islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
4 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 4 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty96%[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty0%[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty0%[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty0%[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty1%[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty2%[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Empty
MesazhTitulli: [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati   [Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati EmptyTue 28 Oct 2014 - 21:37

[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati Thumbs_img_8420

[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati IMG_8437Due giorni di visite e incontri della delegazione UCOII guidata dal Presidente Izzeddin Elzir per stringere ulteriormente i rapporti culturali con l’islam storico nei paesi dell’Est Europa.
La visita al Centro Islamico di Rijeka in Croazia ( Stato di recente adesione all’Unione Europea) , era una tappa fondamentale nel viaggio, spiega Dr. Nader Akkad ricercatore del centro culturale islamico di Trieste, serviva per conoscere la comunità islamica locale e ammirare la bellezza architettonica di uno dei più bei centri islamici in Europa. Stile modero con quattro semi cupole integrate armonicamente e coperte di lastre in acciaio che riflettano le luci solari con colori di differente tonalità nell’arco della stessa giornata, su una cupola scorre l’acqua in cascata per essere raccolta su un pavimento vetrato visibile dal piano sottostante.
È un cento culturale polifunzionale, illustra l’Imam di Rijeka Hajrudin ef. Mujkanovic, che è stato inaugurato l’anno scorso ed è costato circa dieci milioni di euro donati da diversi paesi tra cui il Qatar. Il centro continente tutti gli spazi funzionali per essere un centro di Culto e Cultura Islamico, uno spazio collettivo all’aperto con bella vista sul mare dell’Adriatico, e può ospitare fino a cinque mila persone con una sala di culto all’interno con un unico vano grande che ospita fedeli in preghiera (fino a 800 uomini) e, raggiungibile dall’interno della sala, un sopra piano che ospita circa 200 donne. Il Centro dispone inoltre di un ristorante-bar con terrazza bella vista mare, una scuola con diverse aule di insegnamento attrezzate per diversi età e un asilo nido, Dispone il centro anche di diversi mini appartamenti per Imam e Ospiti, di una sala grande per le conferenze internazionali attrezzata per intrepreti di diverse lingue, e una sala di ricevimento degli ospiti arredata in stile arabesco.
Il viaggio è continuato da Rijeka con tappe a Bihać una città nella parte nordoccidentale della Bosnia sul Fiume Una, e Jajce  città delle cascate nella confluenza dei fiumi Pliva e Vrbas, per raggiungere poi Sarajevo.
A Sarajevo il Presidente Izzeddin ha avuto una riunione con il Gran Mufti Emeritus della Bosnia Dr. Mustafa Ceric. “E’ stato un colloquio amichevole e molto cordiale – spiega Izzeddin – ho manifestato la volontà della Comunità Islamica italiana (dell’UCOII) di intraprendere un rapporto di collaborazione e amicizia con le Comunità Islamiche storiche in Europa.  Da parte sua Dr. Mustafa Ceric ha manifestato la massima apertura per una collaborazione su progetti culturali con l’UCOII mirati a sviluppare proficue relazioni che possano suscitare un vivo sentimento di fratellanza e reciproca amicizia con la comunità islamica in Italia.
All’incontro ha partecipato Dr. Yasser Tayeb presidente della comunità araba siriana di Reggio Emilia , che ha illustrato il lavori di solidarietà umanitaria che la  comunità araba siriana in Italia sta facendo a favore del popolo siriano, e i progetti umanitari di collaborazione con le altre comunità arabe siriane in Europa.
La riunione con Mustafa Ceric, si è conclusa con una visita guidata da Dr. Semso Osmanovic all’ ufficio di presidenza della Riyasat dove è avvenuto un cordiale incontro con Dr. Mirsad Kalajdzic responsabile dell’ufficio dei Bosniaci in Diaspora, che ha illustrato al presidente dell’UCOII, la situazione della comunità Bosniaca in Europa e i progetti della Riyasat a loro favore.
A Sarajevo il Presidente Izzeddin ha commemorato la fine della recente guerra in Bosnia (conclusa con l’accordo di Dayton 1995 visitando il Museum Alija Izetbegovic e il cimitero dei martiri dell’assedio di Sarajevo e la tomba di Alija Izetbegovic) leggendo la Fatiha e una preghiera pacificante per le anime dei caduti.
Il Presidente durante la visita a Sarajevo ha ammirato il grande sviluppo che ha avuto il paese negli ultimi anni, era meritevole spiega Izzeddin, la visita alla biblioteca di Gazi Husrev Begova resa eccezionale dopo i recente restauro con finanziamento dello stato di Qatar, non di meno l’incontro con molti Imam delle mosche che ci hanno accolto con grande gioia.
Uscendo dalla Bosnia verso l’Italia, abbiamo raggiunto la storica moschea di Zagabria in Croazia, ammirando la bellezza della sua architettura. I responsabili della Comunità Islamica di Zagabria hanno illustrato al presidente Izzeddin gli sviluppi futuri del progetto della Comunità Islamica croata, resi possibili dalla ottima integrazione dei musulmani di maggioranza Bosniaci in Croazia.
A termine del viaggio, un’ottima cena nel ristorante della moschea di Zagabria con la famosa zuppa dei legumi della Pentola Bosniaca, concludendo con un bellissimo canto melodico da Mahmoud Kasabji della Comunità Croata, in onore di questa storica visita, salutandoci quindi con il famoso saluto dei Bosniaci Musulmani:
“Allah Amanat”.
Dr. Nader Akkad

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Lingua Italiana] Storico incontro UCOII con i Musulmani Croati
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Italiano-
Kërce tek: