islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty20%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty7%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty7%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty7%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty7%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty7%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty7%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A duhet të punojë muslimani?‏ Empty37%A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A duhet të punojë muslimani?‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

A duhet të punojë muslimani?‏ Empty
MesazhTitulli: A duhet të punojë muslimani?‏   A duhet të punojë muslimani?‏ EmptyWed 4 Aug 2010 - 19:33

A duhet të punojë muslimani?‏

Omer
ibn El-Hatabi e kishte zakon, gjatë udhëheqjes së tij, të hyj në xhami
dhe të kontrollojë se kush vallë po qëndron pa punë, ndërkohë që të
gjithë angazhoheshin duke punuar me diçka.

Një ditë, ai pa disa njerëz të ulur në xhami. U drejtua menjëherë nga ata dhe i pyeti: “Përse jeni ulur këtu?”
...
Ata iu përgjigjën: “Kemi ardhur të lusim Zotin që të na jap risk.”

Omeri,
Allahu e mëshiroftë, nxori shkopin e tij dhe filloi t’i godasë me të,
duke u thënë: “Asnjë të mos ulet në xhami dhe të pres riskun duke thënë:
“O Zot, më jep risk, dhe vazhdon të qëndrojë ulur këtu. Nga qielli nuk
bie as flori dhe as argjend.”


Mesazhi:
Mesazhi i këtij
fragmenti është ky: Muslimanit nuk i ngjan dembelizmi. Ai ka detyra nga
Zoti për ta ndërtuar tokën dhe për të siguruar kafshatën për vetën dhe
familjen, mu ashtu siç ka detyra fetare. Muslimani ka dy hise më shumë
se jomuslimani sa i përket posedimit të kësaj bote. Po sjellim edhe një
thënie të hazreti Omerit r.a. në lidhje me këtë: “Nuk dua të më vij
vdekja veçse në dy forma: Ose duke luftuar në rrugë të Zotit, ose duke
punuar për të siguruar jetesën.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A duhet të punojë muslimani?‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: