islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
64 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 64 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty96%Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty0%Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty0%Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty0%Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty1%Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty2%Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Empty
12052012
MesazhEjani të rinj! Të kërkojmë vetveten!

Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! Images?q=tbn:ANd9GcQcQzH7gQDWhWMYqtsR7ccAOrC38qwy3Kh9xvEIcEVdPdrYdNTm

A mund të themi se në familjet tona konceptimi i fesë ka qenë një problem? Kam përshtypjen se është diçka më tepër se kaq.
Të gjithë jemi në dijeni të faktit se gjyshërit dhe stërgjyshërit tanë apo siç jemi mësuar ta shprehim ndryshe këtë “të parët tanë” në një mënyrë apo në tjetrën e kanë jetuar fenë dhe janë përpjekur me të gjitha mundësitë që ta praktikojnë atë. Por që fatkeqësisht ishte periudha e sistemit komunist që i la njerëzit në errësirën e injorancës duke i larguar nga konceptimi dhe mendimi mbi fenë dhe duke i bërë ata që të përkëdhelnin ateizmin, pa e ditur në fakt se ç’po bënin. Dhe është pikërisht brezi i prindërve tanë që mbetën
peng e kësaj fatkeqësie aq sa herë herë mendonin se ato lutje apo ato rite fetare që vazhduan t’i bënin tashmë haptazi në periudhën e demokracisë të moshuarit, u përkisnin vetëm atyre (pra të moshuarve).
Shumë herë kur të rinjtë pyesin prindërit e tyre për këto rite fetare, prindërit të zhytur në këtë “injorancë”, ngaqë nuk dinin t’u kthenin përgjigje, përpiqeshin që t’u shmangeshin në mënyra të ndryshme dhe kjo bëri që brezi i ri asnjëherë të mos merrte përgjigje qoftë edhe të pjesshme për
problemet fetare, por që këta prindër nuk e kuptonin këtë që ato vetë po bëheshin shkaktarë që të mbanin peng të injorancës edhe fëmijët e tyre edhe pse jeta evoluon me hapa tepër të shpejtë.
Nga ana tjetër e medaljes kemi një realitet të zymtë ku për vetë kushtet dhe realitetin që jetohet, ka shumë të rinj që kërkojnë të dinë diçka më shumë nga ato që kanë dëgjuar në lidhje me problemin në fjalë, por që fatkeqësisht pengohen nga prindërit e tyre të cilët vazhdojnë të paragjykojnë mjaft ashpër duke shkuar deri në atë pikë saqë pandehin se të merresh me një problem të tillë është një “prapambetje”.
Unë jam i mendimit se çdo mendje e shëndoshë njerëzore do ta shqyrtonte si tepër të gabuar një reagim të tillë kaq të ashpër.
Së pari, nuk duhet harruar që detyra e prindit nuk është vetëm thjeshtë sigurimi i veshmbathjes apo i ushqimit për fëmijën. Detyrë parësore e tyre është padyshim arsimimi i fëmijëve. Dhe tashmë dihet që ky arsimim fillon pikësëpari tek familja, pasi prindi është edhe mësuesi i parë i fëmijës. Asnjëherë s’mund të pajtohem me ato prindër që thonë: “nuk përzihem në mësimet e fëmijës”. Është detyra juaj prindër që të kujdeseni hap pas hapi me edukimin e fëmijës suaj pasi kjo është një përgjegjësi që keni marrë përsipër dhe
është edhe një domosdoshmëri që e kërkon vetë jeta.
Së dyti, jam i mendimit se sot çdo njeri që i thotë vetes se është i pjekur mendërisht, duhet patjetër të informohet për shumë e shumë probleme të kohës. Dhe një nga këto probleme është edhe çështja fetare. Një filozof i shquar thoshte “Ajo që di unë është se nuk di asgjë” Ndërsa vetë Profeti ynë Muhammedi (a.s) thoshte: “Kërkojeni diturinë nga djepi deri në varr” duke theksuar kështu edhe domosdoshmërinë e kërkimit të dijes dhe faktin edhe më të rëndësishëm që kërkimi i dijes nuk njeh moshë.
Atëherë mos vallë jemi aq të aftë aq sa nuk kemi nevojë për të mësuar më tepër, për të ditur diçka më shumë nga ajo që dimë, për t’u informuar më shumë për problemet që na shfaq koha dhe që presin përgjigje vetëm prej nesh? A nuk mendojmë se çdo ditë që kalon është një kohë e humbur për ne?
Unë besoj se të gjithë kemi nevojë për më shumë arsim dhe kulturë dhe asnjëherë nuk duhet të mjaftohemi me aq sa kemi, pasi dija është një brilant i çmuar dhe po e lë të ikë, nuk të vjen më në dorë. Dija është një burim uji i pashtershëm ku çdo moment kemi nevojë për të. Asnjëherë nuk është vonë për të ditur diçka më shumë.

Prandaj nga këtu del edhe ajo që prindërit e kanë për detyrë të informojnë fëmijët e tyre për problemet e jetës dhe në rastin konkret për çështjen e fesë. Ata vetë nuk duhet t’i pengojnë asnjëherë fëmijët e tyre që të merren apo të mësojnë diçka për fenë e tyre dhe për fetë e tjera. Bile përkundrazi duhet të jenë ato të parët që të mësojnë për fenë në mënyrë që të dinë t’u japin shpjegim edhe problemeve që hasin ato dhe fëmijët e tyre. Ata duhet t’u shmangen paragjykimeve, të mos pajtohen asnjëherë me to, por të kërkojnë gjithmonë të vërtetën në mënyrë që edhe ato vetë të orientohen dhe të udhëzohen në rrugë të drejtë.
Me këtë rast unë i bëj një thirrje së pari të gjithë prindërve që t’u hapin rrugë fëmijëve të tyre që ta kërkojnë dijen dhe së dyti të rinjve: Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: reddit

Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten! :: Komentet

No Comment.
 

Ejani të rinj! Të kërkojmë vetveten!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» A duhet të kërkojmë falje?
» Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit
» Shkëputje nga libri: ─ Ejani në Namaz - Abdullah Yildiz
» Njeri..Njiheni vetveten.
» Muhammedi a.s. a do ta mashtronte vetveten?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: