islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
60 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 60 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty96%Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty0%Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty0%Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty0%Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty1%Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty2%Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Durimi(sabri) është dritë e Besimtarit..!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! Empty
MesazhTitulli: Durimi(sabri) është dritë e Besimtarit..!!!   Durimi(sabri) është dritë  e Besimtarit..!!! EmptyTue 5 Apr 2011 - 23:31

Durimi është dritë e besimtarit e cila e udhëheqë në errësirat e sprovave, brengave dhe fatkeqësive të ndryshme me të cilat ballafaqohen gjatë jetës. Durimi është garanci me të cilën garantohet suksesi njerëzor pa të cilin nuk mund të arrihet
asgjë.Allahu i Madhërishëm termin durim në Kur'an e ka përmendur 90 herë. Desha që bashkërisht të përkujtojmë një rob të madh të Allahut,një pejgamber të ndershëm e të respektuar, Ejubin a.s. Allahu xh.sh. Ejubit a.s. i kishte dhuruar disa begati të mëdha:
1. Allahu i kishte dhënë pasuri dhe patundshmëri aq të madhe sa që vlera e asaj pasurie
nuk mund të matej.
2. I kishte dhënë me qindra rob (shërbëtor) që ishin
në shërbimin e tij.
3. I kishte dhënë një bashkëshorte besimtare dhe
tejet të bukur.
4. I kishte dhënë trup të bukur e të fuqishëm.
5. I kishte dhënë 14 fëmijë.
6. I kishte dhënë një popull i cili e dëgjonte dhe praktikonte këshillat e tij.
7. I kishte dhënë miq që shoqërohej me ata vazhdimisht, çfarë do të dëshironte secili prej nesh.
8. Bashkëvendësit e donin shumë dhe kishin një respekt të veçantë për te. dhe shume begati tjera.
Besimtar te nderuar, Ejubi a.s. ishte në një gjendje materiale,
shoqërore, psikike dhe në një nivel të lartë, për t'ia pasur lakminë
ç'do kush.
Kështu jetoi plot 50 vite, pa asnjë brengë. Pas kësaj lumturie dhe begatie, Allahu xh.sh. deshi ta sprovoj me një sprovë të madhe. Andaj në shembullin e Ejubit a.s. mund të gjejnë ngushëllim ata që janë në fatkeqësi, ndërsa mësim mund tmarrin ata që janë në begati.
Sprova e parë: ishte që Allahu ia murr tërë pasurinë dhe Ejubi a.s. mbeti i varfër. Të gjitha të hollat që i kishte futur në tregti dhe bujqësi humbën.
Sprova e dytë: I vdiqën të gjithë fëmijët.
Sprova e tretë: Të gjithë robërit u detyrua t'...i shes dhe në fund mbeti pa asnjë shërbëtorë.
Sprova e katërt që Allahu e sprovoi ishte sëmundja që e bëri të palëvizshëm.
Miqtë e braktisën duke u frikësuar nga sëmundja që e kishte goditur. Të gjithë e braktisën, përveç bashkëshortes dhe dy shokëve të ngushtë.
Tërë dynjaja e la! Ndërsa ne sot nga sprova më e vogël fillojmë të pyesim.
Çka kam bërë? Pse unë, i cili nuk ia dua të keqen askujt? .... etj.
Allahu në Kur'anin fisnik thotë: "E njeriu, kur e sprovon Zoti i tij, e
nderon dhe e begaton, ai thotë: "Zoti im më ka nderuar!"dhe pastaj vijon verseti: "Por, kur për ta sprovuar ia pakëson furnizimin (e varfëron) ai thotë: "Zoti im më ka nënçmuar" "Jo,nuk është ashtu! (punoni edhe më zi) ju nuk e përfillni bonjakun" (El-Fexhr, 15-17).
Ejubi a.s, pejgamber i dashur i Allahut, i humbi të gjitha dhe mbeti pa asgjë, pa fëmijët e dashur, pa shokë e miq, të
gjithë e braktisën. Ky është mësim për gjithë ata që nuk e njohin mossuksesin. Lëshohuni në tokë, mos lejoni që dynjaja t'ju verboj dhe të harroni se jeni robër të Zotit që jeni të varur nga mëshira e Tij.
Ke shumë para, ke ndikim në shoqëri, ke funksion dhe pozitë, të gjitha i ke .... Por, mos lejo që të gjitha këto të largojnë nga Allahu xh.sh., mos lejoni që të gjitha këto t'ju shmangin nga principet fetare dhe njerëzore.
Paramendoni kur Ejubi a.s. mbeti i varfër dhe i palëvizshëm, bashkëshortja e tij u bë shërbëtore për ta ushqyer burrin e saj. Kjo situatë e vështirë zgjati plot 18 vite. Për këtë, vëllezër të dashur, nëse ballafaqoheni me problemet jetësore bëni
durim,
sepse sprovat tona janë të vogla në krahasim me udhëheqësin e
durimtarëve, Ejubin a.s. Kur neve dikush na ankohet për ndonjë problem,
ne i themi: "Bën sabër! shpesh herë dëgjomë "Deri kurë? Nuk mundem më
...! Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "Durimi është dritë"
Secila vepër dhe për secilën lëvizje duhet durim. Për t'u larguar nga harami nevojitet durim, për bërjen e veprave të mira duhet pasur durim,për kryerjen e namazit, agjërimit, për dëgjimin e hutbes nevojitet durim ... jeta jonë në realitet është durim! Një dijetar ka thënë: A mendon se mund të arrish diç të vlefshme pa durim? Secila reformë vjen me durim, secili sukses vjen me durim, secila lumturi vjen me durim, në të kundërtën asgjë e keqe nuk na ndodhë e të mos jetë shkas i
mosdurimit. Dikush vjedh, sepse dëshiron të pasurohet shpejtë pa pasur durim, dikush bënë zina sepse nuk durim derisa të martohet, dikush blenë diplomën sepse nuk ka durim të mësoj, dikush konsumon
drogën sepse nuk mund të ballafaqohet me peripecitë e dynjasë ...
Pra,durimi është aq i rëndësishëm sa që Allahu xh.sh. jetën e një pejgamberi të dashur na e bëri shembull, model të gjallë për të na mësuar që të bëhemi të durueshëm! Sa herë që Allahu xh.sh.në Kur'an përmend durimin me të vjen
fjala ose i tërë verseti i cili paralajmëron fitoren dhe tejkalimin e sprovës si p.sh.: "Ne do t'ju sprovojmë me ndonjë frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta edhe nga frytet, por ti jepu myzhde durimtarëve" (El- Bekarë, 155). ose "Vërtetë të durueshmëve do t'ju japim shpërblim pa llogari"
Kjo është rruga e suksesit, kjo është rruga e lumturisë. (Të mendojmë për këtë verset dhe ta
praktikojmë në jetën tonë). Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "Dije se fitorja vjen me durim!" Mos të harrojmë se njëri prej emrave të bukur të Zoti është es-Sabur - Durimtari, dhe mjafton që ne të pajisemi me
bukurinë e këtij emri.
Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "Njeriut nuk i është dhënë dhuratë më e madhe se durimi". Kthehemi te Ejubi a.s.
Bashkëshortja e tij e ndershme ishte aq e lodhur nga puna, nënçmimi sa që një ditë Ejubit a.s i tha: "A nuk je i dërguar i
Allahut?" "Natyrisht që jam" ia ktheu ai. "Atëherë përse nuk e lutë Allahun të na lehtësoj vuajtjet tona?" Ejubi e pyeti: "Sa vite kemi jetuar në begati dhe rehati?" "50 vite" tha ajo. "Që sa kohë jemi në vështirësi" "18
vite" u përgjigj ajo. Atëherë Ejubi a.s. thë: "Allahu 50 vite më ka mbuluar me begati, a mos të kemi durim 18 vite? Pasha Allahun nuk do t'i lutem derisa të bëhen 50 vite durim" Në një rast gruaja ia solli një gjellë të shijshme. Kur e pa Ejubi a.s. e pyeti: "Nga kjo?" "E shita gërshetin tim për bërë këtë gjellë për ty" tha ajo. Ky gjest i bashkëshortes e preku thellë Ejubin a.s., nuk mund t'ia bëjë hallall vetit për vuajtjet e gruas së tij.
Vetëm atëherë vendosi t'i drejtohet Allahut xh.sh. për mëshirë dhe ndihmë. Dëgjoni lutjen e Ejubit a.s. të cilën na sjell si shembull Allahu i Madhërishëm në Kur'anin fisnik: "(Përkujto) Edhe Ejubin kur iu drejtua Zotit të vet me lutje: "Më gjeti belaja, e Ti je më mëshiruesi ndër mëshiruesit." (El-Enbija, 83). Pra, nuk u ankua, nuk përmendi detalet e vështirësisë
së tij. Më tej vazhdon: "Përkujto edhe robin tonë Ejubin kur me lutje iu drejtua Zotit të vet: "Djalli më ka goditur me mundime dhe vuajtje." (Sad, 41) Dhe Allahu iu përgjigj lutjes së tij: "Bjeri me këmbën tënde tokës! Ky është (ujë) i ftohtë, lahesh dhe pi." (Sad, 42)
"E nga mëshira jonë dhe mësim për ata që kanë të menduar Ne ia falëm familjen e tij dhe po aq sa ishin ata" (Sad, 43) Pas kësaj Allahu xh.sh. ia kompensoi të gjitha.
Si një përfundim madhështorë në tregimin e Ejubit a.s. janë fjalët e Allahut xh.sh.: "Vërtet Ne e gjetëm atë të durueshëm. Sa rob shumë i mirë ishte ai dhe i kthyer te Zoti" (Sad, 44) A keni dëgjuar ndonjëherë lavdërim më të bukur, më
përmbledhës, më përmbajtës, më emocionues se ky lavdërim i Allahut ndaj robit të Tij të sinqertë e durimtarë, Ejubit a.s.? I lutemi Allahut të na nderoj me durim i cili do të jetë dritë e lumturisë dhe suksesit në dy jetët, dhe të jemi prej robërve të sinqertë të Allahut të cilët pendohen shumë dhe janë durimtarë......Amin.
Për forumin:islamieshtedrit.com
Mundesoi:Uzeir Ibrahimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Durimi(sabri) është dritë e Besimtarit..!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» SABRI (DURIMI)…
» DURIMI - QËNDRESA (SABRI)
» Agjërimi është si pema,trungu është durimi,shpirti i tij i vetëm është devotshmëria.
» Namazi është miraxhi i besimtarit
» ALLAHU ESHTE I CILI E BEN ZEMREN E BESIMTARIT ME QAJTE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: