islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty96% Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty0% Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty0% Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty0% Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty1% Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty2% Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Plaku i mençur – Ebu Derdaja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Empty
MesazhTitulli: Plaku i mençur – Ebu Derdaja    Plaku i mençur – Ebu Derdaja EmptyThu 3 Jan 2013 - 9:07

 Plaku i mençur – Ebu Derdaja Pema
Jusufi e pyeti babanë e tij: “Baba, më ke treguar njëherë për një plak, i cili kishte mbjellë një pemë, frutat e së cilës do të mund të hahen tek mbas 10 vjetëve?”

“Ah, ti sigurisht e ke fjalën për Ebu Derdanë. Po biri im, do të ta tregoj historinë e tij:

Ai ishte duke mbjellë një pemë, kur një djalosh i vogël e pyeti atë: “Pse o gjyshi im, po lodhesh e po e mbjell këtë pemë, e cila nuk sjell frute tek pas disa vjetëve e të cilat nuk do të mund t’i hash ti?“

Plaku i urtë Ebu Derdaja iu përgjigj djaloshit: “A nuk po hamë edhe ne sot fruta, të cilat i kanë mbjellë baballarët dhe gjyshërit tanë, e pse të mos e bëj edhe unë një gjë të tillë për nipërit e mi?”

Kujto biri im hadithin e Pejgamberit tonë të dashur, Muhamedit, paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të, i cili thotë:

”Nuk ka musliman që mbjell ndonjë pemë a farë, prej së cilës ha ndonjë shpend, njeri, kafshë a diç tjetër, e që të mos i llogaritet atij sadaka (lëmoshë).” (Muslimi)

“Shumë mirë”, - i përgjigjet Jusufi babait të tij - “Kur të ha nesër ndonjë mollë, do ta marr bërthamën e saj e do ta mbjell dhe do të kujdesem për atë pemë, derisa të rritet. Mjafton ta ngacmojë një zog mollën dhe unë do të fitoj sevape.”

“Po, insha-Allah” iu përgjigj babai Jusufit të vogël.Përktheu dhe përshtati:

Hajret Beluli – Nxënës në Medresenë e Linzit (Austri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
 Plaku i mençur – Ebu Derdaja 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Plaku i mençur – Ebu Derdaja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Rubrika islame për fëmijët :: Tregime islame për fëmijët-
Kërce tek: