islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
M O D E S T I A EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
M O D E S T I A EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
M O D E S T I A EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
M O D E S T I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
M O D E S T I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
M O D E S T I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
M O D E S T I A EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
M O D E S T I A EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
M O D E S T I A EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
M O D E S T I A EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
M O D E S T I A EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
M O D E S T I A EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
M O D E S T I A EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
M O D E S T I A EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
M O D E S T I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
M O D E S T I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
M O D E S T I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
M O D E S T I A EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
M O D E S T I A EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
M O D E S T I A EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
M O D E S T I A EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
M O D E S T I A EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
M O D E S T I A EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
M O D E S T I A EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
M O D E S T I A EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
M O D E S T I A EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
M O D E S T I A EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
M O D E S T I A EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
M O D E S T I A EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
M O D E S T I A EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
M O D E S T I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
M O D E S T I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
M O D E S T I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
M O D E S T I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
M O D E S T I A EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
M O D E S T I A EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
M O D E S T I A EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
M O D E S T I A EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
M O D E S T I A EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
M O D E S T I A EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
M O D E S T I A Empty20%M O D E S T I A Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
M O D E S T I A Empty7%M O D E S T I A Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
M O D E S T I A Empty7%M O D E S T I A Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
M O D E S T I A Empty7%M O D E S T I A Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
M O D E S T I A Empty7%M O D E S T I A Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
M O D E S T I A Empty7%M O D E S T I A Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
M O D E S T I A Empty7%M O D E S T I A Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
M O D E S T I A Empty37%M O D E S T I A Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 M O D E S T I A

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

M O D E S T I A Empty
MesazhTitulli: M O D E S T I A   M O D E S T I A EmptyThu 12 Aug 2010 - 18:14

Me emrin e Allahut, Meshiruesit, Gjithemeshirshmit ^
M O D E S T I A ^
0
Musa a.s. i derguari i Allahut kishte menduar se nuk ka ff,
njeri me te ditur se ai. Mirepo, Allahu xh.sh. i kishte shpallur $
atij se ekziston dikush qe eshte me i ditur se ai. Ia tregoi vendin ff
duke i thene qe ta marre nje peshk dhe se do ta takonte njeriun
e ditur pikerisht ne vendin ku do te humbet peshku. ^
Musa a.s. veproi ashtu siq: ishte porositur prej Allahut
xh.sh. dhe u nis per te vendi i caktuar ne bregdet.
Pasi ecen nje kohe, Musa a.s. e pveti sherbetorin e tij per
peshkun dhe ai i tha: "Ai u pergjigj: "Shiko! Kur ndaluam
tek ai shkembi, une e harrova peshkun. Vetem djalli me k
beri ta harroj e nuk ta thashe se peshku mori rrugen nga
deti ne menyre te habitshme!" (El-Kehf, 63) ff,
Musa a.s. i tha: "Kjo eshte ajo qe po e kerkojme". Prandaj fj
u kthye bashke me sherbetorin e tij te vendi ku e kishin ^
humbur peshkun dhe aty e gjeten njeriun e mire dhe te ^
dijshem, Hidrin. ^
Musa a.s. prej tij mesoi shume pune qe nuk i kishte ditur Ji
me pare.
_ _ _ _ _ \
Allahu xk.sk. na ka urdkeruar qe §dokere te kerkojme V
dituri, sado qe te jete i larte niveli i dijes tone. I ,
Lartmadkeriskmi tkote: "O Zoti im, sktoma clijenine!".
(Ta Ha, 114)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

M O D E S T I A Empty
MesazhTitulli: SHPERBLIMII DITURISE   M O D E S T I A EmptyThu 12 Aug 2010 - 18:18

SHPERBLIMII DITURISE

Nje dite i Derguari i Allahut sal-lallahu alejhi ue sel-lem hyri ne
xhami dhe foli me sahabet qe ishin aty, duke u thene: "Cili prej
iL jush deshiron qe te gdhihet cdo dite ne But'han ose Akik (dy
vende) dhe te sjelle dy deve te dalluara (ato dyja kane kurriz te
larte), te cilat njihen me ate se nuk bejne mekate dhe nuk i
kepusin marredheniet familjare?"
Sahabet u habiten nga propozimi te eilin e kishte dhene
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem dhe i thane: "Te gjithe ne e
duam kete".
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem tha: "A nuk do te
deshironte ndonjeri prej jush qe te shkoje heret ne xhami dhe
t'i lexoje dy ajete nga libri i Zotit te cilat jane me te vlefshme se
dy deve, tre ajete me te mira se tri deve, kater ajete me te
iL vlefshme se kater. Sado qe te jete numri i ajeteve, aq do te jete
edhe shperblimi." (Muslimi)
4 _ _ _
Ali kin Eki Talibi, Allaku ia ndriqofte fytyren, ka thene:
Dituria eskte me e mire se pasuria, sepse dituria te mbron
ty, kurse pasurine duhet ta mbrosh ti". (Eku Neim ne
" likrin 'El-Hilje')

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

M O D E S T I A Empty
MesazhTitulli: Re: M O D E S T I A   M O D E S T I A EmptyThu 12 Aug 2010 - 18:21

K E R K U E S I I D I T U R I S E

Kubejsa bin Muhariki r.a. ka qene shume i moshuar, por
shtyrja ne moshe nuk e pengoi ate ne kerkimin e diturise.
Nje dite shkoi te i Derguari i Allahut. Pejgamberi sal-lallahu
alejhi ue sel-lem kur e pa, e pyeti: "(c'te solli?"
Kubejsa i tha: "Une jam i shtyre ne moshe dhe me jane
dobesuar eshtrat, erdha tek ti qe te me mesosh dicka, permes
se dies Allahu xh.sh.do te me jape dobi."
Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem u gezua shume me v
ardhjen e Kubejses per shkak te diturise, sepse ai ishte plak i
shtyre ne moshe. Muhamedi sal-lallahu alejhi ue sel-lem i tha atij:
"Prane gdo guri, druri apo balte qe ke kaluar, ato kane kerkuar
falje per ty".
Pastaj Pejgamberi sal-lallahu alejhi ue sel-lem filloi t'ia mesoje
atij ate qe do t'i bente dobi dhe i tha: "O Kubejsa, kur ta falesh
namazin e sabahut, thuaj tri here: 'Subhanallahil adhim ve bi
hamdihi', do te sherohesh prej verberise, lebres dhe paralizes!
O Kubejsa, thuaj: 'O Zot, une te kerkoj ate qe Ti e ke, me jep
nga miresia Jote, lesho mbi mua meshiren Tende dhe me jep
mua bereqet!'" (Ahmedi)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
M O D E S T I A Empty
MesazhTitulli: Re: M O D E S T I A   M O D E S T I A Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
M O D E S T I A
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: