islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Si tingëllon kolla të cilën e shkakton coronavirusi: Cila është temperatura te të infektuarit
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyToday at 6:21 nga Admin

» Çfarë po ndodh me Tokën në kohë të pandemisë
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyToday at 6:11 nga Admin

» Gjenden mikroçipë në trupat e personave të infektuar nga Covid 19…
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyToday at 6:07 nga Admin

» Duaja e Kunutit Arabisht Shqip dhe obligueshmeria e saj
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyToday at 5:56 nga Admin

» [Teme Islam] Smira celes i se keqes
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyToday at 5:46 nga Admin

» [Teme Islame] Celesi i suksesit Vllezeria ne islam
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptySat 4 Apr 2020 - 19:16 nga Admin

» [Teme Islame] Provimi ka filluar
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47 nga Admin

» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24188 artikuj v 13352 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Rrugët moderne që të shpien në imoralitet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8329
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Rrugët moderne që të shpien në imoralitet Empty
MesazhTitulli: Rrugët moderne që të shpien në imoralitet   Rrugët moderne që të shpien në imoralitet EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36

Rrugët moderne që të shpien në imoralitet 20190117  Në vendin tonë ka shumë të rinj që bien në humnerën e imoralitetit. Imoraliteti i syrit, imoraliteti i këmbëve, imoraliteti i duarve dhe të gjitha imoralitetet e tjera që mund të quhen të tilla, i kanë kapluar mendjen dhe veprimet rinisë, madje myslimani i çdo moshe po hyn në këtë presion. Imoraliteti është i ndaluar në të gjitha fetë. Ndërsa feja jonë, Islami, jo vetëm imoralitetin, por i ka ndaluar edhe të gjitha sjelljet apo veprimet që të shpien te imoraliteti. Kështu, Zoti i Lartësuar, për t’i ndaluar robërit e Tij që të mos drejtohen ndaj rrugëve që përfundojnë në imoralitet, thotë:
“Dhe mos iu qasni imoralitetit, se ai është shfrenim dhe rrugë e shëmtuar!”(Isra, 32)
Ne duhet ta dimë edhe qasjen që kishte në këtë çështje i Dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi të, i cili është shembulli më i bukur për ne. Siç tregon një sahab i quajtur Ebu Umame (r.a.), në lidhje me këtë çështje, një i ri që sapo ishte bërë mysliman, shkoi te i Dërguari i Allahut (a.s.) dhe i tha: “O Pejgamberi i Allahut! Më jep leje për të bërë imoralitet, sepse nuk po e mbaj dot veten.” Sahabët që gjendeshin aty u kthyen nga i riu dhe u përpoqën t’ia ndërprisnin fjalën duke i thënë: “Hesht! Hesht!” I Dërguari i Allahut, alejhi’s-selam, u kthye nga i riu dhe i tha: “Afrohu!” I riu u afrua te i Dërguari i Allahut (a.s.). Pejgamberi ynë i nderuar i tha: “Ulu!”Edhe i riu u ul. I Dërguari i Allahut (a.s.), e pyeti: “A do të të pëlqente nëse dikush do ta bënte këtë gjë me nënën tënde?” I riu tha: “Jo, për Zotin nuk do të më pëlqente.” I Dërguari i Allahut (a.s.), i tha: “Edhe njerëzve, ashtu si ti, nuk do t’u pëlqente që dikush ta bënte këtë gjë me nënën e tyre. A do të të pëlqente nëse dikush do ta bënte këtë gjë me vajzën tënde?” I riu u përgjigj: “Jo, për Zotin nuk do të më pëlqente.” Pejgamberi, alejhi’s-selam, i tha: “Edhe njerëzit, ashtu si ti, nuk do të pranonin që dikush ta bënte këtë gjë me vajzën e tyre pa pasur lidhje martesore. A do të pranoje nëse dikush do ta bënte këtë gjë me motrën tënde?” I riu u përgjigj: “Jo, për Zotin nuk do të pranoja.” I Dërguari i Allahut (s.a.s.), i tha: “Edhe njerëzit, ashtu si ti, nuk do të pranonin që dikush ta bënte këtë gjë me motrën e tyre. A do të pranoje nëse halla jote do ta bënte diçka të tillë?” I riu tha: “Jo, për Zotin nuk do të pranoja.” I Dërguari i Allahut, alejhi’s-selam, i tha: “Edhe njerëzit nuk e pranojnë këtë për hallën e tyre. A do të pranoje nëse tezja jote do ta bënte këtë gjë?” I riu tha: “Jo, për Zotin nuk do të pranoja.” Pastaj i Dërguari i Allahut (s.a.s.), i tha:
“Si mund ta pranosh për të tjerët diçka që nuk e pranon për vete dhe për të afërmit e tu?” Pastaj e vendosi dorën në supin e të riut dhe u lut për të: “O Zot! Falja mëkatet këtij të riu, pastroja zemrën nga ndjenjat dhe mendimet e tilla dhe ruaja nderin!”Sahabi që e transmeton këtë ngjarje, thotë: “I riu pas kësaj nuk kërkoi më ta bënte këtë vepër të paligjshme.” (Ahmed ibn Hanbel, Musned, 5/256-257.)
Tani ka kaq shumë faktorë që i afrojnë të rinjtë drejt imoralitetit, saqë rrugët, sokakët dhe lagjet janë të mbushura plot me të rinj të pavetëdijshëm. Televizionet e inkurajojnë imoralitetin. Kompjuteri dhe interneti ka plot faktorë të tillë negativë. Ja, pikërisht në këtë gjendje Allahu Teala thotë: “Mos iu afroni imoralitetit! Dilini për zot nefsit tuaj!” Edhe i Dërguari i Allahut, alejhi’s-selam, na paralajmëron: “Mos tentoni t’i afroheni një vepre të tillë!” Në të njëjtën kohë na jep edhe përgëzimin për privilegjin e qëndrimit nën hijen e Arshit të Allahut Teala në Ditën e Kiametit kur nuk do të ketë hije tjetër përveç kësaj hijeje.
Ne jemi ballë për ballë me sprovën e nefsit. Nëse nuk i japim rëndësi luftës me nefsin, e cila pranohet si “lufta e madhe” që i Dërguari i Allahut (s.a.s.), u ka thënë sahabëve të tij kur po ktheheshin nga lufta dhe, nëse nuk gjendemi në vende që na ndihmojnë kundër nefsit në këtë luftë, atëherë është çështje momenti për t’u mposhtur nga armiku ynë që quhet nefs. Sepse lufta ndaj nefsit në të njëjtën kohë do të thotë zbatim i ligjit hyjnor “mos iu afroni imoralitetit”. Askush nuk e ka të mundur që të jetë i sigurt nga nefsi i tij. Edhe i Dërguari i Allahut (s.a.s.), është lutur çdo ditë: “O Zot! Mos më lër në dorën e nefsit tim as sa hapja dhe mbyllja e syve!”
Të thuash: “Unë mund të shëtis nëpër vende ku dominon morali i ulët. Sidoqoftë mund t’i dal për zot nefsit tim...” - dhe të pohosh justifikime në formën: “Unë mund të hyj nëpër tunelet e errëta të internetit, sepse i besoj vetes. Mund të flas me gjininë tjetër, sepse jemi vetëm shokë dhe po bisedojmë...”, nuk është gjë tjetër përveçse mashtrim i vetes. Kështu, punët që fillojnë me një bisedë, më vonë i zvarrisin të rinjtë drejt mëkatit. Pastaj njeriu fillon ta pranojë mëkatin sikur të ishte një veprim normal. Më së fundi, zvarritet drejt humnerës së mëkatit dhe rrokulliset në të.
Për shembull, faqet e internetit me emrin “martesa islame”, po na i zvarrisin të rinjtë tanë drejt mëkatit sikur po u japin fetva duke i pasqyruar si normale këto punë. Ata që i shpërndajnë fotografitë private të tyre nëpër rrjeteve sociale dhe ata që justifikohen duke thënë se “nuk ka gjë për një bisedë apo se nuk ka gjë për një shikim”, shihet se e gjejnë veten në humnerën e imoralitetit, madje vihet re se e humbin veten aq shumë saqë fillojnë tregtinë e imoralitetit.
Për këtë arsye, të gjithë individët myslimanë, pra të rinjtë, të moshuarit apo edhe ata që janë në moshë të mesme, domethënë të gjithë ne, duhet ta ndalojmë veten në një mënyrë që na ka hije nga punët që të zvarrisin drejt imoralitetit. Në të njëjtën kohë, në një qoshe të mendjes sonë duhet të gjendet fjala e Jusufit (a.s.): “Unë nuk e shfajësoj veten, sepse nefsi (i njeriut) është fort i prirur për të keqe...”(Jusuf, 53) Nisur nga kjo, ata që i besojnë nefsit të tyre, po shikojmë se po gjenden nëpër humnera. Këto janë humnera aq të tmerrshme saqë edhe shikimi drejt tyre e tmerron njeriun. Nëse përpiqemi për t’i gjetur rrugët e frenimit të nefsit, ndihmësi ynë do të jetë Allahu i Madhëruar. Atëherë dora e Allahut Teala do të jetë mbi ne.
O njeri, mos i beso nefsit! Nefsi të urdhëron të keqen. Prandaj frenoje veten dhe lidh shoqëri me të mirët, në mënyrë që rruga, zemra dhe veprat e tua të jenë të bukura! Mos thuaj: “Një herë është kjo!” Sepse, një gjë që bëhet një herë, bëhet edhe me mijëra herë. Qëndro larg imoralitetit dhe gjërave të ndaluara, në mënyrë që zemrën ta kesh të pastër dhe veprat të sinqerta!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: