islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty20%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty7%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty7%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty7%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty7%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty7%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty7%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty37%Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 74
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty
MesazhTitulli: Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)   Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) EmptyFri 22 Jun 2012 - 14:52

Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)


Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) Empty-quarter-ng


SAND and only sand for thousands of kilometers extending over four nations, Rub al-Khali or the Empty Quarter is the world’s largest sand desert. Uninhabited one may think but the Bedu tribes have survived on the edge since before recorded time.

Sand dunes reach as high as 250 meters, while billions of glittering stars light up its night sky – a feat hikers and campers, locals and expats, don’t like to miss. Formidable conditions – extremely high temperature and dry as a bone – have kept travelers and settlers far away.

To say this place was once luscious green, with lakes and ponds and springs, chirping birds, grazing deer, sleeping water buffaloes, and of course devouring humans would be an unaccepted blasphemy, a madman’s dream, and a creative myth. Yet it’s all true – facts are stranger than fiction.

Much has been written about this Quarter by experts (references at the bottom). Archeologists and geologists have found remains of thousands of lakes (in two periods: between 37,000 and 17,000 years ago and between 10,000 and 5,000 years ago), fossils of cattle and hippos, and of flint tools including knives, scrapers, borers and arrowheads. The mission, the hard work, and the use of technology by scientists to uncover details have all been documented in chronology.

This piece is about the people who inhabited a part of the area. Who were they and what happened to them?

National Geographic reports: “In 1932 Bertram Thomas recorded Bedouin tales of a fabled trading city that disappeared beneath the sands of the Empty Quarter, beginning a love affair between Western explorers and the ancient city of Ubar. According to myth, Ubar was a sumptuously rich city, grown fat from the frankincense trade. Said to have been destroyed as punishment for its inhabitants’ impiety, the city remained elusive for centuries.” [1]

How much of a myth are these stories of Muslim Bedus?

“Did you not see how your Lord dealt with Aad? Iram (the city) of the pillars, The like of which were not created in the land?” (Quran, 89:6-8)

The people of Aad lived in an area between Yemen and Oman. [2] Iram “refers to the House of the kingdom of Aad” as mentioned by early scholars like Qatadah and As-Suddi. [3]

The Quran additionally says “of the pillars” because they lived in trellised houses that were raised with firm pillars. [4]

“Do you build high palaces on every high place, while you do not live in them? And do you get for yourselves palaces (fine buildings) as if you will live therein forever?” (Quran, 26:128-129)

The National Geographic article continues: “It wasn’t until 1992, after decades of fruitless exploration, that scientists finally made headway. Using space-based radar imagery, they detected ancient caravan tracks that converged near modern-day Shisr in southwest Oman. Their excavations uncovered a large octagonal fortress with thick walls standing ten feet (three meters) high, along with eight towers at its corners. Greek, Roman, and Syrian pottery shards discovered in the ruins – the oldest dating from 4,000 years ago – suggested the site was indeed animportant trading center. The fact that the city seemed to have met with a rather cataclysmic end – much of it fell into a sinkhole created by the collapse of an underground limestone cavern – was compelling evidence to suggest that this was indeed the fabled city of Ubar.” [5]

The myth busted! The Quran is the most truthful and protected book known to mankind.

More evidence of Iram is found in the December 1978 edition of National Geographic magazine. In 1973, the city of Ebla was excavated in Syria. The city was discovered to be 4,300 years old. Researchers found in the library of Ebla a record of all of the cities with which Ebla had business ties. On the list was the specific name of the city of “Iram.” The people of Ebla had apparently conducted business with the people of “Iram.”

These fascinating details hint at yet another (among the infinite) proof of the divinity of the Quran. Presenting such historic, precise details of a people who lived thousands of years before the advent of Prophet Muhammad (peace be upon him) during a time void of academic research and technological advancement is not humanly possible.

Leaving aside these intriguing details, let’s come back to our original question: Who were these people? We must know that the Quran is not a book of history or science. It does have many signs for people to believe in it – historic, scientific, literary, etc – but its primary purpose is to guide humanity.

The story of Aad is one for our guidance. Aad were the strongest people of their time in their physical stature, and were the mightiest in power. But they were rebellious, arrogant, and disobedient tyrants. They worshiped false gods besides Allah. They abused the blessings and power they had, and they spread corruption on earth.

“As for Aad, they were arrogant in the land without right, and they said: “Who is mightier than us in strength?” See they not that Allah Who created them was mightier in strength than them. And they used to deny Our verses!” (Quran, 41:15)

As with every disbelieving nation in the past, Allah first sent a prophet to the people to remind them and call them back towards righteousness.

“Aad denied the Messengers. When their brother Hud said to them: “Will you not fear Allâh and obey Him? Verily, I am a trustworthy Messenger to you. So fear Allâh, keep your duty to Him, and obey me. No reward do I ask of you for it; my reward is only from the Lord of the Universe. “Do you build high palaces on every high place, while you do not live in them? And do you get for yourselves palaces (fine buildings) as if you will live therein forever? “And when you seize (somebody), seize you (him) as tyrants? “So fear Allâh, keep your duty to Him, and obey me. And keep your duty to Him, fear Him Who has aided you with all (good things) that you know. He has aided you with cattle and children. And gardens and springs. Verily, I fear for you the torment of a Great Day.” They said: “It is the same to us whether you preach or be not of those who preach. This is no other than the false tales and religion of the ancients. And we are not going to be punished.” So they denied him, and We destroyed them. Verily, in this is indeed a sign, yet most of them are not believers.” (Quran, 26:123-139)

How were they destroyed?

And as for Aad, – they were destroyed by a furious violent wind! Which Allah imposed on them for seven nights and eight days in succession, so that you could see men lying overthrown (destroyed), as if they were hollow trunks of date palms! Do you see any remnants of them? (Quran, 69:6-8)

For seven nights and eight days continuously they were battered with a cold, violent wind. Was it a massive cyclone or a turbulent wind carrying tons of sand? We don’t know. Its magnitude and nature may not be known to us, but we know it was severe and it rooted out these people. Only Prophet Hud and the people of Aad who believed in him were saved. They migrated to Hadramout in Yemen and settled there.

The last verse is quite interesting: “Do you see any remnants of them?” Which means, as Ibn Kathir said, “Do you find any one of them left or anyone who even attributes himself to being from them?” This is the obvious meaning.

However, there’s one remarkable fact. Retired Aramco geologist Hal McClure, who in his 1984 doctoral thesis at London University reported in detail on the lakes, says there are no fossil remains of humans there. “Absolutely none” have been found at the lake, he said, though explorers have found flint tools, including knives, scrapers, borers and arrowheads. [6]

“Do you see any remnants of them?” The verse is absolutely right even if there were fossils because there are no people of Aad living today. But could it also mean they were destroyed without a trace left behind?

So next time when we’re out in the Empty Quarter, enjoying the sand dunes and the glittering night sky, let’s remember how it was once a trading center, with gardens and gushing springs, inhabited by a powerful and rich civilization, but who made life hell on earth and rebelled against God.

Let’s remember how an entire city lies buried beneath the sand we’re camping upon.

________________

[1] National Geographic Magazine; [URL="http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/0502/feature1/index.html"]link[/URL]

[2] Ibn Kathir, Stories of the Qur’an

[3] Tafsir Ibn Kathir (abridged), English translation, vol. 10, p. 472, Darussalam

[4] Ibid., p. 471

[5] Op. Cit.

[6] Arthur Clark, Lakes of Rub al-Khali, pp. 28-33 of the [URL="http://www.saudiaramcoworld.com/issue/198903/lakes.of.the.rub.al-khali.htm"]May/June 1989 print edition of Saudi Aramco World[/URL].

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter) 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lost city under Rub al-Khali (Empty Quarter)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: