islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty96%Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty0%Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty0%Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty0%Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty1%Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty2%Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 75
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Empty
MesazhTitulli: Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam)   Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) EmptyWed 19 Sep 2012 - 18:11

Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam)[The
following is the video and transcript of Shaykh Abdul Nasir Jangda's
khutbah "Defending the Honor of the Prophet Muḥammad (salallahu 'alayhi
wa sallam)."
The transcript is slightly modified for the sake of readability and clarity.]


Transcript:

One of these first believers was al-Arqam b. Abi al-Arqam Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu, who was hosting the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw and
his companions within his own home so that they would have a place to
pray and a place to learn and a place to congregate. This is the famous
dar'l-Arqam (the house of Arqam).


Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu


Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu was
also a genealogist, a specialist of knowing people's lineages, the
tribes and families and family trees. He knew people and where they
came from. He was one of the first few people to accept Islam. He was
the first adult male to accept Islam. According to the majority of
scholars of sirah and hadith, the way they reconcile all of the
narrations is that Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu may have been the fourth person to accept Islam after Khadijah, 'Ali, and Zayd b. al-Harithah Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhum. He was the first person to pray publicly by the side of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw.


On top of that, he was a man of very great honor and dignity and respect. That is why when the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw presented the message to Abu Bakr, the narrations say that Abu Bakr asked the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw,
“I haven't seen you coming and sitting with the people for the last day
or so. What's going on? Is everything okay?” When you don't hear
from a close friend for a day, then it is cause for concern. You
immediately call them and drive over to their house and ask if
everything is okay. Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu didn't see the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw for a day / day and a half, and he grew concerned about his best friend, so he went to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Sawand said, “What is going on? Is everything okay?” The Prophet of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw told Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu about the message.


One time Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu and 'Umar Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu
and this happens amongst friends, colleagues, and coworkers – had a
dispute over a matter. When it was brought to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw, because of the overwhelming love that he had for Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu,
he tells all of the sahabah that “I came and called all of you to
Islam, and all of you initially said, 'You lie,' except for Abu Bakr. I
told him the message and he said, 'You speak the truth.'” This is why
the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw gave him the title of al-Siddiq.


There
is a beautiful story that when the number of Muslims reached about 40
and when the house of Arqam was popping at the seams and completely full
of people, Abu Bakr told the Prophet of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw, “The time has come that we go and make a public appearance. It is time, O Messenger of Allāh.” The Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw didn't prohibit him and didn't forbid it and didn't say “no,” otherwise it would have been a command. The Prophet of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw told Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu, “I think we should be a little bit more cautious.” Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu said, “No, O Messenger of Allāh. I feel confident.” He Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw said, “Let's go.”


They
scattered about and found some people of their tribe and family even if
they weren't believers to just be somewhat protected because these were
very overwhelming odds.


The narrations tell us that the people attacked and jumped Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu viciously.
A few dozen other sahabah who were scattered around in the Haram came
under attack. Everybody was being beaten, but no one was beaten worse
than Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu.
One of the leaders of Quraysh, 'Utbah b. Rabi'ah, took off his shoes
and when Abu Bakr was knocked down, he sat on his chest and started to
pound him on the face with his shoes. The narration was specific and
said that he was targeting his nose. It broke his nose so badly and
severely that the whole face of Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu was
covered in blood. He was disfigured and people couldn't even recognize
him until finally the family of Abu Bakr realized what was going on.
They stepped in and dispersed the mob and carried him home. Everybody
was certain that he was going to die. The family of Abu Bakr, the
majority of which were non-believers, swore that if he dies, they would
kill 'Utbah b. Rabi'ah in retribution. The case was that severe and his
condition was so bad.


Everyone gathered around, and the first words out of the mouth of Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu were, “What happened to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw?” The last thing he remembered was that he was speaking in front of people and the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw was sitting there and then a mob broke out and there was pandemonium. The last thing he saw was the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw sitting in the middle of a riot. He didn't know what happened to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw. The first thing he asked was, “What happened to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw?”

When the mother came back inside and tried to treat him, he said, “What happened to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw?”
She said, “I don't know, son.” He said, “Go to Umm'l-Jameel (who was
the sister of 'Umar b. al-Khattab and a believer who was hiding her
Islam) and ask her.” It is a very lengthy narration, but she goes there
and she asks Umm'l-Jameel, who has to maintain her secrecy, and says,
“I don't know what you are talking about.” She says, “Can you at least
come see my son? He is dying.”


When Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu walks through the door, the Prophet of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw sees Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu. What you would normally expect the story to say is Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu hugged the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Sawand kissed him and cried on his shoulder. The Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw ran
to the door and hugged Abu Bakr and held him and carried him and kissed
him on his head. The narration said that the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw cried on Abu Bakr's Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu shoulder. Abu Bakr Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu told the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw,
“I would give up my father and my mother for you, O Messenger
of Allāh. I don't care what they have done to my face as long as you
are okay.”


In Light of Current Events


The Messenger of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw is
a pillar of our faith. We believe in him. This is something very
profound! He means a whole lot to us and is very important to us, and
his disrespect and him being slandered and disrespected and when people
speak about him inappropriately, it is something very hurtful to us. If
it was not and if we could sit there and watch a video being violent
and disrespectful towards the Messenger of God Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw and
it wouldn't churn our stomach and wouldn't make us upset and we
wouldn't have to stop it, then we have a problem in our īmān.


I'm going to present three basic things to you.

Character and Behavior of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw


I will first talk about the outlook of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw when
he looked at the world, which included his lovers and haters. It
included his fans, believers, and followers, but it also included the
people who despised him, hated him, and worked against him. How did he
view the world? What was the lens of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw?


I
want you to sense the desperation in this example and analogy. This
isn't something that someone comes up with very casually. This is an
expression of what somebody feels in his heart. This is pain and
anguish. This is torture to live life in this way. That is why it is
no surprise that the Prophet of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw goes
to lay down in his bed after serving humanity and preaching to humanity
and saving humanity all day long and he is barely able to lay down and
close his eyes for a moment and then says, “I have to go.” He stands up
and spreads his hands before Allāh and cries all night for humanity's
sake.


There
is another narration mentioned by a few different books of hadith. It
is narrated in the Mustadrak of Hakim and the Sahih of Ibn Hibban and by
al-Tabarani in his collection of hadith. It is a very lengthy story.
The Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw had gone to Zayd b. Su'na, who was a Jewish businessman, to buy something from him. The Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw did not have the payment ready at that time, so he Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw fixed a payment date with him. The man came back before the payment due date. The narration says the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw is
sitting with his companions. He literally tears through the
congregation. Imagine somebody who is walking straight through and
shoving people aside angrily. He walks right up to the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw, and the narration says he literally grabs his clothes. If somebody did that to us, what would we do? We would tackle him.


The Prophet of Allāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw says, “Sheath your sword, ya 'Umar.” He turns his attention to 'Umar b. al-Khattab Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Ranhu and
says, “'Umar, me and him didn't need someone to jump into the situation
ready to spill blood. That's not what we need. We needed something
else. You should have told me that I should pay this man back
properly. And you should have told him to properly ask for his money
[like scheduling an appointment and saying, “Brother can you please pay
me because I have some bills to take care of and I would really
appreciate it.”] You should have advised me to pay properly and you
should have advised him to ask properly and not jump in the middle and
say you are going to finish him.” Then the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw said
to 'Umar, “And give him his right back and then on top of that, from
yourself, I want you to give him an extra gift because you threatened
him and treated him badly. How dare you speak to somebody like that! I
want you to make it up to him and do something nice for him. You don't
treat people that way!”


Both sentiments are human reactions, but both sentiments need to turn back and look at the life of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw. Allāh said, “Take what the Messenger gave you and leave what he told you to leave.” We need to look at the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw for guidance. We want to defend him, so defend him by means of his guidance and his teachings.

The
second thing is that there will always be ignorant people on the face
of this earth. This is a reality of life. Stupid is as stupid does.
There were ignorant people at the time of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw who
would say, “Yes, this is the truth, but I still want to oppose it.”
There is no reasoning with that man. That is why the Qur'an and the
precedent of the Messenger ofAllāh Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw even
give us recourse in that matter. You will be addressed by ignorant
people and just say, “I am not going to stoop to your level, sir!” It
is not showing respect to that person but is respecting yourself. “I
will go about my business, but I will not engage in this nonsense and
this ignorance. I don't have time for this nonsense.”


This
will be my concluding point. How do we fix this issue and how do we
solve this problem? There has to be a more tangible solution. We need
to go out there and tell people about who the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw is.
We need to have written material, online material, public forums,
symposiums, campaigns. We need to inform humanity about whoMuḥammad Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw was and what he means to us. We need to give them the truth about the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw.


I
need to ask myself and go look in the mirror, and it isn't going to be
fun. A self-assessment never is, but it is important. If the answer
comes back as it does to me, “no, I don't,” then it is about time I got a
little serious about this. It is about time that I stop jumping and
screaming when an incident occurred and actually dedicate my life to
following the example and knowing who the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw is.


It
is very important that we take this step to educate ourselves and our
families and our communities until we become an educated community.
Then, we most definitely have to make noise. But then we make the right
type of noise. We don't just go out there and yell and scream for the
sake of yelling and screaming. Everywhere you turn, you see a Muslim
talking about who the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw is. Everywhere you look, you see a Muslim exemplifying the character of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw.
Everywhere you look, you see a Muslim starting a project that brings to
fruition and materializes one of the visions or instructions or
guidance of the Prophet Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw. We better humanity, society, and the world we live in by means of the ProphetFriday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) Saw. This is a practical plan and course of action.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam) 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Friday Khutbah (Sermons) : Defending the Honor of the Prophet Muhammad (salallahu ‘alayhi wa sallam)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: