islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty20%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty7%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty7%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty7%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty7%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty7%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty7%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty37%Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Klonite se (sedam) velikih grijeha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Muhamed Dolaku
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Muhamed Dolaku

Numri i postimeve : 3478
Data e regjistrimit : 16/09/2011
Mosha : 74
Nacionaliteti-Sheti : R e Kosovës, Mitrovicë

Klonite se (sedam) velikih grijeha Empty
MesazhTitulli: Klonite se (sedam) velikih grijeha   Klonite se (sedam) velikih grijeha EmptyTue 25 Sep 2012 - 9:43

Klonite se (sedam) velikih grijehaOd učenjaka selefa se prenosi da su
rekli: “Ponekad čovjek uradi grijeh koji ga može odvesti u Džennet, a ponekad
uradi dobro dijelo koje ga može odvesti u Džehennem. Čovjek koji uradi grijeh
ili ponavlja jedan te isti grijeh, s vremena na vrijeme počne da osječa grižnju
savjesti, krivicu, poniženje, stalno ga njegova duša podsjeća na pogubnost tog
grijeha, pa zbog toga može da ga ostavi i da se spasi. Dok imamo čovjeka koji
radi dobro djelo, međutim...

svaki put kad to dobro djelo uradi, ono u njegovim očima postane nešto veliko,
nakon toga se javlja oholost i i činjenje tog dijela postaje u ime popularnosti
a ne u ime Allaha, pa na taj način čovjek upropasti svoja dobra djela i zasluži
kaznu. Prenosi se od Imama Malika, rhm, da je rekao: “Ne gledajte u ljudske
grijehe kao da ste vi Gospodar, nego gledajte u svoje grijehe kao da ste obični
robovi, smilujte se ljudima u iskušenju a zahvaljivajte Allahu, s.w.t. na
oprostu.“

Nemoj da ikome kažeš: “Ti ćeš u Džehennem ili ti češ u Džennet, nemoj da se
oholiš i uzdižeš iznad griješnika, nego moli Allaha za njihovu uputu i njihov
spas.“ U Mekki je živio čovjek koji je bio teški griješnik, a njegov prijatelj
je bio od bogobojaznih ljudi. Stalno ga je podsječao riječima:“Boj se Allaha,
kako možeš takve grijehe da radiš a nalaziš se na najsvetijem mjestu na planeti
Zemlji, brate boj se Allaha!“ Jednog dana ga je ponovo sreo i opet mu isto
rekao, a ovaj griješnik se okrenu i na još ružniji način mu odgovori. Tada se
ovaj bogobojazni čovjek naljuti i u toj ljutnji mu reče:“Allah ti nikada neče
oprostiti, osoba kao što si ti, nikad joj Allah neće oprostiti!!!“

Kad mu je ovo rekao, griješnik se prema njemu okrenu i reče prijetečim
glasom:“Meni Allah neće oprostiti, jel meni Allah neće oprostiti, e sad ćeš da
vidiš, da li će meni Allah oprostit ili ne!“ Obukao je ihrame i nanijeti da
obavi umru. Dok je bio u završnom tavafu, pade i ispusti svoju dušu pored
Hadžeru-l-Esveda. Da, preselio je pored Ka'be, pod abdestom, u ihramima, sa
nijetom umre...

Rekao je Poslanik, savs: “Svaki sin Ademov je griješnik, a najbolji od
griješnika su oni koji se često kaju.“ (Tirmizi, a šejh Albani, rhm, ge je
ocijenio kao hasen hadis).

____________________

Allahu ju shperbleft per postimin.
Klonite se (sedam) velikih grijeha 314x235
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Klonite se (sedam) velikih grijeha
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: