islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
DOSDOĞRU OLMAK EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
DOSDOĞRU OLMAK EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DOSDOĞRU OLMAK EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DOSDOĞRU OLMAK EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
DOSDOĞRU OLMAK EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
DOSDOĞRU OLMAK EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DOSDOĞRU OLMAK EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
DOSDOĞRU OLMAK EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
DOSDOĞRU OLMAK EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
DOSDOĞRU OLMAK EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
DOSDOĞRU OLMAK EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
DOSDOĞRU OLMAK EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
DOSDOĞRU OLMAK EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
DOSDOĞRU OLMAK EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
DOSDOĞRU OLMAK Empty20%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
DOSDOĞRU OLMAK Empty7%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
DOSDOĞRU OLMAK Empty7%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
DOSDOĞRU OLMAK Empty7%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
DOSDOĞRU OLMAK Empty7%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
DOSDOĞRU OLMAK Empty7%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
DOSDOĞRU OLMAK Empty7%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
DOSDOĞRU OLMAK Empty37%DOSDOĞRU OLMAK Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 DOSDOĞRU OLMAK

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 74
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

DOSDOĞRU OLMAK Empty
MesazhTitulli: DOSDOĞRU OLMAK   DOSDOĞRU OLMAK EmptyMon 2 Jul 2012 - 20:22

DOSDOĞRU OLMAK


Dosdoğru olmak,Allah’ın istediği istikamette olmak ve o istikamet üzerinde kalabilmek gerçekten zor bir iştir.Allah Rasulu s.a.v. Hud suresi 112.ayet nazil olduğunda yani “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” ayeti indiğinde “Hud suresi beni ihtiyarlattı” demiştir.

Şeytan insanları Allah’ın yolundan,istikametten ayırmak için gerek sağdan,gerek soldan,gerek arkadan gerekse önden yaklaşarak vesvese vermeyi kıyamet zamanına kadar sürdürecektir.Bizler namazlarımızda günde en az 40 kez Fatiha suresini okuruz.Bu surede “Bizi dosdoğru yola ilet” ifadesini kullanırken aslında şunu demek istiyoruz:”Ey Rabbim! Bizi dosdoğru yol üzerinde sabit kıl,devamlı olalım,ayaklarımızı kaydırma,hidayet üzere,dosdoğru yol üzere olalım”

Dosdoğru olmak,doğru olmaktan da öte bir anlam ifade ediyor.Dosdoğru olduğunu veya o yol üzerinde olduğunu ifade eden kimselerin sahip olması gereken özellikler olmalıdır.Toplumda insanlarla bir mülakat yapsan ve onlara bu konuda soru sorsan,inanın hepsi de kendinin doğru-dosdoğru kimseler olduğunu söylemekten çekinmez.

-Yalan söylemeye alışmış politikacı,

-Zalim idareci

-Üçkağıtçı,insanları nasıl aldatırım veya ne kadar bu işten kârlı çıkarım diye düşünen esnaf,ticaret adamı

- Camiye gelen cemaate gerçekleri,Allah’ın vahyini iletmeyen,anlatmaktan çekinen imam,vaiz,müftü gibi kimseler

-Verdiği kararlarda adalet sahibi olmayan aile reisleri,mevki makam sahipleri,hakimler gibi kimseler

-Toplumda insanlara yardımları bile politik ranta,çıkara dönüştüren idareciler

-İnsanları yanlış yönlere,Allah’ın dininden başka şeylere yönlendiren liderler,kanaat önderleri,ağabeyler,ablalar,yazarlar,çizerler vs kimseler

-Toplumsal fesadın yaygınlaşmasını sağlayan,organize eden toplum mühendisleri

-Kainattaki ekolojik dengeyi bozmaya çalışan,bu uğurda canlı cansız demeden fesadı yayan kimseler

-İnsanların vahiyle tanışmasına engel koyanlar,Kur’anı mehcur –terkedilmiş bir kitap haline getirenler kimseler

-Allah’ın çizdiği helal-haram sınırlarını aşan kimseler,sınırları kaale almayan kimseler
vs vs. kimseler

İşte bu kimselere de sorsan hepsi de dosdoğru olduklarını söylemekten çekinmezler.Ama Allah’ın dosdoğru olarak kabul ettiği kimseler sınıfına girip girmediklerini insanların kendisi değil,yaratıcı olan Allah belirlemektedir.Onun için Kur’an’daki dosdoğru olmak yani istikamet üzere olmak ile ilgili ayetleri ele aldığımızda şu sonuçları çıkarmak mümkündür:

1
-Dosdoğru Olmak Anlaşmalara Sadık Olmayı Gerektirir
Mescidi Haram'ın yanında andlaştıklarınızın dışında, puta tapanların Allah katında ve Peygamberi önünde nasıl bir andlaşmaları olabilir. Size doğru davrandıkça siz de onlara doğru davranın. Allah, sözleşmelerini bozmaktan sakınanları sever.9/Tevbe-7

2-Dosdoğru olmak,Allah’ı Rab Olarak Kabul Etmektir

Şüphesiz, Rabbimiz Allah'tır deyip, sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler iner. Onlara: Korkmayın, üzülmeyin, size vâdolunan cennetle sevinin! derler.41/Fussilet-30
Doğrusu, «Rabbimiz Allah'tır» deyip, sonra da dosdoğru gidenlere korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir.46/Ahkaf-13

3-Dosdoğru Olmak,Allah’ın Fazlına Vesiledir

Onlar gerçekten o yol üzere dosdoğru gitselerdi, elbette kendilerine bol bir su verirdik.72/Cin-16


4-Dosdoğru Olmak İsteyenler İçin Kur’an Hatırlatmadır

Kuran, ancak aranızda doğru yola girmeyi dileyene ve alemlere bir öğüttür.81/Tekvir-27-28

5-Dosdoğru Olmak Allah’ın Emirlerini Yapmaktan Geçer

Sen, beraberindeki tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Aşırı gitmeyin, doğrusu Allah yaptıklarınızı görür.11/Hud-112
İşte onun için sen (tevhide) dâvet et ve emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Onların heveslerine uyma ve de ki: Ben Allah'ın indirdiği Kitab'a inandım ve aranızda adaleti gerçekleştirmekle emrolundum. Allah bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir. Bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz de sizedir. Aramızda tartışılabilecek bir konu yoktur. Allah hepimizi bir araya toplar, dönüş de O'nadır.42/Şura-15

Bu ayetler ışığında dosdoğru olmak;
a-Aşırı gitmemeyi
b-Kafirlerin heveslerine,hevalarına,isteklerine uymamayı
c-Allah’ın kitabına iman etmeyi
d-İnsanlar arasında adalet ilkesini gözetmeyi gerektirir.


6-Dosdoğru Olmak,Bilmeyenlerin Yoluna Uymamayı Gerektirir
.
Allah buyurdu ki: «Peki duanız kabul olundu, siz yine doğru ve dürüst olmaya devam edin ve kendini bilmeyenlerin yoluna uymayın!»10/Yunus-89

7-Dosdoğru Olmak,Yönü,Yol Haritasını Allah’a Çevirmekle Olur

Onlara söyle: «Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Bana, tanrınızın tek bir Tanrı olduğu vahyolunuyor. Artık O'na yönelin, O'ndan bağışlanma dileyin; vay ortak koşanlara!»41/Fussilet-6

8-Dosdoğru Olanların Yolu Kendilerine Nimet Verilen Kimselerin Yoludur

Bizi dosdoğru yola ilet. Nimete erdirdiğin kimselerin yoluna; gazaba uğrayanların, ya da sapıtanların yoluna değil.1/Fatiha-6-7

9-Dosdoğru Olmanın Yolu Vahye Sarılmaktan Geçer

Sen, sana vahyedilene sımsıkı sarıl. Şüphesiz sen, dosdoğru yoldasın.43/Zuhruf-43

Dosdoğru olmak için vahye kulak vermek gerekir
Dosdoğru olmak için hayatımızda zikzaklar olmaması lazım
Dosdoğru olmak için ilkelerimizden taviz vermemiz gerekir
Dosdoğru olmak için Peygamberin yoluna sımsıkı sarılmamız gerekir
Dosdoğru olmak için Allah’ın çizdiği sınırlara riayet etmemiz gerekir
Dosdoğru olmak için yaşantımızda,kararlarımızda adil olmamız gerekir
Dosdoğru olmak için sevgimizi ve buğzumuzu Allah için yapmak gerekir
Dosdoğru olmak için Kur’an’la,peygamberle irtibatımızı koparmamamız gerekir
Dosdoğru olmak için birr-iyilik-ma’ruf üzerinde olmamız gerekir
Dosdoğru olmak için şekilsel anlamdaki ibadetlerimize dikkat etmek gerekir
Dosdoğru olmak için yaşantımız Allah’ın rızasına uygun olmalıdır
Dosdoğru olmak için
-Allah-insan
-İnsan-insan
-İnsan-diğer varlıklar ilişkisi vahye göre düzenlenmelidir

Allahu ju shperbleft per postimin.
DOSDOĞRU OLMAK 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DOSDOĞRU OLMAK
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Turkce-
Kërce tek: