islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
namazi - Namazi i Duhas. EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
namazi - Namazi i Duhas. EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
namazi - Namazi i Duhas. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
namazi - Namazi i Duhas. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
namazi - Namazi i Duhas. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
namazi - Namazi i Duhas. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
namazi - Namazi i Duhas. EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
namazi - Namazi i Duhas. EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
namazi - Namazi i Duhas. EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
namazi - Namazi i Duhas. EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
43 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 43 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
namazi - Namazi i Duhas. Empty96%namazi - Namazi i Duhas. Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
namazi - Namazi i Duhas. Empty0%namazi - Namazi i Duhas. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
namazi - Namazi i Duhas. Empty0%namazi - Namazi i Duhas. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
namazi - Namazi i Duhas. Empty0%namazi - Namazi i Duhas. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
namazi - Namazi i Duhas. Empty1%namazi - Namazi i Duhas. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
namazi - Namazi i Duhas. Empty2%namazi - Namazi i Duhas. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Namazi i Duhas.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

namazi - Namazi i Duhas. Empty
MesazhTitulli: Namazi i Duhas.   namazi - Namazi i Duhas. EmptySun 30 May 2010 - 11:28

DUHA NAMAZI

Namzi i Duhasë është namaz nafile i mëngjesit. Dijetarët islam vlerësojnë se falja e këtij namazi ështç mustehab. Hz. Aishja r.a. ka thenë: “ I dërguari i Allahut xh.sh disa here e falte namazin e duhasë e disa here jo, ndërsa unë përçdo here e kam falur këtë namaz.

Koha e faljes së këti namazi fillon prej gjysëm ore pas lidnjes së djellit, ose diç më tepër dhe vazhdon deri në faljen e namazit të drekës. Hz. Aliu r.a thotë: “I dërguari i Allahut ka falur këtë namaz prej kur dielli, pas lindjes fillonte kahjen në perendim edhe ate përderisa pothuaj se afroheshte koha e namazit të drakes.

Namazi i duhasë më së paku ka dy reqat, e më së shumti 12 reqat.

Ebu Hurejra r.a ka thenë: “ I dërguari i Allahut s.a.v.s më ka porositur me tre gjëra: 1.të agjëroj tre ditë për çdo muaj, 2. Të falë dy reqat duha namaz, 3 të fal namazin e vitrit para se të shkoj të flejë’. Është pyetur Hz. Aisha se sa reqat ka flaur Duha Namaz? ‘Ajo ka thenë: “ I dërguari i Allahut ka falur 4 reqat , më pas ndonjëherë këtij numri i shtonte aq reqat sa dëshrironte.

Muhammedi a.s ka thenë: “ Allahu xh.sh i ka thënë : “ O biri i Ademit falë për Mua 4 reqat në fillim të ditës Unë do të ruaj tërë ditën.

Ummu Hana r.a thotë: “ Muhammedi a.s në ditën e çlirimit të Mekes hyri në dhomën time, u pastrua dhe fail 8 reqat Duha namaz reqatet i bëri të shkurtra por duke bërë ruqun dhe sexhden në regull.

Nëse falen 4 reqat e më tepër selam duhet të jepet në çdo dy reqat .

Nijeti i këtij namazi bëhet kështu: Nevejtu en usal-lijje lil-lahi teaala salated-duha, edaaen mustekbilel kibleti merzi.

Duha Namazi mundë të falet si në vetëmi poashtu edhe me xhemat, por më e pëlqyer është që ky namaz të falet vetmas, sepse me xhematë njeriu mund të fitoj kibër(mendjemadhësi).

Itbani r.a thotë: “ Më erdhi Muhammedi a.s së bashku me Ebu Bekrin , koha ishte kohë e drekës ne ishmi pas Muhammedit a.s , Muhammedi a.s , fali dy reqat duha namaz.

Dobija e Duha Namazit.



  1. Kush regullisht falë duha namazin, i falen të gjitha gjunahet e vogla. Ebu Hurejra r.a transmeton një hadith , ku Muhammedi a.s ka thenë: “ Ai që falë Duha Namazin do ti falen të gjitha gjunahet e vogla, edhe sikurse ata të jenë sa shkuma e detit.
  2. Për ata që falin Duha Namazin në xhennet do ti presin dhurata të veçanta. Ebu Hurejra r.a thotë se Muhammedi a.s ka thenë: “ Në xhennet ka një derë që quhet “DUHA”. Në Ditën e Gjykimit do tju thuhet , ku janë ata që kanë falur Duha namazin . Kjo është dera juaj, urdhëroni e hyni nëpër mjet kësaj dere në xhennet me mëshirën e Allahut.
Ebu Hurejra r.a thotë se: Muhamdi a.s ka thenë “ Kush falë 12 reqat duha namaz Allahu xh.sh do tja dhurojë në xhennet një bahçe prej ari.
Ebu Musa r.a transmeton një hadith ku Muhammedi a.s ka thenë: “ Kush falë 4 reqat duha namaz, Allahu xh.sh në xhennet do tja ndërtojë një shtëpi.



  1. Dhuratat e veçanta për ata persona që falin duha namazin, janë radhitur në hadithin të cilin e transmeton Ebu Dherri r.a : Ai thotë se i Dërguari i Allahut xh.sh i ka thenë: ‘ O Ebu Dherr, nëse falë 2 reqat duha namaz nuk do të regjistrohesh në regjistrin e të pafatëshmive ,nëse falë 4 reqat duha namaz regjistrohesh në librin e të mirëve , nëse fal 6 reqat duha namaz atë ditë Allahu xh.sh do të mbrojë prej gjunaheve , nëse falë 8 reqat duha namaz , do të regjistrohesh në listen e të mëshiruarve , e nëse falë 10 apo 12 reqat duha namaz Allahu xh.sh do ta ndërtojë një shtëpi në xhennet.
  2. Falja e 2 reqat duha namazit zëvendëson sadakanë(lëmoshën), ku njeriu obligohet që ta japë këte për çdo ditë. Muhammedi a.s në një hadith thotë: “ Në çdo mëngjes, për çdo pjesë të trupit tuaj duhet të jepni sadaka (lëmoshë), çdo tesbih (të thuash subhanallah), është sadaka, çdo tahmidë-falederim( të thuash namazi - Namazi i Duhas. 61460) është sadaka, çdo tehlil(të thuahs la ilahe ilall-llah) ,është sadaka. Të gjitha këto i zëvendëson 2 reqat duha namaz.



  1. Ai që e falë naazin e sabahut me xhemat, më pas duke bërë dhikër pret kohën e duha namazit dhe e falë këtë ka shpërblim tek Allahu sikur të ketë kryer haxhin së bashku me umren.
Enes Ibn Maliku r.a thotë se Muhameid a.s ka thenë: “ Kush falë namazin e sabahut me xhematë , më pasë ulet duke përmendur Allahun xh.sh deri sa të lind djelli, e më pasë (pas lindjes së djellit), falë 2 reqat duha namaz , ka sevap sikur të ketë kryer haxhin sëbashku me umren.


  1. Falja e 4 reqateve të duha namazit siguron mbrojtejn e Allahut xh.sh për atë ditë. Muhammedi a.s thtë se Allahu xh.sh ka thenë: “ O biri i Ademit falë për Mua 4 reqat në fillim të ditës Unë do të ruaj tërë ditën.
Në reqatet e duha namazit si zakonsisht lexohen suret e shkurtra , kjo shihet nga Ummu Han`ja ku thotë se asnjëher se kam parë Pejgamberin të falë kaq reqat të shkurtëra , por duke bërë , ruqun dhe sexhden si duhet. Si zakonshit lexohen suret e xhuzit të fundit , leximi i sureve të këtij namazi është në të kundërtën me leximin e sureve të cilat lexohen në namazin e natës, ku në këtë namaz lexohen suret e xhuzit të parë.
Qëllimi i shkurtimit të këtyre reqateve të duha namazit është në ate se ky namaz falet në kohën kur nejriu kohën duhet ta shfrytëzojë edhe për punë. Këtë më së miri e dine Allahu xh.sh !
Sipas haditheve të sipërrmendura shihet qartë vlera e faljes së këtij namazi, ku këto hadithe kanë për qëllim që të nxisin muslimanin që ai të orvatet e të falë këtë namaz që të përfitojë prej dobive të këtijë namazi.
Shejtani (mallkimi i Allhaut qoftë mbi të), mundohet që muslimanin ta vë në gjumë në kohën kur duhet të falet namazi i sabahut , kështu që ky, këtë namaz e falë pasi që lind djelli deri në në kohën e drekës, mirëpo duhet të dimë se kjo kohë nuk është kohë kur falet namazi i sabahut , por është koha kur duhet të falet namazi i duhasë.

KUJDES: Duhet patur parasysh se ky namaz, si dhe cdo namaz tjetër nafile nuk i zavendëson dhe nuk ka vler nëse lihen pas dore(nuk falen) namazet e pesë kohëve (namazet farze)

Lusim Allahun që të na mundësoj që së pari ti falim namazet të cilët i kemi farz e poashtu ti falim edhe namzet nafile (vullnetar)


Marë nga libriBoshnjakisht; “ Nafile”
Autori: Hfz.Elvir Duranoviq Bugojno 2004god...faqe 58/59
-
Përktheu nga Boshnjakishtja
Mr. Uzeir Ibrahimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Namazi i Duhas.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» (Temë Islame) Namazi…Namazi “Kërkoni ndihme me durim e namaz”(Kur’an)
» NAMAZI PËR PLOTËSIMIN E DËSHIRAVE (HAXHXHET NAMAZI).
» Namazi 1/2
» ....Namazi....
» Namazi i Sabahut..

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: