhe të jetë falur tërë vitin.”
9. Xhumaja deri në xhumanë tjetër është shkak për faljen e mëkateve mes tyre, dhe për tri ditë të tjera shtesë. Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotë: “Ai i cili pastron trupin ditën e xhuma, pastaj niset për ta falur namazin, i falë ato që është i detyruar t’i falë, e dëgjon hutben me vëmendje, pastaj falet me imamin, All-llahu azze ve xhel ia fal mëkatet nga kjo xhuma deri në xhumanë tjetër, dhe për tri ditë të tjera shtesë.“ Mëkatet e përmendura në këtë hadith janë mëkate të vogla, ashtu siç ka transmetuar Ibën Maxhe nga Ebu Hurejra fjalët e mëposhtme: “Për ata që nuk kanë bërë mëkate të mëdha”.
10- Vdekja e një muslimani ditën apo natën e xhumasë, është prej shenjave të përfundimit të mirë. Pejgamberi, sall-all-llahu alejhi ve sel-lem, thotë: “Ai i cili vdes ditën apo natën e xhumasë, i shmanget sprovës së varrit.”
11.- Dhënia e lëmoshës në këtë ditë është më e mirë se në ditët tjera. Ibën Kajimi, All-llahu e mëshiroftë, thotë: “Lëmosha e kësaj dite krahas ditëve tjera javore, është si lëmosha e muajit Ramazan krahas muajve tjerë.” Pastaj tha: “E shihja ibën Tejmijën, All-llahu e mëshiroftë, se kur dilte prej shtëpie për ta falur namazin e xhumasë, merrte me vete bukë apo çka gjente në shtëpi dhe e jepte si lëmoshë fshehurazi.” Këto ishin disa prej veçorive të kësaj dite të madhe, dhe po të kishte kjo ditë vetëm një nga veçoritë që i cekëm, do të ishte e mjaftueshme për muslimanin në rast se e praktikonte dhe kujdesej për të.
Marur nga Revista "Ikre" Revist e Medreses Isa Beu
Autorë: Arben Lutfiu III-A
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA :: Komentet

No Comment.
 

[Temë Islame] VLERA E DITËS SË XHUMA

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Vlera e ditës xhuma
» Dersi i Xhumas:Vlera dhe veçorit e ditës së Xhuma
» [Temë islame] Vlera e Mëshirës
» [Teme Islame]------Vlera e Mekkes dhe shtëpisë së shenjtë-----
» [Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: