islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
8 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 8 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty96%[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty0%[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty0%[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty0%[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty1%[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty2%[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Empty
05112014
Mesazh[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?!

Diskutues (kundërshtues), i dobët (i pafuqishëm), koprrac, frikacak (i paqëndrueshëm), i ngutur, punonjës (përpiqet shumë me mund), mohues, tiran! Shpesh i hasim këto cilësi te njerëzit, mirëpo në fakt, çfarë janë këto cilësi?! Dhe pse Allahu e përshkroi njeriun me këto cilësi?! Dhe ato, a janë prezent tek gjithë njerëzit?!
Para se t’i përgjigjemi këtyre pyetjeve, do ta qartësojmë kuptimin e çdo cilësie.
Cilësia e parë: Allahu tha: “por njeriu kundërshton më tepër se çdo krijesë Tjetër”. Kehf 54.
Njeriu, pra, është krijesa që më së shumti kundërshton dhe diskuton, ngase Allahu e furnizoi atë me aftësi të shumta mendore. Ai mashtron, e tradhton, bën kurthe dhe, edhe përskaj kundërshtimeve të shumta, prapë mundet të edukon shpirtin që të kapet për të vërtetën dhe drejtësinë, nëse atë e do!
Cilësia e dytë: Allahu thotë: “njeriu është krijuar si një qenie e pafuqishme”. Nisa 28.
Pra, njeriu është i dobët dhe i pafuqishëm, edhe pse ai shfaq art e mjeshtëri në paraqitjen e fuqisë. Një ther e vogël e bën që të rrokulliset tanë natën në shtratin e tij, një gjilpërë mundet t’i shkakton vdekje, një shikim i ëmbël mundet t’ia rrëmben zemrën, e ta robëron dhe mendimin t’ia bllokon, e epshi ta nënçmon, e kur bëhet i uritur acarohet, kur e godet e keqja ankohet dhe ulërin, dhe kur pakësohet ushqimi i tij dobësohen lëvizjet e tij dhe i ndalet të menduarit e tij!
Cilësia e tretë: Allahu thotë: “Por vërtet që njeriu shkel çdo cak”. Alak 6. Njeriu anon ka tirania dhe padrejtësia, e me të nënkuptojmë tejkalimin e të vërtetës dhe drejtësisë. Njeriu anon ka tirania kur i shtohet pasuria, apo i shtohet fuqia, apo i shtohen ithtarët, apo e merr ndonjë pozitë të lartë. Njeriu këtë sëmundje e largon me të lidhurit e tij të fortë me Zotin e vet, me qëllim që burimin e krenarisë dhe fuqisë ta merr nga Ai.
Cilësia e katërt: Allahu thotë: “Thuaj: “Sikur ju të zotëronit thesaret e mëshirës së Zotit tim, edhe atëherë ju do të rrudhnit dorën nga droja, se do të shpenzoheni. Njëmend, njeriu rëndom është koprrac”. Isra 100.
Pra, esenca tek njeriu është koprracia, dhe për këtë arsye, njeriu e pëlqen të tubon më shumë sesa të shpenzon, pasurinë grumbulluar i mjafton për njëqind vjet, dhe prapë bëhet koprrac për veten, dhe familjen, dhe rrethin.
Cilësia e pestë: Allahu thotë: “Vërtet që njeriu është krijuar i paqëndrueshëm: kur atë e godet e keqja, ai ligështohet fort, por, kur i bie e mira, ai bëhet koprrac”. Mearixh 19-21.
Njeri i paqëndrueshëm është ai që frikohet kur e godet e keqja, kurse kur i bie e mira bëhet koprrac dhe dorështrënguar, dhe kjo, për shkak të dashurisë së tij për vetveten dhe dashurisë së asaj që e kënaq atë. Kur e ndjen se atë që e do i kërcënohet rreziku, apo se do t’i humb, e godet frika dhe çrregullohet dhe mërzitet.
Kurani na e qartësoi se si t’i tejkalojmë ato situata frike gjatë periudhës kur sprovohesh me të keqe dhe si të mos bëhemi koprrac kur na vijnë të mirat, dhe ai që përshkruhet me to, do të mundet t’i tejkalon ato cilësi të liga, e ato janë: “Përjashtim bëjnë ata që falen, e që janë të vazhdueshëm në faljet e tyre; e që caktojnë një pjesë të pasurisë së tyre për lypësin dhe për nevojtarin; e që besojnë në Ditën e Llogarisë (Gjykimit); e që frikësohen nga dënimi i Zotit të tyre, -vërtet që askush nuk është i sigurt prej dënimit të Zotit të vet -; e që e ruajnë nderin e tyre (nga marrëdhëniet e jashtëligjshme), përveçse ndaj bashkëshorteve dhe skllaveve të veta – në këtë rast nuk meritojnë qortim, por kush kërkon jashtë këtyre caqeve, pikërisht ata janë shkelësit -; e që i ruajnë amanetet dhe i plotësojnë besëlidhjet e tyre; e që gjithnjë dëshmojnë drejt; e që i falin namazet rregullisht. Pikërisht ata do të jenë të nderuar në kopshtet e Xhenetit”. Mearixh 22-35.
Cilësia e gjashtë: Allahu thotë: “vërtet që njeriu është i ngutur”. Isra 11.
Baza tek njeriu është se ngutet dhe e pëlqen që gjërat të kryhen shpejt para se të përfundojnë. Madje nga cilësia e të nguturit e tepërt, ai ngutet edhe në gjëra që e dëmtojnë, për shkak të mospasjes durim që të kryhen deri në fund. Për këtë arsye preferohet që kur merresh me ndonjë profesion apo kërkon diçka nga Allahu të thuash: “O Zot, nëse kjo punë është e mirë për fenë dhe jetën time dhe ahiretin tim, ma lehtëso, e nëse është e dëmshme për mua, atëherë largoje nga unë”.
Cilësia e shtatë: Allahu thotë: “atëherë ti, o njeri, që përpiqesh shumë, mundin tënd do ta gjesh te Zoti yt”. Inshikak 6.
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! Z Pra, njeriu është që përpiqet shumë dhe punon me mund. Jeta e njeriut është e tëra me lodhje dhe vështirësi, edhe nëse është milioner, dhe e shfrytëzon pasurinë e tij për ta shërbyer dhe për t’u rehatuar, prapë se prapë do të ndjen lodhje. Dynjaja e tëra është lodhje, ashtu siç e përshkroi Allahu: “se, në të vërtetë, Ne e kemi krijuar njeriun për të luftuar në vështirësi!”. Beled 4. Nuk ka rehati përveç se në Xhenet!
Cilësia e tetë: Allahu thotë: “Kur Ne i japim njeriut të shijojë mëshirën Tonë e pastaj ia heqim atë, ai atëherë bëhet shpresëhumbur dhe mohues”. Hud 9.
Njeriu, pra, është mohues dhe përgënjeshtrues. Njeriu ka shumë qëndrime karshi sprovave dhe begative, sipas bindjeve dhe vlerave të tij. Kur Allahu ia mundëson ta shijon një begati nga mëshira e Tij, e pastaj ia merr, njeriu atëherë zakonisht atë begati e mohon!
Këto janë tetë cilësitë që gjenden tek çdo njeri, dhe njeriu është mirë që t’i njeh dhe të ballafaqohet me to sa më lehtë, dhe të di se si të sillet me to më së miri që mundet, e ti shndërron këto cilësi negative në ato pozitive, dhe ky shndërrim kërkon vendosmëri, dhe vullnet, dhe mbështetje në Allahun, dhe punë të vazhdueshme.
Njohja e këtyre cilësive të ngulitura në shpirtin e njeriut na mundëson ta njohim veten më mirë, dhe njohja e vetes na ndihmon të kemi bashkëpunim sa më të lehtë me njerëzit dhe fëmijët tanë dhe familjen tonë.
Nga arabishtja: Irfan JAHIU

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?! :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] TETË CILËSITË TEK ÇDO NJERI… A I NJEH ATO?!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: