islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3001 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri vinni

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit Empty
MesazhTitulli: [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit   [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15

Hudbe e xhumas
04.10.2019
Islamichen Verein Frankenthal
LigjeruesIlaz ef Salihi
Tema: "I Falimentuari i Ahiretit"
 
Falënderimet dhe lëvdatat më të mëdha janë për Allahun e Madhëruar, Zotin dhe Krijuesin e të gjitha botëve. Selami dhe përshëndetjet tona qofshin edhe për të Dërguarin e Allahut, Muhammedin Alejhisselam, mbi familjen e tij të madhe, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që jetuan me të vërtetën në zemër.
Xhemat inderuar! Xhumat e kaluara neve kemi folur mbi ahiretin e cila është jeta jonë e përhershme drejtë të cils patjetër se do të shkojm me vete do ta marim atë që në këtë botë e fitojm, dhe vendi jonë atje do të jetë ashtu siç e meritojm. Folim dhe përkujtohemi përahiretin ngaqë shumë pak mos them hiq edhe atë vetëm një pakic mendojn për ahiretin ndërsa shumica janë kapur pas kësaj bote dhe të mirat e saja të përkohshme. Në ajetin e javës së kaluar Allahuxh.sh na përkujtonte se ata që besojn dhe bëjn punë të mira ju takon xheneti firdeus  q shtë i prhershëm,por për të ariturderi atje ka bajgishum punë ngaqë shtë Dita e gjykimit, është peshorja,ura e siratit,pastaj ka njerëz edhe pse bjnëshumë punë të mira por i humbin ato dhe ditën e Gjykimit mbeten pa asgjë të falimentuar. Atëher nisur nga kjo hymje tema jonë e sodit do të jetë: "I Falimentuari i Ahiretit"

Zoti ynë thotë ne Kuranin fisnik: 

[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit 20191018

Thuaj: “A t’ju tregojmë për më të dëshpëruarit në veprat e tyre? Ata janë veprimi i të cilëve u asgjësua në jetën e kësaj bote, e megjithatë ata mendojnë se po bëjnë mirë. Të tillët janë ata që nuk besuan argumentet e Zoit të tyre as takimin (ringjalljen) e Tij, prandaj veprat e tyre shkuan huq dhe në ditën e Gjykimit atyre nuk do t’u japim kurrfarë vlere”. (Kehf, 103-105).
Xhemat i ndershëm! Cili person quhet i falimentuar? I falimentuar është ai njeri, që ka shumë para, por me shumë se para ai ka borxhe dhe kur bën llogarinë, ai është i falimentuar. I falimentuar është ai njeri, që ka shumë ndërtesa në pronësi, po kur bën llogaritë, ai s’ka as shtëpinë e vet, pasi është i detyruar ta shesë edhe atë. I falimentuar është ai njeri, që mund të ketë shumë pasuri, por në fund fare edhe rrobën që ka veshur nuk e ka të tijën. I falimentuar është ai njeri, që ka bërë shume llogari, por s’ka bërë mirë llogaritë e vetes së tij, ky është i falimentuari i dynjasë. Realisht është për të ardhur keq për njerëz të tillë dhe mos na bëftë Zoti prej tyre.
Por ka një të falimentuar tjetër, që është i falimentuari i Ahiretit, i falimentuari i botës tjetër, i cili është më i keq se i dynjasë. Personit, që falimenton në dynja, mund t’i vijë bota në atë formë, saqë ta nxjerrë nga situata dhe bëhet përsëri pasanik, mund t’i dalë një shok dhe një mik që e nxjerr nga falimentimi, ndërsa atë të Ahiretit nuk ka kush e nxjerr prej falimentimit. Muhamedi (a.s) i pyeti një herë  shokët e tij: “Cilin njeri e quani te falimentuar?” Ata i thanë: “I falimentuar tek ne o profet i Zotit është ai njeri, që nuk i ka mbetur asnjë grosh në xhep, asnjë dinar e asnjë dirhem”. Profeti (a.s) ua ktheu:
“Jo, ky nuk është i falimentuari i vërtetë. I falimentuari i vërtetë është ai i ditës së Kijametit, është ai që ka për të dalë përpara Zotit me shumë namaz, me shumë agjërim, me shumë sevape dhe shumë Haxhe, por ky njeri ka bërë edhe disa punë të tjera.
Ai ka ofenduar dikë, ka sharë dikë tjetër, një tjetër e ka rrahur, ndërsa një tjetri ia ka prekur nderin, ka vrarë dikë dhe ka derdhur gjakun e dikujt tjetër.
Ky fillon dhe jep borxhin e tij. Por atë ditë borxhi s’jepet me para, jepet me sevape. I jep të parit sevapet e veta, derisa e shlyen borxhin e të parit, por ka dy tre apo katër njerëz që u ka borxh, që u ka hyrë në hak. Kështu vjen fundi dhe atij i mbarojnë sevapet, por akoma s’i ka larë borxhet e veta. Atëherë Zoti thotë: “Merr nga gjynahet e këtyre njerëzve, që u ke hyrë në hak!” Njeriu fillon e merr nga gjynahet e tyre dhe ato i rendohen mbi supe, derisa në fund e fusin në Zjarr”. Ky është i falimentuari përpara Zotit. Ka ardhur me male me sevape, dhe fundi i tij është zjarri i Xhehenemit. Ai, që kur i jep borxhet e tij, s’i ngelet kurrgjë, falimenton dhe fundin e ka në zjarrin e Xhehenemit.
I falimentuari i vërtetë tek Zoti është I falimentuari i vërtetë tek Zoti është ai që falet, por kurrë s’ka mësuar prej namazit të vet, është ai që agjëron një muaj, por kurrë s’ka marrë mësim prej këtij mësuesi të madh, është ai njeri që ka qenë në Haxh, por ai kurrë se ka respektuar emrin haxhi, është ai njeri që e quan veten musliman dhe njeri të mirë, por i ka hyrë në hak të tjerëve dhe kur fillon e lan borxhet e veta, s’i ngelet as edhe një sevap,përkundrazi përfundon në zjarrin e xhehenemit. Me të vërtetë imagjinoje një njeri të falimentuar.
Çfarë ia dogji sevapet këtij njeriu? Sevapet ja dogji ofendimi, gjuha e vet. Ai shan, ofendon dhe nëpërkëmb dinjitetin e njerëzve.
Ai me të vërtetë përmend emrin e Zotit me gjuhë, por po me atë gjuhe ai përmend fjalët e liga. Muhamedi (a.s) thoshte: “Ai që është besimtar, s’mund të jetë akuzues, s’mund të bëjë akuza të pabaza, ai s’mund të mallkojë, ai s’mund të jetë njeri i ulët, ai s’mund të jetë fjalëndyrë. Ai që i vepron këto punë, ai s’mund të jetë besimtar”.
Është e vërtetë sot, se në tre fjalë që thuhen. një e ke fjalë të pistë. Sot edhe plaku i vjetër skuqet nga turpi, ndërsa fëmija i vogël nuk skuqet prej kësaj fjale. Kjo është shumë e vërtetë, por besimtari është gjithmonë besimtar.
Atij i vjen turp, kur e dëgjon këtë fjalë e jo më ta thotë atë me gjuhën e tij. Ai njeri, që ka në gjuhën e tij emrin e Zotit, nuk duhet ta prishë atë me fjalë të pista, me fjalë të liga, se me të vërtetë këto fjalë të liga ia djegin punët. Mos përgojo të tjerët, mos merr gjynahet e të tjerëve e t’u japësh sevapet e tua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
[Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Kërce tek: