islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty20%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty7%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty7%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty7%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty7%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty7%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty7%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty37%KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 KARAKTERI I JEHUDËVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyTue 1 Jun 2010 - 18:33

Tregon Vehb bin Munebbeh:

Isa a.s. del të shëtisë nëpër tokë, atë e shoqëron një jehudi. Ai i
kishte dy bukë me vete, ndërsa Isa a.s. vetëm një. Isa a.s. i thotë
jehudisë: “T’i bashkojmë ushqimet tona?” Po, - tha jehudija. Mirëpo, më
vonë, kur e kuptoi se Isa a.s. e kishte vetëm një bukë, u pendua.

Isa a.s. u ngrit dhe filloi të falej.

Jehudia, i cili ishte bashkudhëtar, e ha njërën bukë.Pasi që e përfundon Isa a.s. të falurit, fillojnë ta shtrojnë ushqimin në tryezë. Isa a.s. i thotë: “Ku është buka tjetër?”

- Jo, ka qenë (e kam pasur) vetëm një bukë.

Isa a.s. e ha njërën bukë, shoku i tij bukën tjetër dhe e vazhdojnë rrugën.

Gjatë rrugës ndalen nën hijen e një lisi. Isa a.s. i thotë: “Ta
kalojmë natën dhe të flemë sonte nën këtë lis”. Jehudia pranoi. Dhe
ranë në gjumë. Në mëngjes jehudia, kur u zgjua, ishte verbëruar. Isa
a.s. i tha: “Çka mendon sikur të ta kthejë shikimin, a do të më
falënderoje?” Po, - i tha jehudia. Atëherë Isa a.s. ia lëmoi sytë e tij
dhe i erdhi shikimi. Atëherë Isa a.s. i tha: “Pashë Atë që ta ktheu
shikimin! A e ke pasur edhe një bukë? Jahudia i përgjigjet: - Betohem
në Zotin se e kam pasur vetëm një bukë. Isa a.s. hesht. Duke udhëtuar e
sheh një Dhabij (kaproll) duke kullotur. Isa a.s. e thërret, e ai vjen.
E prenë, e përgatisin dhe e hanë. Pastaj Isa a.s. i thotë kaprollit:
“Me emrin e Allahut ngjallu!”. Dhe kaprolli ngjallet. Atëherë ai thotë:
“Subëhanallah!”. Isa a.s. i thotë: “Pashë këtë argument që po e sheh!
Kush e hëngri bukën e tretë. Ai u përgjigj se nuk ka qenë, pos një
bukë! Vazhdojnë rrugën dhe gjatë rrugës nevojitej të kalohet një lumë i
madh, i cili nuk e kishte urën. Isa a.s. e merr për dore jehudinë dhe e
kalon lumin pa u lagur. Atëherë ai thotë: “Subhanallah!” Isa a.s. i
thotë: “Pash këtë argument që po e sheh, kush e hëngri bukën e tretë?”
Ai thotë: “Për Zotin nuk ka qenë, pos një bukë”. Vazhdojnë rrugën,
derisa arrijnë në një fshat të madh, ku në periferi të atij fshati i
gjejnë tre topa të mëdhenj të mbushur me ar. Isa a.s. tha: “Një top ari
më takon mua, një ty dhe një i takon atij, i cili e ka ngrënë bukën e
tretë. Atëherë jehudia thotë: “Po unë e kam ngrënë bukën e tretë derisa
ti flije”. Isa a.s. i thotë: “Po t’i jap që të tre topat e arit”, dhe
largohet e ndahet prej tij. Pasi që topat e arit ishin të rëndë, ai nuk
mundi t’i barte. Aty pranë kalojnë tre njerëz dhe e mbytin atë, dhe ia
marrin topat e arit. Dy prej tyre i thonë të tretit: “Shko në qytet dhe
na sill ushqim”. Ai u nis për në qytet. Ata dy që mbetën merren vesh,
që kur ai të kthehet, ta mbysin dhe t’ia marrin arin. Ai, i cili kishte
shkuar të merrte ushqim në qytet thotë në vetvete: “Ushqimin do ta
helmoj dhe do t’i mbys që të dy, kështu do t’i marr që të tre topat e
arit”. Dhe ashtu veproi, siç e kishte mësuar shejtani.

Kur u kthye me ushqim të helmuar, ata e hanë pasi që e mbysin,
ndërsa, pastaj, edhe vetë vdesin pranë topave të arit. Isa a.s. shkon
aty dhe kur i sheh që të katërt të mbytur pranë arit. Sinjalizoi me
gisht dhe iu tha havarijunëve, të cilët ishin me të: “Kështu lakmia e
kësaj bote ju bën juve, andaj kini kujdes dhe ruajuni!”


KARAKTERI I JEHUDËVE 20100601183241252_awgewgtanx

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 18 Nov 2010 - 19:45

KARAKTERI I JEHUDËVE 483844
Me fal vella Bujamin ky postim veç eshte postuar nga vellau jone Admin Albi. Keshtu qe Tema te fshihet.
Me respekt nga vellau i juaj ne Islam Subhan'Allah

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptyThu 18 Nov 2010 - 19:53

Subhan'Allah shkruajti:
KARAKTERI I JEHUDËVE 483844
Me fal vella Bujamin ky postim veç eshte postuar nga vellau jone Admin Albi. Keshtu qe Tema te fshihet.
Me respekt nga vellau i juaj ne Islam Subhan'AllahMe respekt vëlla ska problem .. vellau juaj ështe i kuptueshem .respektoj rregullat Es selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
selami
Mysafirët e rregullt
Mysafirët e rregullt
selami

Numri i postimeve : 109
Data e regjistrimit : 19/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : lyon franc

KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE EmptySun 21 Nov 2010 - 2:49

tregim shum i mir dhe me vler Allahu ju shperbleft per postim,

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
KARAKTERI I JEHUDËVE Empty
MesazhTitulli: Re: KARAKTERI I JEHUDËVE   KARAKTERI I JEHUDËVE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KARAKTERI I JEHUDËVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: