islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Teme islame] Islami kerkon musliman!
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 5:13 nga Admin

» [Artikull] Vesveset dhe rrugët e shpëtimit prej tyre
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:46 nga Admin

» [Teknologji dhe shkence] Programi kompjuterike thote se bibla eshte shume me e dhunshme se Kurani
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 4:24 nga Admin

» [Tregim Islam] Dy Fjale
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:53 nga Admin

» [Tregim islam] I Dituri dhe Farketari
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 16 Oct 2019 - 3:43 nga Admin

» (Tregim Islam) 5 Keshilla
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 3:22 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 11.10.2019] Tema: "Udhetimi I shpirtit"
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:39 nga Admin

» [Hudbe e Xhumas 04.10.2019] Tema:I Falimentuari I Ahiretit
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 2:15 nga Vizitor

» [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50 nga Admin

» [Artikull islam] Si e redukton feja depresionin dhe si e shëron tërësisht atë? Ja dhe përgjigjet shkecore!
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:36 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Nesër mblidhen ministrat e BE-së, Shqipëria temë kryesore
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:30 nga Vizitor

» [Lajme Ditore] Mbretëresha mban fjalim, hap zyrtarisht parlamentin britanik
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:27 nga Admin

» [Lajme Ditore] Spanjë:Gjykata Supreme dënon 9 liderët e Katalonjës
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:24 nga Admin

» [Lajme Ditore] Trump: Askush të mos presë që forcat amerikane do të konfrontohen me Turqinë
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:22 nga Admin

» [Lajme Ditore] Kërcënon presidenti kinez: Kushdo që tenton të ndajë Kinën do përfundojë me trupa të copëtuar
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:19 nga Admin

» [Lajme Ditore] Nobeli për Ekonominë, qasja e studiuesve në luftën kundër varfërisë
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 21:16 nga Admin

» Film serik islam...............Ramazani i fundit
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 14 Oct 2019 - 17:35 nga Admin

» Foto Duaja e dites së tret
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 8 May 2019 - 16:41 nga Admin

» Gjerat qe nuk e prishin agjerimin
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 20:06 nga Admin

» *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 20:01 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Ramazani Muaji I meshires
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 7 May 2019 - 4:40 nga Admin

» Mesazh urimi i stafit të Forumit me rastin e fillimit të muajt të Ramazanit
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 5 May 2019 - 15:42 nga Admin

» Hudbe e Ardhjes së Ramazanit: "Gëzohuni se ju ka ardhur Ramazani!"
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 5 May 2019 - 12:17 nga Admin

» Gjashtë fakte për vezët
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:30 nga Admin

» Dhjetë përgëzime për atë që e fal namazin e sabahu
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:23 nga Admin

» Allahu ma dërgoi Islamin në shtëpi.
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyMon 8 Apr 2019 - 19:15 nga Admin

» Pa internet mund të qëndrojmë, por pa kufij jo!
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 7 Apr 2019 - 19:22 nga Admin

» Lajmet Ditore: Prekëse, bashkohet me familjen 21 vjet pasi u rrëmbye
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:50 nga Admin

» Lajmet Ditore: BE heq vizat për britanikët, pavarësisht sherrit për Gjibraltarin
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:48 nga Admin

» Lajmet Ditore: Zvicër, gabimet e mjekëve shkaktojnë mijëra vdekje
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:44 nga Admin

» Lajmet Ditore: Del në ankand tenda e Gedafit, ja në cilat shtete u vendos ajo
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyWed 3 Apr 2019 - 20:42 nga Admin

» [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Frankenthalit 29.03.2019 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema: “Israja dhe Miraxhi,mrekulli,bindje dhe dhurat nga Allahu xh.sh”
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:41 nga Admin

» Namazi është miraxhi i besimtarit
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptyTue 2 Apr 2019 - 21:29 nga Admin

» Rrugët moderne që të shpien në imoralitet
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:36 nga Admin

» Vlera e qumshtit te dhise (Foto tekst)
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:25 nga Admin

» Mbreti misterioz [Tregim islam]
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 18:10 nga Admin

» Makil Ibn Jesar- RADIJALLAHU ANHU
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:24 nga Admin

» Shkence:Historia e një astronauti
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 13:19 nga Admin

» TREGIMI I NJERIUT BANOR I XHENETIT
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySun 31 Mar 2019 - 12:52 nga Admin

Koha deri ne Ramazan

Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3000 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri giannitifeki@gmail.com

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24181 artikuj v 13345 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Share
 

 Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. Empty
MesazhTitulli: Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh.   Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySat 31 Mar 2012 - 20:57  • Njerezit nuk jane te njejte,besimi i tyre nuk varet nga dikush tjeter pos asaj qe ata besojne.Kjo bene qe njerezit te dallohen ndermjet njeri-tjetrit.Prandaj askush askujt nuk i jep te drejten e mohimit e asaj qe All-llahu xh.sh.ka thene.Po qe se dhe prinderit e tu besojne ne diqka tjeter ke te drejten ti kundershtosh,jo te mos i respektosh,por si besimtar ti udhezosh,mbase ti mund te jesh shkaktar qe ata te gjejne shpetimin ne saje tenden....! Te jesh rruga e shpetimit per ta.. Te mbetesh arsyea qe ata arriten te gjejne udhezuesin e tyre... Apo ti te mbetesh arsyeja qe ata te besojne ne dike dhe diqka tjeter... Te mbetesh e vetmja rrrugedalje per ta,apo ti braktisesh ne momentin kur ata kane me shume nevoje per ty....!Cili eshte mendimi juaj? Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. 483844
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8322
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 37
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. Empty
MesazhTitulli: Re: Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh.   Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. EmptySat 31 Mar 2012 - 23:44

E-selamu alejkum....Ja sërisht na vjen një temë e mirë në diskutim Allahu ju shpërbleft për këtë temë.
Në botën në të cilën jetojm kemi raste të ndryshme të raporteve prind fëmijë dhe anasjelltas.Muslimani duhet të bërballet me raste të ndryshme duke këshilluar dhe duke bërë durim siç thotë edhe Allahu xh.sh: Ves-stainu bis-sabri ves-sala.Inallahe meas-sabirin: Këshillo me sabër dhe namaz.Vërtetë Allahu është me besimtarët.
Sa i përket prindërve ne duhety gjithmonë ata ti respektojm, ti ndëgjojm në çdo gjë vetëm kur vjen në pyetje Allahu xh.sh dhe urdhëri i tij nuk ndëgjohen ata por assesi nuk guxojm që ata ti braktisim e mos ti respektojm sepse ndoshta ne do të bëhemi shkak duke këshilluar çdo her që Allahu xh.sh ti udhëzoj sepse Allahu xh.sh i ka në dy gishtat e Tij zemrat e njerëzve dhe i rrotullon si don.
Ndryshe ne e dim urdhërin e Allahut xh.sh në lidhje me prindërit që na drejtohet në Suretul Isra ajeti 23-24:
Zoti yt ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as “of - oh”, as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese).
Dhe në shenjë mëshire shtrije pranë tyre krahun përulës e respektues dhe thuaj: “Zoti im! Mëshiroi ata të dy, sikurse më edukuan mua kur isha i vogël”.


Pra ne duhet prindërit ti respektojm, ti ndëgjojm mos ua ngrem zërrin mos i braktisim tua shtrim krahun e mëshirës të bëjm lutje për ta gjithmonë.Të përdorim metoda të ndryshme që vetëm e vetëm t`ua bëjm të dashur islamin.Kemi shumë raste të prindërve që nuk kan qen besimtarë si nga Pejgamberët siç është rasti me Azerin babën e Ibrahimit a.s i cili ishte putist si dhe putandreqës por megjithatë ai u obligua ta respekton atë edhe kur u obligua që të largohet nga ai vend shkaku i torturave i tha babait o babai im shumë më dhimbsesh do të bëj dua ndoshta Allahu ta zbut zemrën.Kemi arste të ndryshme me As-habët e Pejgamberit a.s siç është rasti i një nëne kur iku drejtua një As-habi tha nëse ti do të vazhdosh në fenë e Muhammedit unë nuk do të ha buk dhe nga uria do të vdes dhe ti do të turpërohesh shkaku i vdekjes sime e ai Sahabiu iu drejtua oj nëna ime shumë më dhimbsesh me të vërtetë dua që ehd eti të jesh në fenë e Muhammedit por nëse edhe 1000 her vdes dhe 1000 ringjallesh unë kurrë nuk e lë këtë fe.Pra njeriu duhet të jet këmbngulës në dinin e Allahut por të këshillon me butësi e mos të bëhet arogant në këshillim e në bised me asnjë e sidomos me prindërit.

Ki ishte mendimi im sa i përket temës Allahu inshallah udhëzon të gjithë prindërit musliman dhe së bashku inshallah na takon në Xhennetet e pregatitura nga Ai.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Temë në diskutim: "Të kundërshtosh prindërit në qoftë se ata mohojnë fjalën e All-llahut xh.sh.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Diskutime Islame-
Kërce tek: