islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
6 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 6 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty96%Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty0%Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty0%Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty0%Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty1%Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty2%Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një mësim nga një vajzë e vogël....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
MesazhTitulli: Një mësim nga një vajzë e vogël....   Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySun 11 Mar 2012 - 12:55

Një biznesmen u ndal pranë një dyqani, ku tregtoheshin lule natyrale.Donte të blinte një buqetë, për t`ia dërguar nënës në shenjë respekti dhe dashuria.Nga që e ëma jetonte larg,shumë larg,mendoi që lulet t`ia dërgonte me postë.

Sapo vuri këmbën e parë në dyqan, vrullin ia ndali një vajzë e vogël, e cila qëndronte në buzë të trotuarit.Ajo i vështronte me ëndje lulet e bukura shumëngjyrëshe.
Biznismeni iu afrua dhe e pyeti:
-Çfarë të shqetëson?...Mund të të ndihmoj.....
Ajo e vështroi e habitur dhe iu përgjigj:
-Dëshiroj të blej një trëndafil të kuq për nënën time!Kam vetëm 70 lekë,ndërsa trëndafili kushton 200 lekë.
Biznismeni buzëqeshi dhe i tha:
-Eja me mua! Do ta blej unë trδndafilin e kuq.
Ai ia bleu lulen me kënaqësi vajzës, dhe, ndërkohë porositi tufën e luleve për nënën e tij.
Në dalje të dyqanit, biznesmeni i tha vajzës:
-Unë mund të të përcjell dhe në shtëpi....
Vajza nuk foli.E vështroi....
-Të lu...tem më ço atje, ku prehet nëna ime!-tha duke iu dridhur buza.

Biznesmeni, në fillim nuk i kuptoi fjalët e vajzës, por gjatë rrugës, e mori vesh se po shkonin drejt varrezave të qytetit.

Vajza me lot në sy dhe me lot mbi petale, vendosi në heshtje trëndafilin e kuq mbi varrin e nënës së saj....

Biznesmeni u kthye menjëherë tek dyqani i luleve.Anuloi porosinë që kishte bërë pak më parë: lulet t`i dërgonte me postë.

Bleu një buqetë të madhe me lule, nga më të shtrenjtat.Vendosi të udhëtonte kilometra të tëra, veç ta shikonte nënën, ta përqafonte atë, dhe me duar të tij t`ia dhuronte buqetën që kishte përgatitur.

Do t`i thoshte përmes fjalëve të zemrës: "Nënë!Sa të dua, moj nënë!...

Përgatiti:Gilman Kazazi
Shkrujti: Ilaz Salihi
Marur nga Revista Etika për fëmijë Mars 2012

Allahu ju shperbleft per postimin.
Një mësim nga një vajzë e vogël.... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Një mësim nga një vajzë e vogël.... Empty
MesazhTitulli: Re: Një mësim nga një vajzë e vogël....   Një mësim nga një vajzë e vogël.... EmptySun 11 Mar 2012 - 15:28

Shume interesante dhe prekse ky dedikim per nenen .. Nuk mund te gjejm raste te shkrujame per nenat se sa te shtrejta jan ne bote ato dhe sa e gjej e vlershme qe eshte .

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Një mësim nga një vajzë e vogël.... X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një mësim nga një vajzë e vogël....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Rubrika islame për fëmijët :: Tregime islame për fëmijët-
Kërce tek: