islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje hadith EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje hadith EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje hadith EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje hadith EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje hadith EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje hadith EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje hadith EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje hadith EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje hadith EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje hadith EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje hadith EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje hadith EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje hadith EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje hadith EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje hadith EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje hadith EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje hadith EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje hadith EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje hadith EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje hadith EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje hadith EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje hadith EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nje hadith EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nje hadith EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nje hadith EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nje hadith Empty20%Nje hadith Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nje hadith Empty7%Nje hadith Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nje hadith Empty7%Nje hadith Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nje hadith Empty7%Nje hadith Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nje hadith Empty7%Nje hadith Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nje hadith Empty7%Nje hadith Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nje hadith Empty7%Nje hadith Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nje hadith Empty37%Nje hadith Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje hadith

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Nje hadith Empty
MesazhTitulli: Nje hadith   Nje hadith EmptyMon 21 Jun 2010 - 18:43

Transmetohet nga Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer
ibn el-Hattabi r.a.: “E kam dëgjuar të Dërguarin e All-llahut
s.a.v.s. duke thënë: “Tre veta nga gjeneratat para jush u
nisën për rrugë, e një ditë i zuri nata para një shpelle, në të
cilën hynë dhe bujtën. Një shkëmb u rrokullis nga kodra dhe
plotësisht e mbylli hyrjen e shpe-llës. Ata thanë: “Shpëtimi
nga ky shkëmb është vetëm që ta lusim All-llahun e
”.Madhërishëm që ta largojë për hir të veprave tona të mira
Njëri prej tyre tha: “O Zoti im, unë i kam pasur prindërit
pleq të thinjur dhe asnjëherë para tyre nuk u kam dhënë të
hanë e as të pijnë fëmijëve të mi e as mallit tim
(shërbëtorëve). Një ditë më argëtoi kërkimi i kullosës më të
mirë për kopenë time, e nuk iu erdha me kohë dhe ata
kishin fjetur. Unë e mola qumështin në enë dhe ua solla, por
i gjeta duke fjetur. Më erdhi keq t’i trazoj, por edhe që t’i
ushqej familjen dhe shërbëtorët, andaj kam pritur me enë në
dorë dhe kam shikuar kur do të zgjohen, e kjo pritje ka zgja tur
deri në agim. Fëmijët e mi aty te këmbët e mia, klithnin
të uritur, por u kam dhënë qumësht pasi prindërit janë
zgjuar dhe kanë pirë qumështin që u kisha sjellë. O Zoti im!
Nëse këtë e kam bërë vetëm për Ty e për askë tjetër,
atëherë na e largo neve këtë shkëmb nga hyrja e kësaj
shpelle në të cilën gjendemi!” Shkëmbi lëvizi pak, por jo
!edhe aq sa të mund të dalin
Njeriu i dytë tha: “O Zoti im, e kam pasur një kushërirë
të afërme të cilën e kam dashuruar më tepër se tërë botën, -
sipas një transmetimi tjetër - e kam dashur aq fort siç i duan
burrat gratë, andaj kërkova prej saj (siç kërkojnë burrat prej
grave të tyre), por ajo nuk më lejoi. Një vit mbretëronte uria
e kushërira e dashur më erdhi dhe unë i dhashë 120 dinarë
(monedha ari) që të vetmohet me mua. Dhe kur ajo ashtu
veproi dhe unë u bëra pronar i saj, - sipas një transmetimi
tjetër - kur e përqafova ashtu siç e përqafon burri gruan e tij,
ajo (duke qarë) më tha: “Frikësoju All-llahut dhe mos ma
merr virgjinitetin pa të drejtë.” Atëherë u largova prej saj
duke e kursyer nga akti i turpshëm edhe pse e doja më
tepër se çdokë tjetër, e lëshova në liri duke ia dhuruar të
hollat e dhëna. O Zoti im, nëse unë këtë e kam bërë vetëm
për të fituar kënaqësinë Tënde, na e largo këtë në të cilën
jemi!” Shkëmbi përsëri lëvizi edhe pak nga hyrja e shpellës,
.por jo edhe aq sa të mund të dilet prej saj
Njeriu i tretë tha: “O Zoti im, unë kam pasur rrogtarë
dhe të gjithëve ua kam paguar menjëherë fitimin e merituar,
përveç një njeriu i cili u largua para se ta merrte mëditjen.
Unë mëditjen e tij pastaj e kam përdorur si duhet dhe
pasuria e tij u shumëzua. Pas një kohe rrogtari im më erdhi
e më tha: “O robi i Zotit, m’i jep të hollat për mëditjen time
të papaguar!” Unë i thashë: “Krejt çka sheh, pasuria, delet,
lopët, devetë dhe robërit janë prej mëditjes tënde që është
shtuar.” Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unë
atëherë i thashë: “Unë nuk po tallem me ty”, pastaj e mori
tërë mallin dhe shkoi, duke mos më lënë asgjë. O Zoti im,
nëse unë këtë e kam bërë vetëm për Ty, atëherë na e largo
këtë shkëmb nga hyrja e shpellës!” Shkëmbi u rrokullis,
”.kurse udhëtarët dolën dhe e vazhduan rrugën
(Muttefekun alejhi)

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Nje hadith
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: