islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty20%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty7%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty7%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty7%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty7%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty7%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty7%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Состојбите на жителите на Џеннетот Empty37%Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Состојбите на жителите на Џеннетот

Shko poshtë 
AutoriMesazh
beli031
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 16
Data e regjistrimit : 25/02/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Kamjan

Состојбите на жителите на Џеннетот Empty
MesazhTitulli: Состојбите на жителите на Џеннетот   Состојбите на жителите на Џеннетот EmptyWed 28 Apr 2010 - 0:00

Јазикот со кој ќе зборуваат жителите на Џеннетот

Ибн Еби Дунја го бележи хадисот кој го пренесува Енес, р.а., кој вели дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Жителите на Џеннетот ќе влезат во него високи 60 лактови, убави како Јусуф, а.с., стари триесет и три години, како Иса, а.с., ќе говорат со јазикот на Мухаммед, а.с., ќе бидат голобради, со кафена и црна коса.“
Давуд ибн ел-Хусеин го бележи преданието према кое Ибн Абас рекол: „Јазикот на кој ќе говорат жителите на Џеннетот ќе биде арапскиот јазик.“ Укајл вели дека Ез-Зухри рекол: „ Јазикот на кој ќе говорат жителите на Џеннетот ќе биде арапскиот јазик..“

Жителите на Џеннетот нема да спијат

Ибн Мирдевејх го бележи хадисот од Џабир, р.а., кој вели дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Спиењето е брат на смртта, а жителите на Џеннетот нема да спијат.“ Ет-Теберани го спомнува преданието од Џабир, р.а., кој вели дека Веровесникот, с.а.в.с., е запрашан дали жителите на Џеннетот ќе спијат. Веровесникот, с.а.в.с., на тоа одговорил: „Спиењето е брат на смртта, а жителите на Џеннетот нема да спијат.“

За преоѓањето од пониските во повисоките Џеннетски степени

Имамот Ахмед го бележи преданието од Ебу Хурејре, р.а., кој вели дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Аллах добриот роб ќе го воздигне на поголем степен, па тој ќе запраша: ’Господаре мој, со што го заслужив ова?’ Аллах ќе му одговори: Твоето дете учи дова за тебе.“

За препирањето на Џеннетот и Џехеннемот

Во двата Сахихи е забележен хадис од Ебу Хурејре во кој стои дека Аллаховиот Пратеник, с.а.в.с., рекол: „Џеннетот и Џехеннемот ќе почнат да се препираат, па Џеннетот ќе рече: ’Господаре мој! Како тоа да во Џеннетот влегуваат само сиромаси и бедни?’ па потоа се пожали: ’Господаре мој!
Како тоа да во Џехеннемот влегуваат само оние кои се охолиле и кои биле насилници?’ На тоа Аллах одговори: ’Ти, Џеннете си Моја Милост, која ја давам кому сакам, а ти, Џехеннеме, Моја казна си, со која казнувам кого сакам. И едниот и другиот ќе ве наполнам.’
Џехеннемот нема да се наполни сè додека он со својата нога не застане на него, а тој ќе проговори: “Доста, доста!’ Тогаш неговите краеви ќе се соберат, ќе се збијат еден со друг, а Аллах никому од Своите створенија нема неправда да направи.
А што се однесува до Џеннетот, тој нема да се преполни. Возвишениот Аллах за него ќе создаде створенија, со кои ќе го наполни.“

Ибн Кајјим ел-Џевзи
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Состојбите на жителите на Џеннетот
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Makedonski,Bosanski-
Kërce tek: