islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty20%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty7%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty7%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty7%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty7%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty7%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty7%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty37%MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Empty
MesazhTitulli: MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone..   MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. EmptyThu 19 Jul 2012 - 11:50

MASHTRUES DHE HAJDUT
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. B_973893
Nga Nebih Maxhuni 19 Korrik 2012 08:01
Në përpjekje për t’u shëruar nga “magjia e zezë”, dy gra të familjes Bytyqi nga Shkoza e Malishevës, ia shtuan vetes edhe më shumë të zezat. Dyshohet se ato ia dhanë 1 kilogram stoli ari Abedin Ratkocerit nga Babushi i Lypjanit, që ai t’ua largojë “sehiret”. “Shëruesi” mori arin, u pagua 250 euro dhe më pas u zhduk. Pas lajmërimit të rastit në polici, Ratkoceri është arrestuar, por ari nuk është gjetur. Në treg, 1 kilogram metal i çmuar kushton rretsh 40 mijë euro.

Ato krejt qyl kanë mbetur.

As për ilaç nuk mund t’ua gjesh së paku një unazë.

Gishtërinjtë apo fytin e Florinda dhe Satbere Bytyqit nga fshati Shkozë i Malishevës nuk ua zbukurojnë më stolitë e shumta prej ari.

Jo, se ato nuk kanë dëshirë.

Madje kanë pasur goxha shumë, deri para pak ditësh.

Nënë e bijë numëronin gati 1 kilogram stoli prej metali të çmuar.

Por ato ua mori një “shërues” i magjive të zeza.

Më shumë se magjitë që gratë mendonin se kishin, “shëruesi” duket se hoqi fukarallëkun e vet.

Me 1 kilogram ar që shiti, Abedin Ratkoceri nga fshati Babush të Lypjanit, dyshohet se mori rreth 40 mijë euro.

Policia e rajonit të Prizrenit e konfirmon rastin.

Madje zëdhënësi Hazir Berisha tregon për Express se ky person është arrestuar.

E tregimi për këto gra fatkëqija, nis me fatkeqësinë e Florindës.

22-vjeçarja është ndarë nga burri i saj.

Pas divorcit, ajo dhe gratë e tjera dyshonin se dikush i kishte bërë “magji të zezë”.

Dikur të gjithë janë bindur se “sehiret e kishin fajin”.

Familja e Florindës ishte vënë në kërkim të një shëruesi.

Fjalë pas fjale, ata e gjetën.

Ky ishte Abedini. Fare pranë tyre, vetëm disa kilometra.

Florinda, e cila ka mbetur qyl pa asnjë gram ar, tregon për Express se “shëruesi” kishte shkuar dy herë në shtëpinë e tyre.

Këtë e kishte bërë duke e kuptuar hallin e madh, sepse vajza nuk mund as të lëvizte pas traumës së ndarjes nga bashkëshorti.

Herën e parë, “shëruesi i kishte fryrë vajzës”.

“Frynte e lexonte pjesë nga Kur’ani”, thotë Florinda për Express.

“Më tha se kam shumë sehire. I përmendte do pula të zeza, e gjithçka tjetër. Çka s’ka beteru”, thotë Florinda.

Por situata shëndetësore e saj nuk ishte përmirësuar.

Vizitën e parë, Abedin “Shëruesi” e kishte kryer në këtë familje më 6 korrik.

Nëna e Florindës, Satberja mban në mend më shumë detaje.

“Na largoi të gjithëve nga dhoma. Ka biseduar me vajzën duke u lutur, fryrë e shkruar para një libri që thoshte se ishte Kur’an”, thotë Satberja për Express.

“E ka pyetur vajzën nëse ka ar. Kjo i ka thënë po. Ai i ka kërkuar të gjithë arin, sepse i ka thënë se magjitë e zeza dhe sehiret i ka në ar”, rikujton Satbere Bytyqi.

E “magjitë e zeza” nuk hiqen lehtë.

Abedin “Shëruesi” u ka thënë familjarëve se arin duhet ta marrë me vete.

Madje krejt arin, rreth 1 kilogram.

Ndryshe nuk hiqen sehiret.

Bashkë me arin, ai edhe u pagua.

Për “punën e madhe të bërë”, Abedin “Shëruesit”, familja Bytyqi thotë se ia dha edhe 250 euro.

“Më tha se pas dy javësh, arin prej 1 kilogrami na e kthen. Tha se i duhet për t`i hequr sehiret. Tha se të gjitha të këqijat që i kam, vijnë nga dikush që më ka bërë sehire në stoli”, thotë Florinda.

Pas dy javësh, familja Bytyqi ka kërkuar që ari t’i kthehet.

Por ku ta gjejnë?!

Në fillim, thonë se kishin tentuar ta kontaktojnë “shëruesin” nëpërmjet telefonit.

Por ai nuk lajmërohej.

Pastaj, babai i Florindës së bashku me të dhe nënën, Satberen, kishin shkuar në Babush të Lypjanit për ta kërkuar.

“Prej orës 6 të mëngjesit e deri në orën 22 të mbrëmjes, kemi qëndruar para dyerve të tij. Ai nuk doli kurrë. Na thoshin se nuk është në shtëpi”, tregon Satberja.

“Kur i treguam gruas së tij se si qëndron puna me arin që na e kishte marrë ai, ajo u habit”, rikujton nëna e Florindës.

Të rraskapitur nga pritja, më në fund ata lajmëruan policinë.

“E kemi lajmëruar policinë. Kanë ardhur te shpia e atij. Më pas kemi shkuar në stacionin e policisë në Lipjan për të dhënë deklaratat për rastin”, thonë ata.

Probleme me ish-burrin për arin

Familja Bytyqi jeton në gjendje të mjerueshme sociale. Aty nuk punon asnjëri nga burrat e kësaj shtëpie.

Përveç njëqind halleve me vajzën e sëmurë, ata thonë se kanë një barrë të rëndë.

Tash kanë telashe me familjen e ish-dhëndrit.

Edhe me ata kanë problem për shkak të arit.

Tash familja e ish-burrit të Florindës po kërkojnë arin që ia kishin blerë për martesë.

“Jena mbyllur në shtëpi. Ish-miqtë po e kërkojnë arin që e kanë sjellë për martesë. Na kanë thënë ose arin, ose një shumë na i kanë caktuar 8 mijë euro. Ku t`i marrim ne këto para”, thotë i trishtuar babai i Florindës.

Tash, krejt shpresat i kanë në Policinë e Kosovës.

“I kemi të shënuara të gjitha se çka ka marrë prej arit ai mashtrues. Ishalla atë po na e kthen policia”, thonë ata.

Zyrtarët e Policisë së Kosovës e kanë konfirmuar këtë rast duke treguar se kanë arrestuar personin e quajtur Abedin Ratkoceri.

“I dyshuari Abedin Ratkoceri nga Babushi i Lypjanit, është arrestuar nga policia e Malishevës, sepse i njëjti ka konsumuar elemente të veprës penale të mashtrimit”, ka sqaruar zëdhënësi Hazir Berisha për Express.

Sipas tij, shtetasi Abedin Ratkoceri, duke u paraqitur si “mjek popullor, shërues i magjisë së zezë”, ka mashtruar një femër nga fshati Shkozë e Malishevës, me ç’rast asaj i janë marrë stolitë e arit me peshë rreth 1 kilogram.

Policia ka treguar se i dyshuari i kishte premtuar viktimës se stolitë duhet të qëndrojnë tek ai, ndërsa kur viktima i ka kërkuar, është vërtetuar se tanimë ato janë shitur nga mashtruesi.

40 mijë euro

Express është interesuar të mësojë se sa është çmimi i arit. Kështu, një kilogram ar në tregun e vendit sillet përafërsisht rreth 40 mijë euro. Ky është çmimi të cilin argjendarët në Prishtinë e shesin 1 kilogram ar. Në tregun (bursën) ndërkombëtare, një kilogram ar këtë javë kushton rreth 40 mijë euro.

Allahu ju shperbleft per postimin.
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone.. Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
MASHTRUES DHE HAJDUT -- Lexone..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: