islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kompetencat dhe serioziteti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kompetencat dhe serioziteti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kompetencat dhe serioziteti EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kompetencat dhe serioziteti EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kompetencat dhe serioziteti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kompetencat dhe serioziteti EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kompetencat dhe serioziteti EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kompetencat dhe serioziteti Empty20%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kompetencat dhe serioziteti Empty7%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kompetencat dhe serioziteti Empty7%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kompetencat dhe serioziteti Empty7%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kompetencat dhe serioziteti Empty7%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kompetencat dhe serioziteti Empty7%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kompetencat dhe serioziteti Empty7%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kompetencat dhe serioziteti Empty37%Kompetencat dhe serioziteti Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kompetencat dhe serioziteti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kompetencat dhe serioziteti Empty
MesazhTitulli: Kompetencat dhe serioziteti   Kompetencat dhe serioziteti EmptyTue 26 Oct 2010 - 20:18

Fatih Sulltan Mehmedi ndërton kompleksin më modern social të asaj kohe me të hollat e veta dhe pastaj kompleksin ia fal vakëfit. Kompleksi përbëhej prej gjahstë medreseve, një shkolle (mektebi), një librarie, një shtëpie botuese dhe një spitali. Gjithashtu, Fatih Sulltan Mehmeti me qëllim që këto institucione më vonë ti përballojn harxhimet, rreth kompleksit ndërton lokale, hane dhe hamame, të cilat gjithashtu ishin nën pronën e kompleksit. Një ditë sulltani shkoi që ti vizitojë mësimdhënësit në këtë kompleks. Gjatë bisedës u thotë mësimdhënësve:

Të nderuar udhëzues, ndhëzues, nëse ka mundësi që të më ndani njërën nga dhomat e medresesë, kështu që kur të gjej kohë pas punëve të shtetit, të vij këtu, të tërhiqem në dhomë dhe të merrem me hulumtime shkencore.

Mësimdhënësi më i moshuar i medresesë, i cili ishte edhe përgjegjës , i drejtohet kështu:

Zotëri, për t`u bërë pronar i një dhome në medrese do të duhet që të paktën të keni të kryer nivelin e docentit. Kurse ju nuk keni një nivel të tillë të arsimit. Andaj nuk kemi mundësi që tju ndajmë një dhomë për ju. Sulltani i madh, përsërie pyet mësimdhënësin, por me një modesti të tillë sikur i flet një nxënës me mësimdhënësin e tij:

Të nderuar udhëzues, si mund të bëhem pronar i një dhome n këtë medrese?

I nderuar Sulltan , së pari do të duhet të jepni provim në praninë e këshillit të mësimdhënësve. Nëse dija juaj është e nivelit të një docienti apo edhe më shumë atëherë do të kemi mundësi që t`ju ndajmë një dhomë në medrese, ia kthen mësimdhënësi i moshuar.

Fatih Sulltan Mehmedi hyn në provim në ditën e caktuar tek mësimdhënësit, e kalon provimin dhe kështu bëhet pronar i një dhome në medrese.

Mesazhi nga ky tregim.

Këtu mund të vërejmë qartë respektin kundrejt një dijetari. Çdo njeri duhet ta kryejë me një seriozitet të madh dhe me mish e shpirt. Padishah pranë punës së tij, kurse jashtë selisë së tij, është veçse një qytetar si gjithë të tjerët.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kompetencat dhe serioziteti 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Kompetencat dhe serioziteti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: