islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
GENC KIZLARA NASIHAT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
GENC KIZLARA NASIHAT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
GENC KIZLARA NASIHAT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
GENC KIZLARA NASIHAT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
GENC KIZLARA NASIHAT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
GENC KIZLARA NASIHAT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
GENC KIZLARA NASIHAT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
GENC KIZLARA NASIHAT Empty20%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
GENC KIZLARA NASIHAT Empty7%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
GENC KIZLARA NASIHAT Empty7%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
GENC KIZLARA NASIHAT Empty7%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
GENC KIZLARA NASIHAT Empty7%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
GENC KIZLARA NASIHAT Empty7%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
GENC KIZLARA NASIHAT Empty7%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
GENC KIZLARA NASIHAT Empty37%GENC KIZLARA NASIHAT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 GENC KIZLARA NASIHAT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

GENC KIZLARA NASIHAT Empty
MesazhTitulli: GENC KIZLARA NASIHAT   GENC KIZLARA NASIHAT EmptySun 26 Sep 2010 - 11:06

GENC KIZLARA NASIHAT

Sevgili kizim!

Aslanin erkegide disiside ayni ismi tasir.Namus ve serefini korumak icin karsisina cikan dusmani parcalamak icin bir an bile tereddut etmez!
Demek ki erkek ve disi aslan serefi ugruna ,karekterinden ve hedefinden hic bir sey feda etmedigi icin aslini kaybetmiyor!
Cenabi Hak insanlara akil,idrak ve ilim gibi hasletler bahsetmistir.Boyle oldugu halde nefsani arzularinin esiri olanlar esastan birer ikiser feda ede ede surette benziyor ,sirette benzemiyorlar.

Sevgili kizim!

Aslan misali sen haslet ve iffetinden hic bir sey kaybetmezsen,kendine has olan serefi muhafaza edebilirsin.Eger boyle yapmazsan,kaybolup giden serefin izleri kalir."Dayak izinden bere,dil izinden yara,dis izinden sara kalir.Butun mesele ahlakin uzerinde iz birakmamaktir.Bu izlerin neler oldugunu izah edelim:

1-Gencligin ve guzelliginin verdigi coskuyla ask hayati yasiyacam diye sakin mektuplasma!Cunku her mektup,ahlakini gosteren rontgen raporudur.Her mektup,ahlaki durumunu gosteren birer senettir.

Evet her mektup serefin ve iffetin iflas ettigine dair bir belgedir.Her mektup,idam hukmu giyen mahkumun infaz fermani gibidir!

2-Fotaraf vermek ve hatira fotarafi cektirmek!Her fotaraf,ahlakin cesitli yonlerini gosteren gonul rontgeninin filmi gibidir.Bir mektup ve bir fotaraf ahlakini gosteren film ile raporudur.


3-Sevgi ve ask uzerine hic kimseyle konusma!Her konusulan yuregine ok gibi saplanir ve yara acar.Sen en gizli yabanci bir semtte dahi olsan,mutlaka seni taniyan birisi gorecektir.Ve her goren senin namusunu parcalamaya calisacaktir!

4-Seni cok seviyorum.Sensiz yasiyamam!diyen ve gonlunu avutmak isteyen sahte asiklarin sozune kanma!Butun hevesi seni kirletmektir!

Bilenlere sor tecrube et!Genclik yillarinda ister serbest hayatta olsun ister tahsil hayatinda olsun boyle ask hayati yasayip sevisenlerin evlendigi gorulmusmu?Evlenemezler!Cunku ilk mektubu kendisinede yazdigini bilse dahi,senin namusunu lekeli gorup seni kotu ve ahlaksiz olarak bilir ve namuslu kiz mektuplasmaz der!!


5-Yollarda giderken cok ciddi ol.Gelen gencin yuzune bakma!Hele gozlerinin icine hic bakma!
Hangi sekilde olursa olsun sakin gulme!


6-Adi cikmis kimselerle yan tarafindaki komsuya dahi gitme,seninle samimi oldugunu soyleseler dahi reddet!


7-Sevdigin gence,niyetinde samimi,ciddi,durust,hic umut etmem diyerek namus ve iffet anahtarini sakin verme!Ayni anahtardan cogaltarak ahlak ve namus diye bir sey birakmazlar.Yuvan da yikilir,sihhatinde bozulur!Rezil rusvay oldugun gibi,dunyayada geldigine de pisman olursun!


8-Sevgili kizim!Ahlak,namus,seref,haysiyet ve terbiye.....Bunlarin hepsi yalvarmakla,yorulmakla ve cok paralar sarf edilmekle elde edilmez.
Iste o senin namusunu lekeleyen kimse,obur tarafta gidip ahlak ve namusda temiz olana yalvarmakla ve binlerce lira sarf etmek suretiyle onu alir.Seni, dugunu baslayincaya kadar "alicagim" diyerek oyalar ve istikbalini oldurur.

Senin ve ailenin her bakimdan munasip gordugu bir genc,evlenmek icin talip cikmistir.Sizin icin en iyi bir firsattir.Ama bunu duyan senin eski asigin mektup ve fotorafini aldigi gibi,seni alacak olan cocugun karsisina cikar.Iste firsat kacti!Eger her cikan nasibine boyle yaparsa!ki yapabilir,mahvoldun!Istikbalin sondu demektir.Bilhassa ahlak ve namusda islenilen hatanin tamirine imkan yoktur!

Sevgili kizim iste bunlari dusunerek:Ister fakir ol,ister sima bakimindan cirkin ol,bunlarin hic kiymeti yok!Yanliz sen kendini koruyan namuslu lekesiz ol!Terbiyen yerinde olsun.Seni almak icin hayalinden bile geciremiyecegin kimseler talip olur.Yeterki kendini kapali tut,iffetini koru,Dinine iyi saril,ibadetlerini muntazam yap! Daima kendini duadan unutma!Allah'a dua ve niyazda bulunarak salih,sadik ve has kullarini nasip etmesi icin dua et!Her seyi ondan iste!Gecte olsa her sey senin istedigin gibi olur!Sabirli ol!Bu hakikattan ayrilma!

Arkadaslarin seni bu halinde belki kucuk ve pisirik hakir gorurler.Ama,sen bu yoldan ayrilma!
Sonunda sana gipta ile bakacaklardir!Hakir ve zelil olacak olanlar yine kendileridir!

Sevgili kizim! Bu nasihatleri kendin ve annen baban icin ve en onemlisi Dinin, serefin icin tut!.

__________________

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
GENC KIZLARA NASIHAT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Turkce-
Kërce tek: