islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vdekja tragjike e dy shokëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
30 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 30 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty20%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty7%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty7%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty7%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty7%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty7%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty7%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vdekja tragjike e dy shokëve Empty37%Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vdekja tragjike e dy shokëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Vdekja tragjike e dy shokëve Empty
MesazhTitulli: Vdekja tragjike e dy shokëve    Vdekja tragjike e dy shokëve EmptySun 23 Dec 2012 - 9:53

Vdekja tragjike e dy shokëve 150641_496459890398365_1793194900_n
Vdekja tragjike e dy shokëve

Kjo është një incident i vërtetë që ju ka ndodhur dy shokëve musliman të cilët kanë vdekur gjatë një aksidenti.
Incidenti ka ndodhur në vitin 2001 në Toronto të Kanadasë. Njëri nga vëllezërit e vdekur ka qenë fqinji ynë.

Emri i tij ka qenë Samantar. Ai ishte një adoleshent dhe kishte ëndërra të mëdha për të ardhmen.
Ne e vizitonim atë nganjëherë që të bisedojmë me të në lidhje me qëllimin e jetës.
Për shkak të presionit nga shokët, ai gjithmonë do të thoshte ''Insha-Allah'' dhe shpresonte që të fillonte të bënte gjërat në të ardhmen e afërt.

Dhe një ditë, gjithçka morri fund. Vëllau Samantar së bashku me një vëlla tjetër, ishin duke vozitur një veturë gjatë natës, diku rreth orës 9:00 në mbrëmje.

Në një vend ata e ndalën veturën kur në semafor u hapë e kuqja.
Largë tyre ishte një veturë e policisë e cila e ndiqte një furgon të vjedhur.

Furgoni erdhi vërtetë shumë shpejtë dhe e goditi nga mbrapa veturën e Samantarit. Aty për aty, të dy vëllezërit vdiqën.
Allahu subhanehu ue teala, i faltë ata dhe i mbuloftë ata me mëshiren e Tij.

Secili, kryesisht të rinjtë, duhet të marrin mësim nga ky incident, sepse vdekja është e paparashikueshme.

Asnjëri nuk duhet të vonojë praktikimin e Islamit për një kohë më të vonshme, ngase ajo kohë ka mundësi që asnjëherë mos të vjen.

Të bëjmë një premtim të fortë që të fillojmë që nga sot praktikimin e Islamit ashtu sikurse jemi urdhëruar. Allahu subhanehu ue teala, na i lehtësoftë.

''Thuaj! S'ka dyshim se vdekja prej së cilës po ikni, ka për t'ju zënë, e mandej do të silleni te Ai (Allahu) që e di të fshehtën dhe të dukshmen dhe atëherë Ai do t'ju tregojë juve çfarë keni punuar.'' (Xhumua, 8).

''Ne e kemi krijuar njeriun dhe dimë se ç'pëshpërit ai në vetvete dhe Ne jemi më afër tij se damari (që rrah) i qafës së tij. Dhe se kur dy engjëjt qëndrojnë pranë tij në të djathtë dhe në të majtë. Që ai nuk hedh ndonjë fjalë e të mos jetë pranë tij përcjellësi i gatshëm.
Agonia e vdekjes i vjen me atë të vërtetën (i zbulohet çështja e Ahiretit); kjo është ajo prej së cilës ke ikur. Dhe i fryhet surit, e ajo është dita e premtuar (për dënim).
E do të vijë secili njeri e bashkë me të edhe grahësi edhe dëshmitari. (I thuhet) Ti ishe në një huti nga kjo (ditë) e Ne ta hoqëm perden tënde dhe tash ti sheh shumë mprehtë.'' (Kaf, 16-22).

Përktheu dhe përshtati: Jetmir Jakupi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Vdekja tragjike e dy shokëve Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vdekja tragjike e dy shokëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: