islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
59 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 59 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty96%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty0%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty0%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty0%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty1%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty2%30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Empty
MesazhTitulli: 30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!   30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! EmptySat 8 Oct 2011 - 20:18

30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!! Images?q=tbn:ANd9GcRJVW9YyzFzW2LZsT6lZUDJ2R_oNp4xIWnAfVKJIz5_u2KuFJRvKw
Allahu i Lartësuar ka thënë:

’’E pas tyre (të mirëve) erdhën
pasardhës të këq*j, që e lanë namazin e u dhanë pas kënaqësive
(trupore), e më vonë do të hidhen në çdo të keqe.’’ (Kur’an, Merjem 59)

Muhamedi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thënë:

”Ai
që e falë namazin, namazi do të jetë dritë, dëshmi dhe shpëtim për të
në Ditën e Ringjalljes, ndërsa për atë që nuk e falë, nuk do të jetë
dritë, dëshmi dhe shpëtim për të në Ditën e Ringjalljes. Dhe, në atë
Ditë, ai do të shoqërohet me Karunin, Faraonin, Hamanin dhe Ubej bin
Khalef (një armik i Islamit prej Kurejshitëve)". [Transmetohet nga
Ahmedi, Taberaniu, Ibn Hibani]


30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!

1 - Ende nuk ndihem i gatshëm të falem !

2 - Kam provuar por nuk kam arritur të mësohem !

3 - Unë nuk falem, sepse nuk i di suret !

4 - Nuk mendoj se ne duhet të falemi !

5 - Zemrën e kam të mirë, prandaj nuk kam pse të falem !

6 - Zoti nuk ka nevojë për namazin tim !

7 - Unë jam një njeri i lirë nuk kam pse të falem !

8 - Çdo ditë e njëjta gjë, kjo është e mërzitshme !

9 - Prindërit e mi nuk duan, prandaj nuk do të falem !

10 - Unë punoj dhe në vendin e punës nuk ka vend të përshtatshëm për t’u falur !

11 - As prindërit e mi nuk falen !

12 - Nuk mund të marrë abdes vazhdimisht !

13 - Nuk kam kohë për t'u falur, jam i zënë me punë !

14 - Kur po marrë abdes, po më zhduket makijazhi në fytyrë (femrat) !

15 - Unë kam bërë shumë mëkate, edhe nëse falem nuk do të më pranohet nga Allahu !

16 - Nuk mund të përqendrohen në namaz, gjithmonë mendoj për diçka tjetër, prandaj e kam lënë namazin !

17 - As shokët e mi nuk falen !

18 - Nëse filloj të falem, atëherë më duhet t’a ndryshoj jetën time (shoqërinë, veshjen, etj.) !

19 - Njëherë e kam humbur një namaz, nëse falem duhet të jem i përkryer !

20 - Unë e pres një shenjë nga Allahu, pastaj do të filloj !

21 - Prindërit e mi nuk më kanë mësuar as kur isha i vogël, tani e kam vështirë të mësohem !

22 - Nëse më kalon një namaz, pastaj më ikë dëshira për t'u falur !

23 - Kur ia filloj namazit më shkon mendja tek puna, dyqani, shokët ... !

24 - Unë gjithmonë shoh njerëz që falen, por edhe bëjnë gabime (mëkate), kështu që unë nuk dua të jem si ata !

25 - Kur falem, atëherë po mendoj se po bëhem shumë radikal !

26 - Jam falur, por asgjë nuk ndryshoi në jetën time, kështu që e kam lënë namazin !

27 - Unë jam ende shumë i ri, kur të bëhem pak më i moshuar do të filloj, ka kohë !

28 - Unë nuk falem por unë jam shumë më i sinqertë se disa që falen, nuk dua të takohem me ata në xhami fare !

29 - E kam humbur betejën kundër nefsit tim, prandaj nuk kam pse të falem !

30 - Edhe nëse nuk falem nuk do të shkoj në Xhehenem, jam më i mirë se të tjerët, kam shumë vepra të mira !

Ka
plot musliman që kapen në këto arsye, Allahu i udhëzoftë. Të lutem,
shih mos edhe ti qëndron në ndonjërën nga këto ’’arsye’’ !!!

Fillo me namaz !

Nëse veç ke filluar mos e ndërprit assesi !

Mos u mashtro me thëniet më lart; nuk qëndrojnë asnjëra prej tyre !

Mos
harro, në Kur’an në ajetin 42 të Sures Mudethir, tregohet se si do të
pyeten një grup i të ndëshkuarve çfarë i kishte sjellë ata në Xhehenem:

"Çka u solli juve në Sekar?" (një nga emrat e Xhehenemit)


Përgjigja:

Cito :
’Ata thonë: Nuk kemi qenë prej atyre që faleshin (që bënin namaz)’

* Mos vallë dëshiron edhe ti të jesh prej atyre të cilët në Xhehenem do të japin këtë përgjigje ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
30 ’’arsye’’ pse një musliman nuk falet !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjykohet Zivra, për arsye se pengoi ndërtimin e minareve
» Gjermanët i kthehen Islamit. Për këtë ka shume arsye…
» Ja si falet namazi i Vitrit në praktik me video
» Qyteti qe falet
» MËKATI I MADH !!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: