islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Albert Einstein: Allah je Veliki EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty20%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty7%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty7%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty7%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty7%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty7%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty7%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Albert Einstein: Allah je Veliki Empty37%Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Albert Einstein: Allah je Veliki

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Albert Einstein: Allah je Veliki Empty
MesazhTitulli: Albert Einstein: Allah je Veliki   Albert Einstein: Allah je Veliki EmptySat 29 May 2010 - 23:55

[url=[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/85490420.jpg/]Albert Einstein: Allah je Veliki 85490420[/URL

Neobjavljene misli Alberta Einsteina o islamu: Allah je Veliki

U prošlom broju Saffa prenijeli smo ekskluzivne informacije iz vodećih američkih medija o brojnosti i okolnostima prihvatanja islama od strane Amerikanaca. I ovaj put objavljujemo zanimljive i posebno vrijedne informacije o islamu. Za razliku od prošlog broja kada smo se bavili našom aktuelnom stvarnošću, ovog puta vraćamo se u davnu prošlost, u prvu polovicu prošlog stoljeća.

Naime, početkom prošlog mjeseca na internetu je objavljeno predavanje Karla Jaspersa, jednog od najpoznatijih njemačkih filozofa prošlog stoljeća, o naučnim stavovima i promišljanjima Alberta Einsteina, a koje je održao 1964. godine na Bajern radiju (oni koji su zainteresirani za navedeno predavanje isto mogu pogledati putem sljedećeg linka na web stranici www.youtube.com/watch?v=OKSQ7-ioENE&feature=player_embedded).

U nastavku prenosimo dio govora filozofa Karla Jaspersa u kojem on citira ekskluzivne izjave i razmišljanja Alberta Einsteina o životu i islamu. ''U 19. stoljeću dokazano je da sve živo u prirodi proizlazi samo od živog. Stari dokaz materije, prijelaz iz mrtvog u živo, do tada bez dileme prihvaćen, uspostavio se kao razočarenje. Ali, istovremeno je počelo novo premoštenje organske materije do tada nastajale iz živog. Hemičari su u laboratorijama proizveli sintetičko od anorganskih materija. Kao prvo, 1828., urea. Od tada se razvila moderna organska hemija i pronađen je neizmjerni organski materijal do najkompliciranijih molekula bjelančevina. Međutim, sve te materije jesu organske, ali bez života. Ipak, mnogi ne žele da odustanu od ideje da će se jednog dana, polazeći od živih supstanci sastavljenih od najvećih molekula bjelančevina, sam život moći proizvoditi iz materija. Ali to je nemoguće! Život nije samo komplicirana materija nego živo tijelo. Ono je beskonačno morfološki struktuirano, bolje od još kompliciranije hemijsko-fizikalne mašine koja bi radila vječno, a sastavljena od beskonačno malih neživih dijelova, ako bi se kao takva mogla i napraviti. A sam život nije samo živo tijelo nego bivstvovanje unutarnjeg i vanjskog svijeta u kojima svaki dan živi. Organi tijela, sistemi koji korisno rade, kao i nervni sistem itd., proizvedeni su za život, ali sami nisu život. Istraživači će pronaći i proizvesti još mnogo neočekivanih bioloških struktura. Ali, nikada neće moći stvoriti život. Veliki istraživači su predočili svoje znanje.

Einstein nije izgubio pogled za tajnom života od kada je učinio svoje astronomske i atomske korake. 1947. godine povodom svoje bolesti o kojoj je razmišljao, napisao je: ''Čudim se kako ova nevjerovatno komplicirana mašinerija uopće može da radi''. Osjećao je kako je samo neistražena i primitivna ova naša nauka. A 1952. godine, Einstein je napisao: ''Kada računam i kada vidim sićušnog insekta koji je sletio na moj list papira, onda osjećam nešto kao - Allah je Veliki, a mi smo siromašne kapi u cijeloj našoj naučnoj slavi''.

Moramo priznati da su ovakva razmišljanja Alberta Einsteina veoma zanimljiva. Nije nam cilj da ovim tekstom dokazujemo je li Albert Einstein bio musliman ili ne. Ne želimo da upadamo u grešku nekih ljudi koji su pošto-poto i nasilu pokušavali ''utrpati'' slavne ličnosti u okrilje islama. Ne, mi ne tvrdimo da je Einstein bio musliman, to ostavljamo između njega i Allaha Velikog. Međutim, veoma je zanimljivo čitati ovakva razmišljanja jednog od najpametnijih ljudi u historiji čovječanstva.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Albert Einstein: Allah je Veliki
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: