islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty20%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty7%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty7%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty7%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty7%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty7%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty7%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty37%Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët Empty
MesazhTitulli: Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët   Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët EmptyThu 24 Dec 2009 - 9:55

Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët

Gjindemi në prag të disa ditëve, në të cilat bota do të mveshët me petkun e gëzimit dhe haresë. Madje që sot, njerëzit morën levizjet e tyre për tu përgaditur dhe mikpritur sa më mirë këto ditë. Bashkë me to mund t'i gjeshë edhe një pjesë bukur të madhe nga muslimanët. E gjitha kjo për ta festuar festën e "lindjës së krishtit" dhe festën e "vitit të ri"! Po, edhe muslimanët i sheh prej sot duke u përgatitur për këto ditë. Angazhimin e tyre vërehet dukshem tek ta.
Reklamimi nëpër dyqane dhe kafene, të zbukuruara me piktura dhe vizatime të ndryshme. Poashtu, sheh ftografë dhe njerëz me veshje të posaçme të "Baba Dimrit", të cilët ndalen rrugëve, nepër koptshte që njerëzit të marrin fotografi kujtimi.
Shitja e luleve, rritja e çmimeve të artikujve ushqimordhe joushqimor, me një masë të lartë saqë kjo rritje nuk ka ndodhur më herët. Parapërgatitjet janë prezente në çdo vend dhe në çdo anë për ngjalljen e këtyre festave krishtere. Kësaj përgatitje nuk i shmangen shtëpitë, restoranet dhe hotelët e ndryshëm, ku me rastin e prezentimit të natës së vitit të ri, dëgjohën zëra të muzikës veshshurdhuese.
Toleranca dhe ulja e çmimeve nëpër hotele turistike me qëllim të përfitimit të njerëzve, poashtu vërehen veçime në artikuj për hirë të vitit të ri.
Embëltorët të cilat shpenzojnë gjithë atë që kanë në rregullimin e ëmbëlsirave të ndryshme për hirë të kësaj feste: përgatitjen e ëmbëlsirave, të reja dhe të vjetra, të mira dhe të këqija, të idhëta dhe të ëmbla, të gjitha këto që ta presin vitin e ri krishter.
Të gjitha këtyre iu bashkangjiten edhe reklamat e ndryshme, parapërgatitja e programeve dhe koncertëve deri sa të vijë nata e premtuar e vitit të ri, ku njerëzit e kalojnë tërë natën me alkool, prostitucion, mëkate, e shumë gjëra të ndryshme të ndaluara dhe të urrejtura. Në këtë vend dhe natë nuk turpërohen të dalin shejtanët. Kjo natë i përngjan sikur ne të jemi në një kryeqytet përendimor të kufrit (pabesimit).

Vëllezër e motra , në realitet ky pasim i përgjithshëm perëndomor është prodhues i pakësimit të besimit të pastërt dhe të vërtetë. Të gjitha këto janë vepra të urrejtura dhe të ndaluara, të cilat të fusin në hallkën e hadithit të Pejgamberit a.s. ku thotë: "Kush i përngjan një popullit ai është prej tyre" (transmeton Ebu-Davudi).
Imam Ahmedi thotë: Ky hadith në mbrendësinë e tij e ndalon të përngjarurit me pabesimtarë, dhe në shikimin e jashtëm bëhët e qartë se kush iu përngjanë pabesimtarëve ka bërë kufër (mosbesim). Pra, ka rënë në pabesim siç ka ardhur në fjalën e Allahut xh.sh. ku thotë: "E kush miqëson ata ai është prej tyre"(El-Maide 51).

Përngjarja e muslimanëve me jomusliman është poshtërsi dhe nënçmim për muslimanët, për arsye se muslimani është më i lartë se jomuslimani. E nëse e pason atë atëherë ai e humbë etikën e tij dhe bie në nivelin atij që pason. Ai i cili e bënë këtë e ka ndryshuar të mirën me të keqën. Ky poashtu ka refuzuar begatinë me vlerë të madhe, për arsye se Islami mbizotëron e nuk lejon të mbizotërohet.

Ligji Islam është udhëzim i drejtë që i kundërshton pabesimtarët dhe pasuesit e librit. Gjithashtu është ligj që pasohet e jopasues!
Vëllezër të dashur. Duhet ta dini se shumë prej muslimanëve do t'i shoqërojnë jomuslimanët në kremtimin e vitit të ri. Ata nuk e dinë se shoqërimi i tyre në festa është shoqërim në ceremoni prej ceremonive të jomuslimanëve, dhe gëzimi në festat e tyre është gëzim prej ceremonive të kufrit (pabesimit). Poashtu kjo simbolizon përhapjen e mosbesimit dhe rritjen e tij, dhe ky shoqërim paraqet rrezik për besimin e pastërt të muslimanëve.
Si ka mundesi që një musliman të bie në pelqim që t'i shoqërojë jomuslimanët në festat e tyre, kur ai lexon fjalën e Allahut: "As ata, ithtarët e librit që nuk besuan, e as idhujtarët nuk duan që juve të ju vijë ndonjë e mirë nga Zoti juaj. Mirëpo, All-llahu me mëshirën e vet veçon atë që dëshiron, All-llahu është Zot i mirësisë së madhe." (El-Bekare 105).


Si gëzohet muslimani me festat e jo muslimanëve e ai lexon fljalën e Allahut: "Shumë ithtarë të librit (jehudi, krishterë), edhe pasiqë iu është bërë e qartë e vërteta, nga vetë zilia e tyre personale dëshiruan që pas besimit tuaj t'iu kthejnë në mosbesimtarë, pra ju lini dhe largohuni prej tyre derisa All-llahu ta sjellë urdhërin e vet. All-llahu ka mundësi për çdo send." (El-Bekare 109)

Si e zbukuron muslimani besimin e tij kur i shoqëron jo muslimanët në ritualet e tyre fetare, e ai lexon fjlën e Allahut: "Ata dëshirojnë që edhe ju të mos besoni sikurse nuk besuan vetë dhe bëheni të njejtë. Mos i zini për miq prej tyre derisa ata të shpëngulen (si ju) për hirë të All-llahut, e nëse refuzojnë, atëherë kudo që t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmës". (En-Nisa 89)

"Nëse ata ia dalin t'ju mundin, ata do të jenë armiq tuaj, do të zgjasin duart e veta dhe gjuhët e veta kundër jush, duke ju përbuzur, sepse ata dëshironin të mos besonit." (El-Mumtehine 2)


Vëllezër e motra besimtarë,
Frikësojuni Allahut dhe falënderone Atë për bagatitë ndaj jush që iu ka udhëzuar në dritën e Islamit, posaçërisht me dërgimin e Pejgamberit të mëshirës Muhamedin a.s.. Nëse ju kapeni fortë për këtë fe dhe e pasoni Pejgamberin a.s. do të jeni populli më i mirë i ardhur për njerëz. Krenohuni me fenë tuaj, për arsye se ajo është e pasur me besim të pastërt, ligj të drejtë dhe moral të lartë. Mos u mashtroni me atë çka veprojnë disa prej nesh, nga injoranca ndaj Islamit, ndaloni këto trillime dhe harame, të cilat po e luftojnë shoqërinë dhe popullin tonë. "Përvetësoni atë që ju është zbritur nga zoti juaj, e mos zini miq (përkrahës) pos Tij. Pak është ajo që po merrni përvojë." (El-A'raf 3)
"E mos u bëni si ata që harruan All-llahun, pra (All-llahu bëri që ata) harruan vetveten! Të tillët janë të Fasikët" (El-Hashr 19)

Transmetohet nga Enesi r.a. (kënaqësia e Allahut qoftë mbi të) i cili ka thënë: Shkoi Pejgamberi a.s. në Medines e ata (banoret e medinës muslimanë) kishin dy ditë, të cilat luanin në to. Tha Pejgamberi a.s.: C'ka janë këto ditë? Thanë: Kemi luajtur në kohën e injorancës në to. Tha: Me të vërtetë Allahu ua ka zëvendësuar këto dy ditë me dy të tjera më të mira: Ditën e Kurban Bajramit dhe Fitër Bajramit" (transmeton Ebu Davudi).

Vëllezër e motra : Nuk lejohet që muslimani ta kremtojë festën e vitit të ri, për arsye se kjo festë nuk është për muslimanët.
Obligohet për tregtarët muslimanë që mos t'i ulin çmimet, mos t'iu shesin asgjë pabesimtarëve për hirë të kësaj feste, që mos t'iu përngjajnë tregtarëve jomuslimanë. Poashtu, zbukurimi i dyqaneve me drita e bredha të ndryshëm në prag të kësaj feste.

Ibën Haxhi në librin e tij El- Med'hal thotë: Nuk lejohet për muslimanët që t'iu shesin jomuslimanëve asgjë me rastin e festave të tyre, as mish, as rrobe etj. Poashtu nuk lejohet të iu ndihmojnë diç në fenë e tyre, për arsye se kjo ndihmë është prej madhështisë së fesë së tyre-mosbesimit (kufrit). Prandaj, obligohet nga udhëheqësat e popullit që t'i ndalojnë muslimanët nga kjo. Imam Maliku thotë: Nuk di asnjë prej dijetarëve i cili ka kundërshtuar në këtë.

Vëllezër e motra , obligohet për ne që të ndalohemi dhe të shkëputemi prej këtyre festave.
A nuk mundet çdo njëri prej nesh që së paku ti'i ndalon fëmijët dhe familjen e tij nga krimtimi i këtyre festave krishtere?
Për Allahun, si ia merr mendja një muslimanit që t'i sheh fëmijët e tij duke u përgatitut për vitin e ri, e ai nuk ndërrmer asgjë për ndalimin e kësaj?
Përkundrazi, ka disa prej prindërve që i shoqërojnë familjet e tyre në këtë festë, ua blejnë të gjitha gjërat e duhura për atë natë dhe ua përgatitë atmosferën e këndshme në mënyrë që ta kalojnë tërë natën me të afërmit dhe shoqërinë e tyre duke vallëzuar deri në mëngjesit. Të gjitha këto vepra dhe të ngjashme me to janë të ndaluara nga Allahu xh.sh.. Janë vepra që e bëjnë ballin të djersitet, syrin të qajë dhe ankohet prej tyre morali i lartë njerëzorë.
Megjithatë ai i mjeri e konsideron këtë gjë normale dhe të pranuar, dhe e harron përgjegjësinë e tij që e ka ndaj familjes. "O ju që besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej zjarrit, lënda djegëse e të cilit janë njerëzit dhe gurët. Atë (zjarrin) e mbikëqyrin engjëjt të rreptë e të ashpër që nuk e kndërshtojnë All-llahun për asgjë që Ai i urdhëron dhe punojnë atë që janë të urdhëruara" (Et-Tahrim 6)

A është ky prind i mbrojtur nga zjarri i xhehennemit, i cili nuk i ndalon fëmijët e tij nga kjo festë, bile i shoqëron ata?
Robër të Allahut, frikësohuni Allahut, nënshtrohuni urdhërave të Tij, largohuni nga mëkatet, nxitni gratë dhe fëmijët tuaj për pasimin e ligjit të Allahut dhe ndihmoni në këtë, e nëse nuk e bëni këtë do të hyni bashkë me ta në zjarr.

E lusim Allahun xh.sh. që të kemi dobi nga Kur'ani i lartë dhe nga fjalët e Pejgamberit a.s.
Amin.


Përktheu:
Lulzim Murseli

shënim:(gjithashtu është e ndaluar të urohen festat e krishtlindjeve dhe vitit të ri)

marrë nga. www.ankebut.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kremtimi i vitit të ri tek muslimanët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: