islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty96%[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty0%[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty0%[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty0%[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty1%[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty2%[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ Empty
MesazhTitulli: [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ   [Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ EmptyTue 28 Oct 2014 - 21:49

Оваа приказна ја пренесува познатиот даија шејх Небил ел- Аведи во своето предавање под наслов: “Приказни од секојдневието”.
Шејх Ел-Ауди вели: “Еден познат исламски мисионер ми раскажа дека еднаш бил во Америка за да држи исламски предавања. Во текот на предавањето стана еден човек и ми го прекина говорот и ми рече: “О Шејх, има еден присутен која сака да изговори шехадет и со тоа да го огласи своето примање на ислам.” Покажувајќи ми кон еден американец кој седеше до него и му реков: “Аллаху екбер!” (Аллах е Најголем) Американецот се приближи до мене пред масата на луѓе. Му реков: “Што те натера да го засакаш исламот и да станеш негов припадник?” Рече: “Јас поседувам огромно богатство и имам неколку компании и фирми, меѓутоа,не почувствував никаква среќа ниту еден ден. Имав работник од Индија кој беше муслиман работеше во мојата компанија, неговата плата беше мала, но секогаш кога ќе влезеше кај мене го гледав насмевнат и расположен, додека јас си помислував дека поседувам милиони но не се смеев и не бев расположен ниту еден ден.
Си реков себеси: Јас имам милиони и компании, додека овој обичен работник секогаш е весел и насмевнат, полн со елан за живот.
Еднаш му реков дека сакам да седнам малку да поразговарам со него, и потоа го прашав за насмевката и расположението, па ми рече: “Јас сум муслиман, сведочам дека нема друг Бог освен еден Аллах и сведочам дека Мухаммед е божји пратеник”.
Му реков: “Дали тоа значи дека муслиманот целиот ден е весел и расположен”. Одговори: “Да”. Реков: “Како тоа? Рече: “Кај нас допрел автентичен збор од Мухаммед а.с., божјиот пратеник дека рекол: “Чудна е состојбата со верни- кот; сите негови работи се добри.
Ако го погоди лошо, е трпелив и така добро му е а ако го погоди добро, се заблагодарува и пак добро му е”.
Сите наши работи и состојби се меѓу добро и лошо, радост и тага, среќа и несреќа. При лошо се потпираме и сме трпеливи кон Аллах, а при добросостојба сме благодарни на Аллах, затоа нашиот живот е постојано со среќа. Му реков: “Сакам да влезам во оваа вера.” Ми рече: “Изговори шехадет дека нема друг Бог освен Аллах и дека Мухаммед е негов пратеник”.
Потоа Шејхот му рекол на аме- риканецот: “Изговори шехадет, т.е. повторувај ги по мене зборо- вите “Ла илахе иллаллах”. Потоа почна да плаче пред присутните. Го прашав: “Што плачеш?” Рече: “Се колнам во Аллах, во моите гради чувствувам толкава радост што не ја почувствував одамна!”
Шејх Ел-Аведи на оваа приказна додава и вели: “Проширување на градите не се постигнува со сериски и играни филмови ниту со страсти ниту со музика.
Напротив, преку нив градите се стеснуваат, додека проширување на градите се постигнува со учење
на Кур’ан, пост, милостиња.
Севишниот Аллах вели: “Оној чии гради Аллах ги отвори за Послушноста... па ја следеа светлината на Господарот негов. Па, тешко на оние срца нивни кои се затврднати кога ќе се спомене Аллах! Онаквите се во скршнување очигледно!” (Зумер, 22)

Асип Асанов IV год.
Истурена паралелка- Штип

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
[Makedonski] ПОКАЈАНИЕ НА БОГАТИОТ АМЕРИКАНЕЦ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: