islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
5 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 5 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty96%Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty0%Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty0%Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty0%Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty1%Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty2%Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Empty
16042012
MesazhÇmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani

Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani

Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Supermarket

Çmimet e konsumit në Kosovë vazhdojnë të rriten, kurse pagat mbesin njësoj. Madje artikujt elementarë për jetë janë edhe më shtrenjtë sesa në Gjermani.

Pensionisti Bejtush Gashi, merr pension 40 euro në muaj. Sikur të mos kishte ndihmë nga të afërmit e tij nga jashtë shtetit, ai thotë se nuk do të mund të mbijetonte.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Pensionistetkafe
“As në Zimbave, Australi, a Zelandë të re, nuk ka gjendje të keqe si te ne. Por morali tepër i fortë, sepse ne kemi qëndruar edhe në kohëra më të vështira dhe nuk jemi përul”, thotë ai për Albinfo.ch, ulur në kafiterinë e pensionistëve në Prishtinë.

Sipas tij, qeverisja e keqe i ka dërguar në pozitë sa të përulën. “Kisha pas dëshirë të flas fjalë të mira për këta qeveritarë, por s’ka fjalë të mira për ta. Realiteti është realitet”, thotë ai, duke luajtur shah me bashkëmoshatarët e tij.

Në fakt, rritja e çmimeve të konsumit të përditshëm, disbalanca e madhe e importit me eksport dhe niveli i lartë i papunësisë, e bëjnë çdo ditë e më shumë jetën më të vështirë në Kosovë.

Përveç kësaj, mbetja e pagave në nivele të njëjta, në kohën kur çmimet vazhdojnë të rriten, e varfërojnë dhe më tej shportën e konsumit ditor.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Supermarket
© albinfo.ch

Një litër vaj në Kosovë ka një çmim duke filluar prej 1.30 euro e lart, një litër qumësht shitet me një çmim prej 95 cent, një kilogram miell është 65 cent kurse një kilogram sheqer kushton 95 cent.

Këto janë vetëm disa nga çmimet e produkteve elementare bazike, e të cilat janë edhe më të larta se çmimet e vendeve shumë më të zhvilluara se Kosova.

Ndërkohë, në Gjermani, një litër vaj kushton 1.39 cent, sheqeri është 69 cent, qumështi 51 cent dhe mielli ditët e fundit ka pësuar një ngritje në 45 cent, nga 25 cent sa ishte për një kohë të gjatë.

Ilir Berisha, drejtor i Departamentit të Statistikave në Entin e Statistikave të Kosovës (ESK), ka deklaruar se në muajin shkurt, krahasuar me muajin janar 2012, kishte ngritje të çmimeve mujore për një për qind.

Përveç kësaj, Kosova vazhdon të shënojë deficit të lartë në marrëdhëniet tregtare me vendet e botës së jashtme.

Të dhënat zyrtare të Entit të Statistikave të Kosovës tregojnë se gjatë janarit të këtij viti, Kosova ka blerë mallra në vlerë prej 112,8 milion euro.

Kjo është një shifër më e lartë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar kur ishin blerë mall në vlerë prej rreth 110 milion euro.

Që situata të jetë edhe më e keqe, eksporti i Kosovës në janar ishte vetëm 18,7 milionë euro.

Të dhënat e publikuara nga Departamenti i Statistikave Ekonomike dhe Llogarive Kombëtare i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, tregojnë se rreth 63 për qind të eksportit kosovar e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre, rreth 10 për qind produktet minerale, 5 për qind produktet bimore, dhe vetëm rreth 4 ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani.

Ndërkaq sa i përket importit, rreth 28 për qind të tij e përbëjnë produktet minerale, rreth 9 për qind makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, metalet bazë dhe artikuj prej tyre, dhe 8.8 për qind ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani.

Edhe më tej Kosova tregtinë më të madhe e ka bërë me vendet e BE-së, ku janë eksportuar rreth 40 për qind e mallrave, ndërkaq janë importuar rreth 37 për qind nga ky union.

Kosova më shumë ka eksportuar në Itali, rreth 29 për qind, në Shqipëri 12 përqind, Zvicër 9 për qind, kurse në Maqedoni rreth 7 për qind.

Ndërsa përqindja më e madhe e importit është nga: Maqedonia me 14 për qind, Gjermania me 11 dhe Serbia me 9 për qind.

Ndërkohë, trendi i rritjes së çmimeve në vend ka vazhduar edhe më tej. Indeksi i çmimeve gjatë muajit mars të këtij viti është më i lartë për 0.1 për qind krahasuar me shkurtin, muajin paraprak ose 1.1 për qind më i lartë sesa me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Kështu, derisa Kosova ka 2 mijë e 338 euro të ardhura vjetore për kokë banori dhe mbi 40 për qind numrin e të papunëve, çmimet e produkteve ushqimore i ka pothuajse të ngjashme apo edhe më të larta se vendet e rajonit.

Nga të dhënat e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), në Kosovë janë 35 mijë e 180 familje, shfrytëzues të asistencës sociale, prej tyre 153 mijë e 129 anëtarë.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Bexhet12
© albinfo.ch: Behxhet Gaxhiqit, këshilltar në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS)

Sipas Behxhet Gaxhiqit, këshilltar në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), familjet të cilat janë shfrytëzues të kategorisë së asistencës sociale, për një anëtar të familjes marrin 40 euro në muaj.

Ndërsa ai ka sqaruar se në rast se janë më shumë se një anëtar, dy apo tre, kjo shkon në 50 euro dhe familjet që janë mbi 7 a po 8 anëtarë, marrin asistencë sociale prej 80 euro në muaj.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani :: Komentet

No Comment.
 

Çmimet më të larta në Kosovë se në Gjermani

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Statistika-
Kërce tek: