islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 2995 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri lazi82

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre Empty
MesazhTitulli: Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre   Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre EmptyMon 9 Nov 2009 - 10:56

Sulltan Murati nuk mundej të largohej nga ndikimi i ëndrrës I cili e kishte parë një natë më parë dhe e gjithë dita i kishte kaluar si i tillë.

Veziri i tij, Sijavush Pasha nuk mundi ta fsheh kureshtjen dhe e pyeti Sulltanin:

-Zotëri, mos ju mundon dicka?

Sulltan ashtu si ishte i zhytur në mendime iu përgjigj:

-Një natë meë parë pashë një ëndër të cuditshme. •

-Inshallah del e hajrit.

-Do ta shohim se a është e hajrit; apo e sherrit.

-Si mendoni?

-Pergatitu se do te dalim jashtë.

Pas këtyre fjalëve, Padishahu dhe Sijavush Pasha, me veshje të mullave (dijetarë Islam).U nisën në drejtim të Unkapanes. Kur arritën në Unkapanë,- sulltanit filloi t'i kujtohet saktësisht vendi që e kishte parë në ëndër. Bën ca hapa në të majtë dhe në të djathtë dhe filloi që të kërkoje dicka në tokë. Kur u kthye nga ana tjetër, në mesin e gjetheve qëndronte një trup i një njeriu. Ishte bash vendi që e kishte par në ëndër.

I pyeti njerëzit që ishin të pranishëm në atë vend: Kush është ky person?

Personat e pranishëm i thanë: "Aman, mos iu afroni fare! Ai është një pijanec!..

-Nga e dini ju këtë gjë?

-E kemi fqinjë plot 40- vjet, nëse nuk e dimë ne kush mund ta dije?

Një tjetër filloi që të flasë për njeriun që ishte i shtrirë për toke: Në fakt ai është një zanatci shumë i mirë. Punonte në carshinë e Azapllarëve. I bënte patkonjtë më të mira. Por atë që e fitonte nga puna, i harxhonte në alkool dhe në prostitucion. Në shtëpi Conte shishe te plota me verë dhe prostitute.

Një njeri më i moshuar nga mesi i të pranishmëve bërtiti i zernëruar: "Pyetni këta njerëz. Pyetni se valle ka parë ndonjëri këtë njeri në xhemat?

Njerëzit që ishin përreth shprehen mendimet e tyre për njeriun që kishte ndërruan jetë dhe u larguan prej aty, duke mos shikuar pas as edhe për një Moment. Padishahu që ishte veshur si mulla dhe veziri I tij, ngelën të vetmuar. Edhe Sijavush Pasha, duke menduar se Padishahu nuk ka pse të merret me një pijanec të tillë, fillon që të ec.

Sulltan Murati e ndalon atë, duke e pyetur se nga është nisur?

-Nuk e di, por mendova se ju nuk keni për të qëndruar afër këtij njeriu!..

-Atyre që u larguan nuk mund t'i them asgjë.. Por ne nuk mund të largohemi. Sidoqoftë, ky person është një njeri nga populli dhe ne duhet ta kryejmë varrimin e tij!...

-Po mirë, i dërgojmë ca hoxhallarë nga pallati, kështu që do të shpëtojmë nga përgjegjësial..

-Jo, nuk mundet, sepse akoma nuk e kemi kuptuar urtësinë e ëndrrës që e pashë!..

-Po mirë, cfarë më urdhëroni që të bëj?

-Vazhdojm me mullallëkun. Për herë të parë duhet të shpëtojmë nga trupi!..

-Sulltani im, po si do ta cojmë?

-Do ta cojmë ashtu sic i cojmë të tjerët!.. -

-Mos e bëni atë zotëri, ky do të duhet të lahet, të pastrohet, pastaj do të duhet që t'i vishet qefin dhe më në fund të varroset....

-Mos u merakos, i bëj unë të gjitha! Por, sëpari do të duhet të gjejmë një vend për t'ia larë trupin. Këtu menjëherë ka një mesxhid (faltore) e lagjes...

-Jo s'bën, të kishe ndërruar jetë ti, nga do të kishe dëshiruar të përcillesh?

-Nuk e di, ndoshta nga Xhamia e AjaSofisë, apo nga xhamia e Sulejmanisë, ose të Fatihut. Në Aja-Sofi dhe Sulejmanije ka shumë zyrtare të shtetit.

-Cohu, se shkojmë në atë drejtim. Dhe kështu, që të dy mullat hynë në xhami. Veziri vrapon andej-këndej dhe i gjen qefin dhe një arkivol për të ndjerin. Padishahu përgatit ujin në kazan të bakrit. Pastaj e lajnë trupin e të ndjerit sipas rregullave. Aty për aty fytyra e të ndjerit sikur merr një dritë, dhe nuk i përngjan fare një pijaneci. Buzëqeshja nga buzët e tij sikur donë të thotë dicka.

Padishahu dhe veziri fillojnë që ta duan këtë person... Trupin e mbulojnë me qefin, e vendosin në arkivole dhe e varrosin. Por, kishte edhe shume kohë për namazin. Vezirit i kujtohet dicka dhe e pyet padishahun:

-Sulltani im, me duket se jemi duke vepruar gabim.

-Pse?

-Ashtu te emocionuar as qe pyetem se a ka ndonje te aferm i ndjeri, por e sollem drejt ketu. Kush e di mund te kete gene i martuar, ndoshta ka grual..

-Ke te drejte. Une do to shkoj qe te pyes per kete gje, kurse ti prit prane kufomes. Padishahu pyeti esnafet e carshise dhe gjeti shtepine e njeriut. Nje grua e moshuar e hap deren. Me gjithe vemendje fillon qe t'i degjoje fjalet e Padishahut. Gruaja sikur ta kishte pritur kete vdekje.

-Na e ben hallall, thote gruaja. Duket qe je lodhur shume. Gruaja fillon qe t'i tregoje Padishahut me deshperim per njeriun tashme te ndjere.

-Burrin e kisha pak si te cuditshem.. Den ne mbremje ndreqte potkonj, por edhe pse kurre nuk perdorte alkool, me parate qe i fitonte shkonte blinte shishe me vere dhe pastaj ato i zbrazte ne banje!..

-Pse e bente ate? Qe mos te pinte ummeti i Muhammedit a.s.

-Pastaj i sillte prostitutat ne shtepi, duke i paguar aq sa nevojitej dhe u thoshte: "A ua bleva kohen tuaj?

Atehere duhet qe te veproni ashtu sic ju them une. Ai largohej, kurse une u lexoja pjese nga ilmihali dhe u tregoja rreth Islamit. Padishahu u habit.

-Shih, shih ti! Kurse populli mendon krejt ndryshe...

-Nuk i interesonte atij se cfare mendonte populli per te. Edhe une shume here i thosha se populli gabim do te te kuptoje ty dhe me beso se nuk do te kete kush te te varros.

-Po, tha, ke te drejte. Pastaj filloi qe vete te hape varrin e tij, i ndihmova dhe une.

-Po kufomen kush do ta laje?, i thashe.

Njehere filloi te qeshe gjate dhe pastaj me tha:

-Zoti eshte i madh moj grua. Pastaj, Cfar pune ka Padishahu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Pijaneci" qe kishte nur ne fytyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tregime Islame-
Kërce tek: