islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

» (Artikull) 6 Mënyra të lehta për të fituar sevape (shpërblime) edhe pas vdekjes tënde.
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptySat 18 Jun 2022 - 18:58 nga Admin

» (Tregime Islame) Brenda çdo balte, gjendet një thesar
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptySat 18 Jun 2022 - 18:44 nga Admin

» Tema Islame) Ndjenja për jetën
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptySat 18 Jun 2022 - 17:28 nga Admin

» (Tregime Islame) Pëllumbi syçelë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:24 nga Admin

» (Tregime Islame) Perandori kinez dhe shkëmbi në rrugë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyFri 17 Jun 2022 - 20:06 nga Admin

» (Tregime Islame) Kur mirësia e mund dredhinë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:17 nga Admin

» (Tregime Islame) Gruaja që e fejoi burrin e saj nga Zoti i saj
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyThu 16 Jun 2022 - 17:09 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbaje një derë të hapur me Zotin!
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 15 Jun 2022 - 15:38 nga Admin

» (Tregime Islame) Sekreti i lumturise (tregim)
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyWed 15 Jun 2022 - 5:48 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty96%(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty0%(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty0%(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty0%(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty1%(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty2%(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24380 artikuj v 13528 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8511
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Empty
MesazhTitulli: (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës   (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13

(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës Veshka10 Në stinën e nxehtë të verës, trupi i njeriut është shumë i brishtë dhe goditet në disa fronte. Këputja fizike nga vapa dhe dehidratimi janë dy probleme që shkaktojnë shumë stërmundim për shumë organe në trupin e njeriut.
Në përkujdesjen ndaj shëndetit në stinën e verës, njeriu duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm ndaj veshkave.
Roli i veshkave në organizëm
Veshkat ruajnë ekuilibrat e lëngjeve në trup. Ato filtrojnë mineralet dhe mbetjet ushqimore apo ato të medikamenteve nga gjaku.
Për këto funksione bazë, veshkat kanë nevojë për shumë lëngje që të pastrojnë organizmin nga toksinat dhe infeksionet e mundshme.
Si të përkujdeseni për veshkat në stinën e verës
Nga rrjedha e përditshme e jetës, mund të harrojmë shumë hapa bazë për mbrojtjen e shëndetit, sidomos në ditët përvëluese të verës.
Në verë duhet të tregoheni të vëmendshëm ndaj shëndetit të veshkave, i cili përkeqësohet si pasojë e temperaturave të larta.
Këto të fundit mund të nxisin formimin e gurëve në veshka ndërkohë që dehidratimi mund të shkaktojë një dështim akut të tyre.
Konsumoni më shumë lëngje
Konsumi i pakët i lëngjeve dhe ujit mund të nxisë infeksionet e veshkave dhe ato urinare sepse veshkat nuk e pastrojnë organizmin dhe toksinat mbeten brenda nesh.
Sugjerohet konsumi e 1.5 deri në 2 litra ujë në ditë për të mbajtur infeksionet larg.
Uji me limon dhe dhalli janë dy mënyra të mira jo vetëm për tu hidratuar por edhe për më shumë shëndet.
Kujdes me medikamentet
Tregoni durim me dhimbjen dhe përpiquni të frenoni dëshirën për të konsumuar një ilaç kundër dhimbjes.
Konsumi i tepruar i këtyre ilaçeve mund të shkaktojë probleme në funksionin e veshkave.
Një prej këtyre ilaçeve që i bën dëm veshkave është ibuprofeni i cili nuk duhet konsumuar rregullisht dhe pa u konsultuar me mjekun.
Shmangni kafeinën
Kafeina ju dehidraton dhe ky i fundit i stërmundon veshkat.
Përpiquni të hani sa më shumë perime dhe fruta të cilat e mbajnë trupin të freskët.
E fundit por jo nga rëndësia, ekspertët këshillojnë shmangien e qëndrimit afatgjatë në diell që të mos dehidratoheni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
(Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vlera e agjërimit në periudhën e verës
» [Shendetesi] Vaji I Rigonit
» [SHENDETESI] Panxhari i kuq dhe vlera e tij
» [Shendetesi] 9 Ushqime kunder Alergjike
» [Shendetesi] 8 Përfitimet e ujit me limon

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Shëndetësi-
Kërce tek: