islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty96%Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty0%Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty0%Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty0%Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty1%Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty2%Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Qesja me patate (mësim nga fëmijët)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Empty
MesazhTitulli: Qesja me patate (mësim nga fëmijët)    Qesja me patate (mësim nga fëmijët) EmptySat 29 Sep 2012 - 20:01

Qesja me patate (mësim nga fëmijët) Patatet_2_240_200
Dr. Xhasim el-Mutava tregon: Po shfletoja një uebfaqe për të gjetur studime në lidhje me mënyrat e përçimit të mesazhit se falja dhe shpirtgjerësia janë të domosdoshme. Kuptohet, përçimi i mesazhit nuk do të duhej të ishte me fjalë, por në një mënyrë krejt tjetër. Ai na rrëfen ngjarjen:
Një mësuese në çerdhe vendosi që fëmijët të luajnë me një lojë plot një javë. Kërkoi nga çdo fëmijë të sjellë nga një qese me patate dhe çdo patate të mbajë emrin e personit që e urren.
Të nesërmen çdonjëri kishte marrë nga një qese me disa kokrra patate dhe kishin shënuar në to emrat e atyre që i urrenin, por për kureshtje disa kishin në qese vetëm një patate, disa nga dy kokrra patate, por prej tyre kishte edhe të atillë që e kishin mbushur qesen me patate.
Pas kësaj mësuesja ia tregoi rregullat e lojës: çdo njëri duhet ta bartë qesen me patate kudo që të shkojë, plot një javë.
Me kalimin e ditëve fëmijët e ndienin erën e keqe që dilte nga qesja (sepse ato kishin filluar të kalbeshin), sa më shumë patate që kishin, aq më shumë kundërmonte erë e keqe.
Në fund të javës fëmijët u gëzuan që përfundoi loja. Mësuesja i pyeti fëmijët për përshtypjet e lojës. Ata filluan t’i paraqesin shqetësimet duke treguar për vështirësitë që i kishin pasur gjatë bartjes së qeses me patate, për shkak të erës së keqe.
Më pas mësuesja filloi t’ua sqaronte qëllimin dhe mësimin nga loja me qesen e patateve.
Mësuesja u tha atyre: kështu është gjendja e çdonjërit prej jush, kur në zemër bart urrejtje ndaj disa personave të caktuar!!
Urrejtja përlyen dhe e bën të pistë zemrën, dhe kudo që shkon e bart me vete atë urrejtje!!
Kur nuk ke mundësi ta bartësh qesen me patate e me erë të rëndë gjatë tëre javës, si mendon që ta mbash në zemër urrejtjen që e ke për disa persona gjatë tërë jetës.

Dr. Xhasim El-Mutava

Allahu ju shperbleft per postimin.
Qesja me patate (mësim nga fëmijët) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Qesja me patate (mësim nga fëmijët)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Rubrika islame për fëmijët :: Tregime islame për fëmijët-
Kërce tek: